Film yapımcıları özel efektleri konuşuyor

2018-04-19 11:44:30 CRI

Film yapımcıları özel efektleri konuşuyor

8. Beijing Uluslararası Film Festivali kapsamında dün “Uluslararası Film Teknolojileri Forumu” düzenlendi. Çinli ve yabancı film yapımcıları, yapımcılığın gelişme trendleri ve teknolojilerini tartıştı. Uzmanlar forumda ayrıca, Çin sinemasının sanayileşmiş bir prodüksüyon sistemi kurması ve yeni çağa ait seçkin sinema eserleri yapması gerektiği önerisini dile getirdi.

3 defa en iyi görsel efekt dalında Emmy Ödülü'ne layık görülen Base FX'in Başkan Yardımcısı Xie Ning, forumda yaptığı konuşmada, günümüzde Çin'in film sektöründe gözle görülür bir ağır sanayileşme eğilimi yaşandığını ifade etti. Xie, gelişen teknolojinin Çin'in film sektörünün ilerlemesine çok büyük etki getirmekte olduğunu belirtti.

Film sektörlerinin sanayileşmesi anlamında en kritik sürecin post prodüksiyon olduğuna dikkat çeken Xie, bugünlerde film yapımcılığına bakıldığında da en yoğun çalışmaların bu aşamada gerçekleştiğini ve post prodüksiyona yapılan yatırımın toplam yatırımdaki oranının gün geçtikçe yükseldiğini kaydetti.

Xie, previs (önsezi) teknolojisinin, sermayenin gücüyle film yapımcılığındaki reformu hızlandıracağını vurguladı.

Xie'nin üstünde durduğu previs teknolojisi, film çekiminden önce ya da çekim sürecinde tasarlanan sahnelerin ve görüntülerin üç boyutlu efeklerle hazırlanması, yani 3 boyutlu storyboard oluşturulması işlemine deniyor. Previs teknolojisi, daha gerçekçi prova yapılması imkanı sağlıyor.

Xie, böyle bir teknoloji ile çekim verimliliğinin ve etkilerinin büyük boyutta arttırılabildiğini dile getirdi.

Xie, “Ditective Chinatown II” adlı filmde, parkta katilin bulunduğu, yerinin tahmin edildiği, Times Meydanı'nda arabaların çarpıştığı, at arabalarının yarıştığı ve yeraltında ipuçlarının incelendiği toplam 10 dakikalık 4 sahnenin, yani yaklaşık 300 karenin özel efektlerinin hazırlaması için 40 gün harcandığını belirtti.

Previs teknolojisi sayesinde yönetmenler, kameramanlar, kurgucular ve yapımcılar mümkün olan en kısa süre içerisinde bütçe kontrolü yapabiliyor ve ayrıntılı çekim planları hazırlayabiliyor. Böylece işgücünden, maliyetten ve zamandan tasarruf edebiliyor.

Yeni teknolojilerin hayata geçirilmesinin, film çekimine ve yapımına büyük imkanlar sağlamanın yanı sıra, prodüksüyonun sanayileşme sistemini iyileştirmesi, özel efekt kadrosu ile yönetmen ve senaryo yazarı arasındaki iletişimi arttırması ve film kalitesini yükseltmesi bekleniyor.

Bu konuda en iyi görsel efekt dalında Oscar Ödülü kazanan ABD'li yönetmen Anthony LaMolinara ise, Pixar Animasyon Stüdyoları ve DreamWorks SKG gibi dünyaca ünlü animasyon şirketlerinin, bir film hazırlamak için en az 2 ila4 yıl harcadığını söyledi.

LaMolinara, Çinli film yapımcılarının ise teknolojiye sahip olmasına rağmen, kalite yerine hıza fazla önem verdiğine işaret ederek, bu durumun düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

Kültür çeşitliliğine sahip Çin'in dünyaya sunabileceği zengin yönleri olduğunun altını çizen LaMolinara, bunun da Çinli film yapımcılarına iyi fırsatlar sağladığını ve Çin'in hikayesinin güzel anlatılması durumunda dünyaya daha iyi tanıtılabileceğine dikkat çekti.

Çin film sektörü uzmanları da, teknolojinin, sanatın ve kalifiye personelin bir araya getirilmesi durumunda film sektörünün gelişiminin daha çok hızlandırılabileceği görüşünü dile getirdi.

  

 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor