SİÖ'den güvenlik işbirliği vurgusu

2018-04-25 10:45:28

   Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) 15. Savunma Bakanları Toplantısı dün Beijing'de yapıldı.


ŞİÖ savunma bakanları, örgütün yeni üyelerini kabul etmesinden sonra ilk defa toplandı.


Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, toplantıda yaptığı konuşmada, SİÖ üye ülkelerinin üst düzey temaslarını güçlendirerek, ortak tatbikat ve askeri eğitim gibi konularda somut işbirliğini pekiştirmeleri gerektiğini belirtti. Wei, özellikle terörle mücadelede birleşik cephe oluşturma, bölgesel ve küresel barış ve huzurun korunması için ortak çaba harcama çağrısında bulundu.


     Wei Fenghe, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve SİÖ üye ülkelerinin devlet başkanlarının savunma ve güvenlik işbirliğine büyük önem verdiğine işaret ederek, liderlerin SİÖ'nün küresel istikrarı koruyan önemli bir güç olmasını istediklerini vurguladı. Savunma Bakanı Wei bu konuda şunları kaydetti:


“Son toplantının ana gündemi, insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturma ve inovasyon ve işbirliğine dayalı ortak kalkınmayı gerçekleştirme olarak belirlendi. Biz, SİÖ üye ülkelerinin devlet başkanları arasında varılan görüş birliklerini titizlikle hayata geçireceğiz, savunma ve güvenlik işbirliğimizi yeni düzeye taşıyacağız. ”


Wei Fenghe, konuşmasında, savunma ve güvenlik işbirliği alanında eşitlik, karşılıklı yardım, risklerin ortaklaşa üstesinden gelinmesi ilkelerinden hareket edilerek insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulması ile orta çaba ve paylaşıma dayalı güvenlik düzeninin kurulması gerektiğini söyledi. SİÖ üye ülkelerinin yeni dönemde “Shanghai Ruhu” doğrultusunda, üst düzey temaslarını pekiştirerek askeri değişimleri yoğunlaştırmaları gerektiğine işaret eden Wei, bilhassa terörle mücadelede birleşik cephe oluşturmak suretiyle bölgesel ve küresel güvenliğin korunması için el ele verme çağrısında bulundu. Wei konuşmasını şöyle sürdürdü:


“SİÖ'nün genişlemesinin ardından Beijing'de ilk kez bir araya gelmemizin amacı, bölgesel ve küresel barışın korunması konusunda görüş alışverişinde bulunmaktır. Bu toplantı, SİÖ üye ülkelerinin devlet başkanlarının savunma ve güvenlik işbirliğine verdiği önemi ve 'Shanghai Ruhu'nu takdir ettiğini yansıtıyor. SİÖ üye ülkeleri, toplantı vesilesiyle dünyaya dayanışma, dostluk ve işbirliği sinyalini iletmiştir. ”


SİÖ savunma bakanları, ayrıca toplantıda 2017 yılındaki görüşmelerinden bu yana kaydedilen başarıları özetledi. Mevcut bölgesel ve küresel güvenlik durumu ile SİÖ çerçevesindeki savunma işbirliğinin pekiştirilmesi gibi önemli konular ele alındı. Savunma bakanları, halihazırdaki karmaşık küresel koşullar altında, SİÖ üye ülkelerinin orduları arasındaki işbirliğinin pekiştirilerek tehdit ve meydan okumalarla ortak mücadele yürütülmesi gerektiğini vurguladılar.

 Aynı gün Beijing'de 5. SİÖ Askeri Bandoları Festivali de düzenlendi. Çin, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Hindistan, Pakistan ve Beyaz Rusya'nın askeri bandoları birbirinden etkileyici performanslar sundular. Festival bitiminde 8 ülkenin askeri bandosu “barış boynuzu” şarkısını birlikte icra ederek SİÖ'nün bölgesel ve küresel barışın korunması yönündeki kararlılığını ortaya koydu.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor