Çin-ABD işbirliği, halkın ve küreselleşmenin ihtiyaçlarını karşılayacak

2018-05-21 11:58:49 CRI

Çin-ABD işbirliği, halkın ve küreselleşmenin ihtiyaçlarını karşılayacak

Çin ve ABD arasında gerekleştirilen ticari ve ekonomik görüşmeler sonucunda, önceki gün Washington'da ortak bir bildiri yayımlandı. Dün Beijing'de düzenlenen “Karşılıklı Etkiler-Reform ve Dışa Açılma ile Küreselleşmenin Yeni Geleceği” temalı 4. Çin ve Küreselleşme Forumu'na katılan konuklar, bildiriyi olumlu karşıladılar. Katılımcılar, Çin ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin derinleştirilmesinin sadece iki halkın talebini karşılamakla kalmayıp küreselleşmenin ihtiyaçlarına uyduğu görüşündeler.

Foruma katılan ABD Uluslararası Stratejik Araştırma Merkezi'ne (CSIS) bağlı “Freeman Chair in China Studies” Projesi Başkan Yardımcısı Scott Kennedy, Çin ve ABD'nin ticaret savaşına başvurmamak için fikir birliğine varmasının en iyimser seçenek sayıldığını ifade etti. Kennedy sözlerini şöyle sürdürdü: (ses fonu1)

“İlk aşamadaki sonuçlara göre, iki taraf, ticaret savaşı veya tek taraflı önlemlere başvurmama taahhüdünde bulundu. Bunun en iyimser karar olduğu görüşündeyim.”

Çin, ABD'den ithalatı arttıracak

İki ülkenin Washington'da yayımladığı ortak bildiriye göre, Çin halkının sürekli artan tüketim talebinin karşılanması ve kaliteli ekonomik gelişmelerin hızlandırılması amacıyla, Çin tarafı, ABD'den satın alınacak mal ve hizmetleri bir hayli artıracak. İki taraf, ayrıca ABD tarım ürünleri ve enerji ürünlerinin ihracatının artırılması için anlaşmaya vardı. Buna değinen Çin Petrol ve Kimya Sanayi Şirketler Grubu'nun eski yönetim kurulu başkanı Fu Chengyu, yaptığı konuşmada, yaşanan son gelişmelerin iki ülke arasındaki kazan-kazan işbirliğinin elverişli sonuçları olduğunu, aynı zamanda küresel üretim ilişkilerinin ayarlanmasını yansıttığını dile getirdi. Fu daha sonra şöyle konuştu: (ses fonu2)

“6 maddelik ortak bildiride belirlenen fikir birliği, işbirliği ve ortak kazancın getirdiği elverişli sonuçlar sayılıyor. Çin-ABD ticaret ilişkileri, aslında dünya ilişkilerinin veya üretim ilişkilerinin ayarlanması sürecinde ortaya çıkan kaçınılmaz fenomendir.”

Boao Asya Forumu'nun eski genel sekreteri Long Yongtu, Çin ve ABD'nin fikir birliklerine varmasının, Çin halkının kaliteli ürünlere ve hizmetlere duyduğu talebi karşılarken, aynı zamanda karşılıklı yarar ve ortak kazancı hedef aldığını belirtti. Long şöyle kaydetti: (ses fonu3)

“Çin ve ABD'nin fikir birliklerine varması, elbette iki ülkenin liderlerinin güçlü siyasi iradeleri sayesindedir. Daha önemlisi, iki halk da anlaşmaya ihtiyaç duyuyor. Küreselleşme, iki halk ve iki ülkenin çıkarlarını sıkı sıkıya birbirine bağlamakta. İşte bu nedenle karşılılıklı yarar ve ortak kazanç yolunu seçtik.”

Long Yongtu, Çin'in reform ve dışa açılmasının yeni bir aşamaya girmesinden dolayı, dış ticaret politikasında belli ölçüde ayarlamaların yapılması gerektiğini belirtti. Geçmişte Çin'de döviz sıkıntısı yaşanması nedeniyle ihracat yoluyla döviz kazanılması gerektiğini hatırlatan Long, ancak günümüzde insanların yüksek kaliteli ürün ve hizmetlere ihtiyaçlarını karşılamak için Çin'de ihracata ve ithalata eşit bir şekilde önem verilmesi, hatta ithalata daha büyük çaba gösterilmesi gerektiğini savundu.

“Ticaret anlaşmazlığı küreselleşmenin kaçınılmaz sonucu”

Fosun Turizm-Kültür Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Qian Jiannong, ticaret anlaşmazlığının arkasında uluslararası işbirliğinin sürekli bir şekilde derinleştirilmesinin bulunduğunu, gelecekte Çinli işletmelerin daha güçlü, daha iyi ve daha geniş kapsamlı olması gerektiğini kaydetti. Qian sözlerine şöyle devam etti: (ses fonu4)

“Aslında ticaret anlaşmazlığının nedeni, uluslararası işbirliğinin derinleşmesidir. Ekonomi hacminin artmasına parallel olarak uluslararası ticaret anlaşmazlıkları da artacaktır. Çinli işletmeler, gittikçe artan karmaşık uluslararası işbirliğinin küreselleşme sürecine getirdiği sorunları nasıl ele almalı? Bana göre bu sorunun cevabı; ilk olarak işletmeler kendisini güçlendirmeli; ikinci olarak Çinli işletmeler kapsamlı bir şekilde işbirliği yapmalıdır.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor