Çin, otomobil ithalatındaki vergileri önemli ölçüde azaltacak

2018-05-23 15:32:19

Çin, otomobil ithalatındaki vergileri önemli ölçüde azaltacak

Çin Devlet Konseyi'nin Tarife Politika Komitesi tarafından dün yayınlanan bildiriye göre, 1 Temmuz'dan itibaren otomobil ithalatındaki vergiler önemli ölçüde azaltılacak.

Söz konusu düzenlemenin ardından binek araçlarda ortalama vergi yüzde 13,8 ve oto yedek parçalarında ise yüzde 6 olacak.

Uzmanlar, bu defaki vergi indiriminin, Çin'deki otomobil sektörünün gerçeklerine uygun olduğuna değinerek, ithalatın artırılması ve tüketicilerin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasına da katkı sağlayacağına dikkat çektiler. Uzmanlar ayrıca bunun Çin'in reform ve dışa açılma politikasını arttırma kararlığını yansıttığını belirttiler.

Bildiriye göre, binek araç ithalatında 135 ürüne yönelik yüzde 25, dört ürüne yönelik yüzde 20 oranlarındaki gümrük vergileri yüzde 15'e indirilecek.

Oto yedek parçalarında ise 79 ürüne yönelik yüzde 8-25 aralığında değişen gümrük vergilerinin de tamamı yüzde 6'ya düşürülecek.

Çin'deki otomotiv piyasası söz konusu düzenlenmeyi çoktan beri bekliyordu. Çinli liderler, daha önce yaptıkları açıklamalarda, Çin'in bu yıl otomobil ithalatındaki vergileri önemli ölçüde azaltacağını belirtmişti.

Çin Maliye Bakanlığı'ndan (MOF) bir yetkili, dün yaptığı konuşmada, Çin'in çok taraflı ticaret sistemini korumayı amaçladığı, otomobil ithalatında vergileri kendi inisiyatifiyle düşürmesinin reform ve dışa açılmanın genişletilmesi yolunda büyük bir adım olduğunu vurguladı.

İş çevrelerinden uzmanlara göre, getirilen son vergi indiriminin boyutu, piyasadaki beklentilere ve Çin'deki otomobil sektörünün gerçeğine uyuyor. Çin İşadamları Menkul Kıymetleri'nin otomotiv sanayi analisti Wang Liusheng şu bilgileri verdi: (ses fonu1)

“Piyasadaki beklentilere göre, vergi indirimi daha önce tahmin edilen yüz 5, hatta yüzde 10'a göre daha yüksek bir seviyededir. Bu, beklentilerin çok üstünde. Çin'in otomotiv sektörü, mevcut durumunda, gümrük vergisindeki bu düşüşün etkilerine dayanma becerisine sahiptir. Ayrıca vergi indirimi, hükümetimizin planladığı boyutlar içinde tutulmakta. Genel olarak bakıldığında bu normal bir düzenleme sayılır.”

Rakamlara göre, birkaç yıldaki gelişmeler neticesinde, Çin'deki otomobil üretim ve satış miktarı peş peşe 9 yıldır dünya sıralamasında birinciliğini koruyor. Neredeyse tüm tanınmış uluslararası otomobil şirketlerinin Çin'de ortak girişimleri var. Bu girişimler elverişli şartlar altında gelişiyor. Bununla birlikte, yerel otomobil işletmeleri başarıyla yurt dışına açılıyor. Söz gelişi, Geely Otomobili, Volvo ve Proton'u satın aldı ve Daimler Alman şirketinin en büyük hissedarı oldu.

Çin Otomobil Satıcıları Derneği Genel Sekreteri Yardımcısı Luo Lei, gazetecilere verdiği röportajda, Çin'deki otomobil sanayisinin ulaştığı mevcut seviyesiyle belli ölçüdeki uluslararası rekabete katılma kabiliyetine sahip olduğunu kaydetti. Luo sözlerine şöyle devam etti: (ses fonu2)

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor