Çin'in film ve televizyon programları yoğun ilgi görüyor

2018-05-17 18:52:17 CRI

Çin'in film ve televizyon programları yoğun ilgi görüyor

15. Çin Uluslararası Film ve Televizyon Programları Fuarı, bugün Beijing'de başladı. 50'den fazla ülke ve bölgeden gelen 300'ü aşkın işletmenin katıldığı fuarda, Çin kültürünü aktaran film ve televizyon yapımları oldukça dikkat çekti.

15. Çin Uluslararası Film ve Televizyon Programları Fuarı, Çin Medya Grubu tarafından düzenleniyor. Fuarda; televizyon dizisi, film, belgesel film, çizgi film ve televizyon programı gibi çeşitli kategorilerde yaklaşık 80 bin Çinli ve yabancı yapım sergileniyor.

Çin Radyo, Film ve Televizyon Programları Ticaret Merkezi Genel Müdürü Shen Jianing, fuarın Çin'in film ve televizyon sektörlerinin gelişiminin kapsamlı olarak sergilenmesi ve sektörlerin sağlıklı gelişmesinin hızlandırılması için büyük önem taşıdığına işaret etti.

Fuarda bu yıl bazı yenilikler uygulandığını dile getiren Shen, “Bu fuarda ilk defa VR, yeni medya ve çeviri programları gibi özel bölümler kurularak, fuarın küresel niteliği yansıtılıyor. Ayrıca İpek Yolu Televizyon Uluslararası İşbirliği Topluluğu'na ait özel bir bölüm açıldı. Bu özel bölümle Çin kültürünün ‘yurt dışına çıkması' ve ‘Kuşak ve Yol' inşasına yönelik katkısı yansıtılıyor.” ifadesini kullandı.

İpek Yolu Televizyon Uluslararası İşbirliği Topluluğu'nun işbirliği ortağı olarak, İngiltere'nin Dove Medya Şirketi'ne bağlı “Çin Zamanı” programının baş editörü Gordon, Sky TV'de gösterilen “Çin Zamanı” programının İngiltere'de 12 milyondan fazla izleyiciye sunulduğunu ve gelecekte programın içeriğini daha da zenginleştireceklerini kaydetti.

Gordon, “Yapacağımız programların içerikleri, 'Kuşak ve Yol' güzergahındaki birçok ülkeye ilişkin olacak. İngiltere'de Çin'i yansıtan bir program sunuyoruz. Program Sky TV'de çok seviliyor. Bunun yanı sıra Çin'e, İngiltere'nin programlarını da tanıtmak isteriz. Hem Çin hem İngiltere birbirinin kültürüne yoğun ilgi gösteriyor.” dedi.

Film ve televizyon yapımları, kültürel iletişimin en etkili araçlarından biri. Özellikle Çinli vatandaşların gerçek duyguları ve toplumsal gelişimini yansıtan, çok dilli Çinli seçkin film ve televizyon dizileri, yabancı izleyicilerin beğenisini kazandı.

Bu yılki Çin Uluslararası Film ve Televizyon Programları Fuarı'na katılan Brezilyalı Redrigo Lommerte ise, Çin yapımı sinema ve televizyon programlarına dair beğenisini dile getirerek, Brezilya'da daha çok Çinli film ve televizyon programları izlemeyi arzuladığını ifade etti. Redrigo Lommerte, bu programlardan kendisi ve arkadaşlarının Çin ve Çin kültürü hakkında daha fazla bilgi edinebileceğini söyledi.

Çin Medya Grubu'na bağlı Ulusal Çok Dilli Film ve Televizyon Programları Çeviri ve Dublaj Merkezi, Çin kültürünün yurt dışına daha verimli şekilde tanıtılmasını sağlamak için; Asya, Afrika, Avrupa, Amerika ve Büyük Okyanus kıtalarındaki 30'dan fazla ülkenin başlıca medya kuruluşlarıyla “Çin Tiyatrosu” adlı yayın anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda o ülkelerin televizyonları aracılığıyla “Çin Tiyatrosu” programı ile düzenli olarak Çin yapımı seçkin film ve televizyon yapımları yayınlanacak.

Daha önce birçok ülke ile tek yapımın yayınlanması için anlaşma imzaladıklarını belirten Ulusal Çok Dilli Film ve Televizyon Programları Çeviri ve Dublaj Merkezi Yurtdışına Tanıtım Servisi Başkan Yardımcısı Meng Yi; eserlerin bu ülkelerde yayınlandıktan sonra büyük yankı uyandırdığına, dolayısıyla birçok ülkenin televizyonunun ortak bir platformla Çinli film ve televizyon programları yayınlama talebini sunduğuna, “Çin Tiyatrosu”nun da bu vesileyle ortaya çıktığına işaret etti.

Meng Yi, “Çin Tiyatrosu”nun Çin Medya Grubu tarafından yaratılan bir televizyon markası olduğunu ve bu markayla birçok ülkenin televizyonlarında düzenli olarak Çin yapımı film ve televizyon yapımlarının yayınlandığını söyledi.

Meng'in verdiği bilgiye göre; “Çin Tiyatrosu” bugüne kadar yurt dışında 30 ülkede yayınlandı, anlaşma imzalanan medya kuruluşlarının sayısı da 50'yi aştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor