Nisan ayında dış ticarette önemli artış

2018-05-09 11:14:09 CRI

Çin Gümrükler Genel İdaresi tarafından dün açıklanan verilere göre; Nisan ayında Çin'in dış ticaret hacmi 2 trilyon 360 milyar yuanı aşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 oranında arttı. Ticaret fazlası ise 182 milyar 800 milyon yuanla yüzde 27'lik daralma kaydetti. 

Uzmanlara göre, Çin'in dış ticareti gittikçe daha dengeli bir hale geldi.


Bu yılın Nisan ayında, Çin'in dış ticaretinde hızlı büyüme eğilimi devam etti. Buna göre; ihracat 1 trilyon 270 milyar yuanla yüzde 3,7, ithalat ise 1 trilyon 90 milyar yuanla yüzde 11,6 oranında yükseldi.


Çin Ticaret Bakanlığı Enstitüsü'ne bağlı Uluslararası Piyasa Araştırma Bürosu Başkan Yardımcısı Bai Ming, böyle bir karnenin elde edilmesi pek kolay olmadığına işaret etti.


Bai bu durumu, “Dış ticarette görülen artış genel olarak orta seviyedeydi. İhracattaki artış yavaş iken, ithalattaki artış görece daha hızlıydı. Dünya ekonomisi her geçen gün daha hızlı toparlanırken, öte yandan ticari korumacılık eğilimlerinde de ciddi artış görüldü. İhracatımız büyük bir baskıyla karşı karşıya bulunuyor ve bu sene Renminbi'nin değeri, geçen yılın aynı dönemine göre belli derecede yükseldi. Böyle bir zeminde ihracatımızda bu kadar artış kaydedilmesi pek kolay bir şey değil.” şeklinde değerlendirdi.


Verilere göre, Çin ile belli başlı ticaret ortakları ve “Kuşak ve Yol” güzergahındaki bazı ülkeler arasındaki ticaret hızlı bir büyüme kaydetti.


2018 yılının ilk dört ayında, AB, ABD ve ASEAN yine Çin'in en büyük üç ticaret ortağı konumunu sürdürdü. Çin'in “Kuşak ve Yol” güzergahındaki ülkelere yönelik ticaretinde kaydedilen artış, bütün dış ticaretteki büyümeden 2,7 puan daha yüksek.


Çin Gümrükler Genel İdaresi'ne bağlı İstatistik Genel Müdürü Huang Songping, “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin ileri sürülmesinden bu yana, Çin ile güzergahtaki ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği sürekli gelişiyor. Bu yılın başından itibaren bu büyüme, Çin'in dış ticaretinin genel seviyesini bile aştı.” ifadelerini kullandı.


Dikkat edilmesi gereken bir başka konu, son birkaç ayda Çin'in ticaret fazlasında daralma eğiliminin görülmesi. Çin Ticaret Bakanlığı Enstitüsü Dış Ticaret Araştırma Bürosu Başkan Yardımcısı Liang Ming, bu durumun Çin'in dış ticarette dengeli gelişmeye verdiği önemi yansıttığını söyledi.


Liang, “Dış ticaretinin dengeli gelişmesine daha fazla önem veriyoruz. Geçen sene itibariyle ithalatı genişletmeye başladık. Bunun yanı sıra, Kasım 2018'de düzenlenecek ithalat fuarı için hazırlıklar yapıyoruz. Geçen ay ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu tarafından düzenlenen bir toplantıda, iç talebi arttırmak için alınacak önlemler ortaya konuldu ve ithalatın daha da genişletilmesi istendi. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Bo'ao Asya Forumu'nda yaptığı konuşmada da Çin'in ticaret fazlası peşinde koşmadığına işaret etmişti. Bence, bundan sonra ticaret fazlası daha da daralacak.” sözlerini aktardı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor