Xi: Yangtze Kuşağı'nda kaliteli kalkınmayı sağlamalıyız

2018-04-27 11:06:08

   Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, istikrarlı kalkınma yolunda çevre korumanın en ön plana alınması gerektiğini vurgulayarak, Yangtze Ekonomik Kuşağı'nda kaliteli kalkınmanın gerçekleştirilmesi çağrısı yaptı.


Xi Jinping, dün Hubei eyaletinin merkez kenti Wuhan'da düzenlenen ve Yangtze Ekonomik Kuşağı'nın kalkınmasını derinleştirmeyi öngören toplantıya başkanlık ederek burada bir konuşma yaptı.


Xi, konuşmasında, Yangtze Ekonomik Kuşağı'nın ulusal kalkınma stratejisinin önemli bir parçası olduğuna işaret ederek, yeni dönemde bölgenin gelişmesini hızlandırmak için çevre koruma-ekonomik büyüme, genel planlama-somut tedbirler, eski-yeni kalkınma dinamikleri, öz kalkınma-koordinasyonlu kalkınma ilişkilerine doğru yaklaşılması gerektiğini söyledi.


Çin Cumhurbaşkanı, 24-25 Nisan'da Hubei eyaletine bağlı Yichang ve Jingzhou kentleri ile Hunan eyaletinde yer alan Yueyang kenti ve Üç Boğaz Barajı'nda incelemelerde bulundu, Yangtze Ekonomik Kuşağı'nın kalkınma durumunu yerinde gördü.


Xi, inceleme gezisi sırasında Xingfa Holding'in Yichang Yeni Malzeme Sanayi Parkı'nı ziyaret etti. İşletmelerin çevre koruma kapasitesini artırmaları, temiz üretime ağırlık vermeleri ve sosyal sorumluluklarını etkili şekilde yerine getirmeleri çağrısında bulunan Xi Jinping, şöyle konuştu:

“Yangtze Ekonomik Kuşağı'nda büyük kalkınma yerine büyük çevre koruma çalışması yapılmalı. Tabii bu, büyük oranda bir kalkınmayı istemediğimiz anlamına gelmiyor, ancak başlıca görevimiz ekolojiyi korumaktır. Yangtze Nehri, Çin milletinin ana nehridir. Ona zarar vererek kalkınamayız. Sizler (işletmeler) bunu dikkate alarak bilimsel ve sürdürülebilir kalkınma konusunda öncü rol oynamalısınız.”


Xi Jinping, inceleme gezisi sırasında dünyanın en büyük su işleri projesi olan Üç Boğaz Barajı'nı da ziyaret etti. Burada yaptığı açıklamada, Üç Boğaz Barajı'nın Çin'in en önemli tesislerinden biri olduğuna dikkat çeken Xi Jinping, emekçilerin canla başla çalışarak bu projeyi daha da geliştirdiklerini görmekten büyük gurur duyduğunu belirtti.


“Çevre koruma uzun vadeli çıkarlar açısından önemli”

 

Çin Cumhurbaşkanı daha sonra Wuhan kentinde Yangtze Ekonomik Kuşağı'nın kalkınmasını derinleştirmeyi öngören toplantıyı yönetti. Xi, toplantıda şunları kaydetti:


“Çin milletinin uzun vadeli çıkarları açısından Yangtze Ekonomik Kuşağı'nı kalkındırırken çevre korumayı ön plana almalıyız. Böylece Yangtze Ekonomik Kuşağı'nı, güzel bir doğal ortama ve elverişli ulaşım şartlarına sahip 'altın' bir ekonomik kuşak haline getireceğiz, yeşil kalkınmaya yeni bir yol açacağız.”


Xi Jinping, toplantıda yaptığı konuşmada, ilgili kuruluşlar ve yerel hükümetlerin; geçen iki yıl içinde Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi liderliğinde genel planlama, çevre koruma, büyüme modelini dönüştürme, mekanizma ve sistem reformları konularında büyük ilerleme kaydettiklerini söyledi. Bunlara rağmen, Yangtze kıyılarının kalkınmasında stratejik bilinç yetersizliği, kalkınma dengesizliği ve çevre koruma sisteminin eksikliği gibi ciddi meydan okumalarla karşı karşıya bulunulduğunu kaydeden Xi, bunların üstesinden gelinmesi için de şu tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor