Çin ve Almanya, daha güçlü bağlar hedefliyor

2018-05-25 12:03:30 CRI

Çin ve Almanya, daha güçlü bağlar hedefliyor

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Beijing'de ziyarete gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel'le görüştü. Li Keqiang, Çin ve Almanya'daki yeni dönem hükümetlerinin ortaklaşa çaba göstererek Çin-Almanya işbirliğinde yeni bir güç yaratmak için çeşitli alanlarda ikili işbirliğini planlaması ve teşvik etmesi gerektiğini belirtti.

Bu sene her iki ülkenin de yeni dönem hükümetlerinin kurulmasının ilk yılı. Bu gezi, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dördüncü görev süresine başlamasından sonra Çin'e ilk resmi ziyaretidir. Çin ve Almanya'nın geleceğe yönelik karşılıklı işbirliğinin daha genişletilmesinin iki ülke başbakanının dünkü görüşmesinin ana konusu oldu.

Başbakan Li, yaptığı konuşmada, Çin ve Almanya'nın kapsamlı kenetlenmeyi gerçekleştirerek, maliye, finans, ticaret, yatırım ve güvenlik gibi alanlardaki iletişim ve teması güçlendirerek, iki ülkenin gelecekteki işbirliğinde yeni bir yol haritasını çizmesi gerektiğini vurguladı: Başbakan Li şöyle konuştu:

“Temmuz ayında Berlin'de 5. Çin-Almanya Hükümetler Müzakeresi'nin yapılmasını kesinleştirdik. Müzakerelerde imzalanacak belgeleri ele aldık. Sayın Merkel ve ben, hükümetler arasındaki üst düzeyli sıkı temasın korunması gerektiği fikrini savunmaktayız. Bu yıl içinde düzenlenecek Almanya'yla karşılıklı saygı ve eşitlik temeline dayalı bir insan hakları diyalogu ve diğer konulardaki müzakereler dahil bir dizi üst düzeyli diyalog yapacağız.”

Çin'in Almanya işletmelerinin Çin piyasasının dışa açılmasının getirdiği faydaları paylaşmaya devam etmesini memnuniyetle karşıladığına işaret eden Li, Almanya'nın Çin'le çift yönlü dışa açılımı koruyarak Çinli işletmelerin Almanya ve Avrupa'da yatırım yapmalarına adil, açık bir ortam ve istikrarlı bir kurumsal çerçeve oluşturmasını arzu ettiğini söyledi. Li, ayrıca iki ülkenin akıllı üretim gibi alanlarda Ar-Ge ve işbirliği potansiyeline yönelerek ortaklaşa işbirliği platformları oluşturmaya çaba göstererek, iki ülkenin bilimsel ve teknolojik birimlerinin inovasyon işbirliğiyle ilgili mutabakat zaptını imzalamalarına destek vermesi gerektiğini savundu. Li sözlerini şöyle sürdürdü:

“Söz gelimi, otonom araç teknolojisinde işbirliği yapmayı kararlaştırdık ve Almanya'daki otonom araç üreticilerini Çin'de yatırım yapmaya davet ediyoruz. Yeni enerjili araçlar alanında ise, yatırımlardaki hisse oranı kısıtlamasını serbest bıraktık. Aynı zamanda yüksek teknoloji alanları ve diğer alanlarda Almanya'yla işbirliği ve müzakereyi güçlendirmeye hazırız.”

Başbakan Li, günümüzde Çin-Avrupa Birliği Yatırım Anlaşması'yla ilgili müzakereyi hızlandırmayı arzu eden Çin'in, Avrupa'yla kurallara dayalı çok taraflı ticaret sistemini koruyarak ticaret ve yatırımın serbestleştirilmesi için çaba göstereceğini belirtti.

Almanya'nın Çin'le ilişkilere büyük önem verdiğine değinen Merkel, yaptığı konuşmada, iki tarafın sıkı iletişimi koruyarak karşılıklı üst düzeyli temasları arttırmasının son derece önemli olduğunu hatırlattı. Merkel şöyle kaydetti:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor