Li, Japonya ve Güney Kore'yi Çin piyasasına katılmaya davet etti

2018-05-10 10:52:35 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Tokyo'da düzenlenen 6. Çin-Japonya-Güney Kore Sanayi ve Ticaret Zirvesi'ne katıldı. Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in da zirvede hazır bulundu.


Zirvede konuşma yapan Li Keqiang, birbirine komşu olan Çin, Japonya ve Güney Kore'nin aynı zamanda dünyada büyük etkilere sahip önemli ekonomiler olduğuna işaret etti.


Li, üç ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin önemli bir canlılık gösterdiğini, iş birliğiyle ortak kazanç elde edilmesi konusunda geniş bir perspektif bulunduğunu ifade etti.


Günümüzde Çin, Japonya ve Güney Kore'nin ekonomilerinde gelişme eğiliminin görüldüğüne işaret eden Li, üç ülke liderinin iki buçuk yıl sonra tekrar bir araya gelmesinin kolay olmadığını ve buna değer verilmesi gerektiğini söyledi.


Li, barışçıl ve istikrarlı bir gelişme ortamının yaratılması, barışçıl gelişme yolunda ısrar edilmesi, birbirinin temel çıkarları ve hassasiyetlerine saygı gösterilmesi ve fikir ayrılıklarının en uygun yolla çözülmesi gerektiğini dile getirdi.


Li, ekonominin küreselleştirilmesiyle hızlandırılması ve serbest ticaretin korunması gerektiğine işaret etti. Çin, Japonya ve Güney Kore'nin ekonominin küreselleşmesinden faydalandığı gibi ticari korumacılıktan da zarar gördüğüne dikkat çeken Li, korumacılık ve tek taraflılığın ortaya çıkması durumunda, üç ülkenin el ele vererek serbest ticaret ve çok taraflı ticaret sistemini hep birlikte koruması gerektiğini ifade etti.


Li, üç ülke arasında yatırım ve endüstriyel kapasite alanlarındaki iş birliğinin genişletilmesi önerisinde bulundu. Çin, Japonya ve Güney Kore'nin kendilerine özgü avantajlara sahip olduklarını ve üç ülke arasındaki işbirliğinde geniş bir perspektifin bulunduğunu dile getiren Li, “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin de üç ülke arasındaki işbirliği alanını genişlettiğini belirtti.


Li, işletmelerin piyasa kurallarına göre faaliyet göstererek olumsuz rekabetten kaçınarak, “Çin-Japonya- Güney Kore+X” modeliyle çalışmasına ve hep birlikte dördüncü piyasa ve hatta daha fazla piyasa genişlemesine destek verdiklerini söyledi.


Li ayrıca, inovasyon ve kültürel işbirliğinin güçlendirilmesi hedefini ortaya koydu. Li, Çin'in Japonya ve Güney Kore ile birlikte dijital ekonomi, yapay zeka, çevre koruma ve sağlık gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirerek halklara fayda sağlamaya ve Asya'nın refaha kavuşmasını hızlandırmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Li, geçtiğimiz beş sene boyunca Çin ekonomisinde her sene ortalama yüzde 7,1'lik büyüme kaydedildiğini, Çin ekonomisinin dünya ekonomisine katkı oranının ise yüzde 30'u aştığını vurguladı.


Çin ekonomisinde kaydedilen başarıların reform ve dışa açılma politikaları sayesinde olduğuna işaret eden Li, Japonya ve Güney Kore'yi Çin piyasasına katılmaya davet etti. Li, Çin'in dışa açılma ve reform politikalarını kararlılıkla uygulayacağını da ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor