Çin-ABD işbirliği, her iki ülke için yararlı olacak

2018-05-20 16:12:17 CRI

Çin ve ABD arasında iki gün süren olumlu, yapıcı ve zengin sonuçların elde edildiği görüşmeler sonucunda, ortak bir bildiri yayınlandı. İki tarafın bütün taleplerinin karşılanamamasına rağmen, pozitif, adil, makul, aşamalı ve yapıcı olan söz konusu “karne”, iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlıklı gelişiminin yönlendirilmesi, küresel ekonomi ve ticaretin istikrarı ile refahının hızlandırılması için büyük önem taşıyor.


  Görüşmelere her iki taraftan da güçlü müzakere ekipleri gönderildi. Mayıs ayının başında iki taraf birbirine gayri resmi kanallardan kendi şartlarını bildirmişti. Büyük baskıya rağmen iki taraf için de en önemli görev; orta yol bulunarak, fikir birliğine varılmasıydı.


ABD Başkanı Donal Trump, 17 Mayıs'ta Xi Jinping'in özel elçisi, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile görüşürken, ABD ile Çin arasındaki işbirliğinin “iki ülke halkına daha fazla somut kazanç” getirmesini umduğunu söylemişti.


Toplam altı maddeden oluşan Çin-ABD Ortak Bildirisi'nde, “iki taraf ABD'nin mal ticareti açığını azaltmak üzere etkili önlemler alınacağını kabul etti”, “iki taraf arasında imalat ürünleri ve hizmet alanındaki ticaretin genişletilmesi görüşüldü ve bunun için uygun koşulların yaratılması hakkında fikir birliğine varıldı” gibi ifadeler kullanıldı.


Bu anlaşma, Çin'in ABD'den ithal edeceği tarımsal ürünler, petrol, temiz enerji ile yüksek bilim ve teknoloji ürünleri dahil mal ve hizmet alımını büyük ölçüde genişleteceği anlamına geliyor.


Açıklamanın içeriği; Çin'in her zaman ısrar ettiği “eşitlik ve karşılıklı yarar” ilkelerini yansıttığı gibi, ekonomik ve ticari işbirliğinin, ikili ilişkilerin en büyük itici gücü olmaya devam etmesini güvence altına alma yönündeki samimiyetlerini de gösteriyor.


Bugün, dünya çapında en büyük orta düzey gelir topluluğu Çin'de bulunuyor ve kişi başına düşen GDP'nin 2020 yılında, 10 bin doları aşması bekleniyor. Çinlilerin tüketim mallarına yönelik çok çeşitlilik talebi sürekli artıyor. Bu şekilde Çinli tüketicilerin ABD'de üretilen portakal, soya fasulyesi, şarap, dana eti gibi kaliteli tarım ürünlerine yönelik taleplerinin karşılanmasının yanı sıra ABD'li çiftçiler de kazançlı çıkıyor.


Tarım ürünlerinin Çin-ABD ticaret sürtüşmesinin kurbanı olması durumunda ise, Çin'deki dev tüketim piyasasında kaçınılmaz olarak boşluk ortaya çıkacak. Bu da ithalat ve üretim maliyetlerinin artmasına ve tüketicilerin daha çok para harcamasına neden olacak. Öte yandan ABD'li çiftçilerin geçimi de doğrudan olumsuz etkilenecek.


Çin ve ABD arasında, Çin'in ABD'den ithal edeceği tarım ürünlerinin arttırılması konusunda varılan mutabakatla, kuşkusuz her iki ülkenin halkının çıkarları da korunmuş oluyor. Çinli tüketiciler kaliteli ABD tarım ürünlerini daha çok satın alırken, Çin'in tarım ürünlerinde dışa açılma sürecinde yapılan arz yönlü yapısal reformlar da hızlandırılacak. Bununla beraber, ABD'li çiftçiler de istikrarlı bir ihracat piyasasına kavuşacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor