Çin'den 1 Mayıs portreleri

2018-05-02 11:43:56 CRI

Çin'den 1 Mayıs portreleri

Dünya İşçi ve Emekçiler Günü 1 Mayıs'ta kutlandı. Çin'de 1 Mayıs nedeniyle 3 gün resmi tatil olmasına rağmen pek çok kişi işinin başındaydı.

Huang Jianbo, Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletinde özel bir işletmede teknik personel olarak çalışıyor. 20 yıldan uzun süredir bu işletmede çalıştığını söyleyen Huang, inovasyona odaklanarak ekibiyle birlikte çeşitli teknik zorlukların üstesinden geldiklerini ve Çin'de imalat alanında önemli boşlukları doldurduklarını ifade ediyor. Huang ve ekibinin çalışmaları, havacılık, uzay ve büyük uçak yapımı gibi alanlardaki gelişmeleri hızlandırdı. Çalışmalarını sorduğumuz Huang şunları söylüyor:

“Laboratuvarda bulunmayı seviyorum. Teknik araştırmalar sırasında pratik bilgiler edinebiliyorum. Genç teknisyenlerin daha yüksek seviyeye ulaşmaları ve inovasyona dayanarak daha fazla netice almalarını arzu ediyoruz. Bu sayede çalışmalarımızda dinamizm hiç eksik olmayacak.”

Beyaz yunus sevdasıyla memleketine döndü

Hong Kong, Zhuhai ve Macao'yu birbirine bağlayan dev köprü, Lingdingyang Körfezi boyunca uzanıyor. Burası ayrıca Çin'de koruma altında bulunan beyaz yunusların en yoğun yaşadığı bölge.

1 Mayıs portrelerimizden biri de Wen Hua adlı kadın mühendis. Wen Hua, İngiltere'de eğitim gördüğü sırada beyaz yunuslara ilgi duymaya başladı, Çin'e döndükten sonra kader onu beyaz yunuslarla buluşturdu; Wen Hua, Hong Kong, Zhuhai ve Macao Köprüsü Yönetim Dairesi'ne bağlı güvenlik ve çevre koruma ofisinde mühendis olarak işe girdi. Wen'ın başlıca görevi, beyaz yunusların korunması için gerekli kuralları belirlemek.

“Beyaz yunus yeni doğduğunda aslında gri renkli bir canlıdır, büyüdüğünde bunlar gri lekeler haline dönüyor, zamanla bembeyaz bir görünüm kazanıyor. Uzun yıllar süren köprü inşaatı sırasında deniz ortamını kirleten herhangi bir durum olmadı. Bu durumu sürdürmeyi arzu ediyoruz. Çevre koruma çalışmalarımızı daha etkin şekilde yürüteceğiz.”

Tibetli trafik polisinin 1 Mayıs'ı

3 günlük tatil süresince Çin'in güneybatısındaki Tibet Özerk Bölgesi çok sayıda turist ağırladı. Bölgede trafik yoğunluğu arttı. Lahsa kentinde 35 yıldır trafik polisi olarak çalışan ve bir kavşakta nöbet tutan Pakhu, çalışma azmini şöyle anlatıyor:

“1 Mayıs'ta görevim yol güvenliğini sağlamak. Bütün gün yoğun çalışmak bedenen yorucu olsa da kalbimde büyük bir dinginlik hissediyorum. Görevimi büyük bir mutlulukla yapıyorum.”

Tianjinli inşaat işçisi Li: Çalışma ruhunu yaygınlaştırmalıyız

Çin'in kuzeyindeki liman kenti Tianjin'de inşaat işçileri, ‘yetenek yarışması' yoluyla 1 Mayıs'ı kutladı. Betonarme demir, bir inşaatın belkemiği olarak yapı güvenliğini doğrudan ilgilendiriyor. Betonarme demiri yatay ve dikey olarak bağlanıyor. Böylece yapının daha sağlam olması sağlanıyor. İnşaat işçisi Li Peizhi'den dinleyelim:

“Aramızda bir çalışma ruhu teşvik ediyoruz. Bu ruh, bir işin titizlikle ele alınması ve kendini bir işe adamak demektir. Bu ruhu, üretimde ve yaşamımızda aktif hale getirmeliyiz.”

1 Mayıs akşamı, Tüm Çin Sendikaları Federasyonu ve Çin Medya Grubu tarafından ortaklaşa oluşturulan 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçiler Günü 2018 Özel Programı, bazı radyo ve TV kanallarında eş zamanlı olarak yayınlandı.

Ülke genelinde 1 Mayıs Emek Madalyası kazanan örnek emekçiler de bu programda hazır bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor