Çin'de hizmet sektöründeki dışa açılma sürüyor

2018-05-30 11:30:12 CRI

Çin'de hizmet sektöründeki dışa açılma sürüyor

Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, 5. Beijing Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı'nda yaptığı konuşmada, hizmet sektörünün dışa açılma sürecinin hızlandırılması gerektiğini belirtti. Fuara katılan yabancı girişimciler de, Çin'deki hizmet sektörünün dışa açılmasını ilerletmek için aldığı önlemleri beğendiklerini ve Çin'le bu alandaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Baltık Denizi bölgesindeki en büyük lunapark tasarım şirketlerinden biri olan Litvanyalı UNO Parks şirketi, 2013'te Çin piyasasına girdi ve bugüne kadar Çin'de 6 eğlence parkı inşa etti. UNO Parks'ın Çin'de ticaretin genişletilmesinden sorumlu temsilcisi Zhao Na, “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin, şirketin gelişimine yeni fırsatlar getirdiğine işaret etti.

Zhao Na, “Kuşak ve Yol” inşasının hızlandırılmasıyla birlikte, Beijing Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı gibi yurt içi ve yurt dışında düzenlenen benzer etkinliklerin, Doğu Avrupalı ülkelerin de dikkatini çektiğini ifade etti. Zhao, bu etkinlikler aracılığıyla Litvanya'nın başka ülkelerce tanınmaya başladığını ve yeni ekonomik ve ticari işbirliğinin kurulduğunu belirtti.

Litvanya'nın nüfusunun sadece 2 milyon 800 bin olduğunu ama ülke genelinde yaklaşık 20 eğlence parkının bulunduğunu söyleyen Zhao, bu orana bakılırsa Çin'de 100 bine yakın eğlence parkı geliştirme imkânının bulunduğunu, özetle Çin'in onlar için büyük bir piyasa olduğunu vurguladı.

İrlanda'nın Beijing Büyükelçiliği ekonomik işbirliğinden sorumlu yetkili Lin Zhi ise, fuara katılmakla İrlanda'nın finans, eğitim ve turizm alanlarındaki hizmet ticaretinin avantajlarını Çin'e kapsamlı olarak tanıtmayı, ikili hizmet ticareti işbirliğini pekiştirmeyi beklediklerini belirtti.

Lin Zhi'nin verdiği bilgilere göre, İrlanda Avrupa'nın 5. büyük finansal hizmet merkezi konumunda. İki ülkenin hükümeti tarafından kurulan Çin-İrlanda Bilim ve Teknoloji Yatırım Fonu'nun miktarı 2014 yılında 100 milyon dolara ulaştı. Bu fonun yatırımıyla kurulan Çin-İrlanda Bilim ve Teknoloji Şirketi de günümüzde oldukça verimli bir çalışma sürdürüyor. İki hükümet, bu yıl ise fonun ikinci bölümünün verileceğini duyurdu. Fonun miktarının da 150 milyon Avro'ya ulaşması bekleniyor. Lin Zhi, fonun avantajlarıyla daha fazla Çinli bilim ve teknoloji şirketinin İrlanda'ya yatırım yapmasını ve aynı şekilde daha çok İrlandalı şirketin de Çin piyasasına girmesini beklediklerini dile getirdi.

Çin ve ABD'nin hizmet ticareti açısından birbirini tamamladığına dikkat çeken ABD Uluslararası Ticaret Odası İcra Başkanı Qin Jiahao, Çin'in hizmet sektöründeki dışa açılımı büyütmesinin, ABD'deki istihdamı arttırırken, aynı zamanda reel ekonominin büyümesine de katkı sağlayacağını kaydetti.

Diğer yandan uzmanlar; Çin'in eğitim, sağlık, yaşlılık bakımı, finans ve sigorta gibi hizmet sektörlerinin de yerli ve yabancı sermayeye açılmasını da hızlandırdığını söyledi. Bu sektörler, Çin vatandaşlarının güzel bir hayat ihtiyacını yakından ilgilendiren alanlar.

Çin'deki hizmet sektörünün gelişimi, gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında, büyük farkların görüldüğünü belirten Çin Kalkınma ve Reform Araştırma Fonu Başkan Yardımcısı Liu Shijin ise, dışa açılmanın genişletilmesinin Çinli şirketlere öğrenim ve gelişim fırsatları da getireceğinin altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor