Xi: SİÖ'yü hep ön plana alıyoruz

2018-04-24 11:04:42

   Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Beijing'de bulunan bakanlarla bir araya geldi.

Xi, görüşmede, SİÖ'nün gelişmesinin Çin'in diplomatik önceliklerinden biri olduğunu vurguladı.

     SİÖ'nin yeni dönem zirvesi, haziran ayında Çin'in sahil kenti Qingdao'da yapılacak. Bu, örgütün geçen yıl yeni üyeler kabul etmesinin ardından düzenlenecek ilk zirve niteliğinde. SİÖ'ye üye ülkelerin dışişleri bakanları da Qingdao Zirvesi'ne hazırlık amacıyla bugün toplanacak. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bu nedenle dün Beijing'de örgüte üye ülkelerin dışişleri bakanları ile görüştü. Xi, görüşmede yaptığı konuşmada, geçen 17 yıl içinde harcanan çabalar sayesinde SİÖ'nün etkili bir bölgesel örgüt haline geldiğine işaret etti. Xi, bu konuda şöyle konuştu:

“SİÖ üye ülkeleri çeşitli alanlarda işbirliğini kapsamlı şekilde ilerlettiler, bölgesel ve küresel işlerde aktif ve yapıcı rol oynadılar; böylece karşılıklı saygı, adalet ve çifte kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkilere örnek sundular. SİÖ'nün uluslararası etki gücü her geçen gün artmaktadır. SİÖ; örgütlenme, siyaset, ekonomi, güvenlik, kültür, dış ilişkiler ve mekanizma inşası gibi alanlarda işbirliği istikrarını derinleştirmiştir. Çin, SİÖ işbirliği mekanizmasının geliştirilmesini dış ilişkilerinde daima ön plana koymaktadır. Önümüzdeki dönemde tüm üyelerle birlikte güvenlik, istikrar, kalkınma ve refah inşaları için ortak çaba harcamaya ve böylece ortak kader topluluğunu oluşturmaya hazırız. ”


“Genişlemeden doğan fırsatlar iyi kullanılmalı”

Xi Jinping, üye ülkelerin yeni dönemde “Shanghai Ruhu”nu yaygınlaştırmaları, örgütün genişlemesinden doğan fırsatları iyi kullanmaları ve işbirliğini kapsamlı olarak ilerletmeleri gerektiğini söyledi.

Xi, Çin'in, tüm üye ülkelerle birlikte, siyasi açıdan birbirlerine destek sağlayacaklarını, dünyaya “Shanghai işbirliği zekâsı” ve “Shanghai işbirliği planı”nı sunacaklarını ve bölgesel güvenliği koruyup koordinasyonu ve hareket kapasitesini artıracaklarını belirtti. Çin Cumhurbaşkanı, ekonomik olarak ise Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini pekiştirerek, personel ve kültür değişimini sağlamlaştıracaklarını, böylece halklar arası bağları sıkılaştıracaklarını vurguladı.

SİÖ'nin yeni dönem zirvesinin bir ay sonra Qingdao'da yapılacağını hatırlatan Xi, tüm tarafların ortak çabaları sayesinde Qingdao Zirvesi'nin verimli geçeceğine inandıklarını da kaydetti.

Görüşmeye katılan SİÖ üye ülkelerinin dışişleri bakanları, örgüte üye ülkelerin devlet başkanlarının Qingdao Zirvesi'ne katılmayı beklediklerine işaret ederek, Çin'in dönem başkanı olarak zirve için yaptığı hazırlıkları takdirle değerlendirdiler. Dışişleri bakanları, SİÖ'nün yeni üyeleriyle, “Shanghai Ruhu”nda ısrar ederek dünyanın mevcut durumuna ayak uydurması ve küresel ve bölgesel işlerde koordinasyonu güçlendirmesi gerektiğini belirttiler.

Bakanlar, Çin'in SİÖ işbirliğinin pekiştirilmesine dair önerilerini destekledikleri yönünde fikir beyan ederek, Çin ile yakın temasları sürdürmeye ve Qingdao Zirvesi'nin verimli geçmesini sağlamaya hazır olduklarını kaydettiler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor