Xi, Wenchuan depreminin 10. yılında tekrar deprem bölgesinde

2018-05-11 11:27:33 CRI

Xi, Wenchuan depreminin 10. yılında tekrar deprem bölgesinde

10 yıl önce, 12 Mayıs 2008 tarihinde, Çin'in Sichuan eyaletine bağlı Wenchuan ilçesinde meydana gelen şiddetli deprem, tüm dünyada yankı uyandırmıştı. Depremin ardından dönemin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Xi Jinping, derhal deprem bölgesine giderek, deprem sonrası çalışmaları incelemiş ve depremden zarar gören vatandaşları ziyaret etmişti.

Peki, 10 yıl içinde yeniden yapılanma çalışmaları sonucunda Wenchuan'daki durum şimdi nasıl? Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bu yılın şubat ayında Sichuan eyaletinde yaptığı inceleme sırasında, Wenchuan depreminin merkezinin olduğu Yingxiu kasabasını da ziyaret etmişti.

Xi, 12 Şubat sabahı Xuankou Ortaokulu'ndan kalan enkazın olduğu yere gelerek, Wenchuan depreminde ölenleri andı ve arama-kurtarma çalışmalarında hayatını kaybeden kahramanlar için çiçek bıraktı.

Wenchuan depremini unutmamak için Xuankou Ortaokulu'nun enkazı önüne konulan dev bir saatte, 10 yıl önce depremin meydana geldiği saat 14:28 gösteriliyor. Enkazın yanındaki anıtta ise, depremin yol açtığı büyük kayıplar ve ÇKP'nin liderliğinde gerçekleştirilen depremle mücadele çalışmaları yazılıyor.

Bir yerel yetkili Xi'ye, 10 yıl içinde gerçekleştirilen yeniden yapılanma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yetkiliye göre, büyük çabalar sonucunda artık bölgedeki kamu tesislerinin depreme karşı dayanıklılık derecesi 9'a, konutların dayanıklılık derecesi ise 8'e ulaştı.

Xi Jinping, bu bilgilerin ışığında bölgedeki endüstriyel gelişimin hızlandırılarak, vatandaşların yaşam seviyesinin iyileştirilmesine çalışmaya devam edilmesini istedi.

Merkezi Yingxiu olan deprem, büyük can ve mal kaybına yol açmıştı. 16 bin nüfusluk kasabadaki can kaybı, nüfusun üçte birinden fazlaydı. Depremde meydana gelen ekonomik kayıp ise, 4 milyar 500 milyon yuanı aşmıştı. 10 yıl sonra ise düzenli olarak yapılan yeni sokaklar ve dükkanların yer aldığı Yingxiu'da yeniden canlılık görülüyor.

Xi Jinping, okulun ardından Yingxiu kasabasında bulunan ve Jiang Weiming ailesinin işlettiği “Chaxiangzi” adlı çayhaneyi ziyaret etti.

Jiang'ın anlattıklarına göre, antik çay yolunda bulunan Yingxiu kasabası uzun bir çay üretimi geçmişine sahip. Tüm kasabada 200 binden fazla eski çay ağacı bulunuyor. Çay sektörünü geliştirme, deprem sonrası endüstriyel kalkınmanın önemli önceliklerinden biri.

“Chaxiangzi”nin çayının 2017'de deniz ipek yolu üzerindeki 10'dan fazla ülkede tanıtıldığını öğrenen Xi Jinping, Jiang'den bir marka yaratarak, “Kuşak ve Yol” inşasına daha fazla katkı yapmasını istedi.

Köy turizmi de, Yingxiu ekonomisini kalkındıran başka bir yol. İstatistiklere göre, tüm kasabada yüzü aşkın lokanta ve pansiyon bulunuyor.

Bo'ai Xincun Lokantası sahibi Yang Yun, Xi'ye lokantasının dört mevsim boyunca müşterileri ağırladığını söyledi. Yang, lokanta geliriyle 6 kişilik ailesinin geçimini rahatlıkla sağladığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, vatandaşlarla görüştükten sonra, “Bu bölgeye büyük ilgi gösteriyorum. 10 yıl geçti, buradaki değişikliklerden büyük memnuniyet duydum.” dedi.

 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor