Çin otomotiv pazarını daha da açıyor

2018-05-03 16:05:40

Otomotiv pazarında yabancı sermaye için uygulanan kısıtlamaların adım adıma azaltılması ithal gümrük vergisinin büyük ölçüde kesilmesi anlamına geliyor. Çin'de otomotiv pazarının dışa açılması için bir sürü tedbirlerin alınması büyük ilgi çekiyor. Uzmanlar, otomotiv pazarının açıklığının büyütülmesi küresel kalkınmaya yarar getirirken Çin markasının dışa açılmanın yeni turunda dönüşüp yükselmesini ikna edeceğini belirtti.

Bo'ao Asya Forumu'nun 2018 Konferansı'nda Çin'in dışa açılmayı güçlendirmesine dair mesajlar verilmesinden bu yana, Çin dışa açılma adıma hız veriyor. Çin Sanayi ve Enformasyon Bakanlığı sözcüsü Chen Yin kısa süre önce verdiği demeçte, önümüzdeki dönemde Çin'in otomotiv sektöründe giriş koşullarını büyük ölçüde kaldıracağını açıkladı.

“2018 yılında özel amaçlı motorlu taşıt ve yeni enerjili taşıt için yabancı sermayenin hisselerdeki kısıtlamaları kaldırılacak. 2020 yılında ticaret amaçlı taşıtta yabancı sermayenin hisse oran sınırı iptal edilecek. 2022 yılına kadar yolcu taşıtlardaki kısıtlama kaldırılacak ve aynı zamanda tek yabancı girişimcinin aynı alanda 2'den fazla ortaklık kurmaması hakkında yasak da kaldırılacaktır.”

Son tur dışa açılma girişimi somut uygulama takviminin belirlenmesiyle ilgi çekicidir. Önümüzdeki yıllarda yol haritası ve geçiş dönemi çok net bir şekilde saptandı. Sektörün uzmanı, Çin'in otomotiv kapısını daha büyük açmasını ortak refah için yapılan etkin bir seçenek olarak görüyor. Otomotiv pazar analisti Jia Xinguang şunları söyledi,

“Aracın gövdesi hakkında araştırma yapamıyoruz, bazı kritik teknolojilere sahip değiliz, dahası yeni enerjili araçların hızlı gelişmesiyle karşılaşıyoruz. Biz henüz büyüklükten güçlüğe dönüşüm sürecindeyiz. Ticari koruma rekabet gücüne dönüşmemekten ziyade, dışa açılma rekabeti ilerletir. Rekabet girişimcilerin büyümesine yardımcı olur. Yeni politikaların şu tarihte açıklanması Çin'in reform ve dışa açılmayı aktif halde yapma ve dışa açılmayı güçlendirmenin iradesini tüm dünyaya göstermesini amaçlıyor.”

Verilere göre, Çin'de otomotivin üretim ve satış sayısı üst üste 9 yıldır dünyanın birinciliğini korudu. Çin otomotivin satış sayısının ABD, Japonya, Almanya ve İngiltere'de toplam satışa denk gelmesiyle dünyanın en büyük pazarı haline gelmişti. Yeni enerjili araçların üretim ve satış sayısı da iki yıldır dünyanın ilk sırasında yer alıyor. Şu ana kadar dünyada önde gelen otomotiv şirketlerin hepsi Çin'de ortaklığı kurdu ve büyük gelişme kaydetti. Buna karşı, yerli otomotiv şirketleri yurtdışında da başarılı adımlar atmıştı. Örneğin, Geely Otomotivi Grubu, Volvo ve Proton markalarını satın almış ve Daimler AG Grubu'nun en büyük ortağı haline gelmiştir.

Sektörün uzmanı Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne katıldığı 20 yılda Çin'in otomotiv sektörünün de her geçen gün dışa açılan piyasa rekabetinde esas bir sistem kurma kapasitesine kavuştu. Çin Otomotiv Satıcılar Derneği Başkan Yardımcısı Luo Lei şunları söyledi,

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor