Çin sinemasının geleceğini ne bekliyor?

2018-04-18 11:33:47 CRI

Çin sinemasının geleceğini ne bekliyor?

8. Beijing Uluslararası Film Festivali kapsamında dün “Çin Film Sektörünün Gelişimi Forumu” düzenlendi. Film sektörü çalışanları ve film enstitülerinden uzmanlar forumda bir araya gelerek, film sektörünü geliştirme konusunu tartıştılar.

Çin'in film sektörü, yaratıcı faaliyetlerin artmasıyla, son yıllarda altın dönemini yaşıyor. 2017'de tüm yılın gişe hasılatı, bir önceki yıla göre yüzde 13,45 arttı ve 55 milyar 911 milyon yuana ulaştı.

Özellikle Savaşçı Kurt II (Wolf Warriors II) isimli film, geçtiğimiz yıl 5 milyar 680 milyon yuan gişe hasılatı ile ülkenin gişe rekorunu kırdı.

2018'in ilk çeyreğinin gişe geliri ise 20 milyar yuanı aştı. Dünya çapında tek çeyrekte elde edilen en yüksek gişe geliriyle yine Çin bayrağı elinde bulunduruyor.

Çinlilerin en büyük bayramlarından Bahar Bayramı'nın ilk gününde, 15 Şubat'ta, 1 milyar 261 milyon yuandan fazla gişe elde edildi. Bu anlamda da dünyada tek günlük gişe rekoru Çin'de kırılmış oldu.

Çin İletişim Üniversitesi Tiyatro, Film ve Televizyon Fakültesi'nden Prof. Dr. Si Nuo forumda yaptığı konuşmada, Çin'in film sektörünün yakaladığı fırsatlardan yararlanarak, Çin'in “büyük film ülkesi”nden “güçlü bir film ülkesi”ne dönüşümünün hızlandırılması gerektiğine işaret etti.

Çin'de, uzun yıllar süren gelişmenin sonucunda film ve televizyon sektörünün sağlam altyapı tesisleri kurduğunu ve kalifiye bir kadro yetiştirdiğini kaydeden Si Nuo, geçen yıl yürürlüğe giren “Film Sektörünü İlerletme Yasası”nın, sektörün yükselişine yeni fırsatlar yaratacağına inandığını vurguladı.

Film sektörünün hızla gelişmesiyle birlikte, piyasanın düzenlenmesi, filmlerin kalitesinin arttırılması ve sektörün yapısının iyileştirilmesi bekleniyor.

Beijing Film Fakültesi Dekan Yardımcısı Yu Jianhong, bu sorunlar karşısında prodüksiyon sistemi düzeltilerek, yapımların kalitesinin arttırılabileceğini söyledi.

Forumda ayrıca, CC-Smart düşünce kuruluşu tarafından “Çinli Film İzleyicileri Araştırma Raporu” da yayınlandı.

Rapora göre, 2017'de film izleyicilerinin ortalama yaşı 24,9. 1990'lı yıllarda doğan nesil ülkenin en geniş izleyici grubunu oluşturuyor.

Cinsiyet açısından ise, toplam izleyicilerin yüzde 62'sini kadınlar; yüzde 38'ini ise erkekler oluşturuyor. Erkek izleyiciler, aksiyon ve savaş filmleri izlerken, kadınlar tercihlerini komedi, aşk ve animasyon filmlerinden yana kullanıyor.

Forumdan edinilen bilgilere göre ayrıca, Çin'in film sektörünün dijitalleşme boyutu da artıyor.

Şu an sinema biletlerinin yüzde 80'i internet platformları üzerinden satılıyor. Bununla birlikte, film teknolojileri ve yüksek sanal gerçeklik gözlüğü (VR) üretimi ile uluslararası işbirliği ve inovatif teknoloji alanlarında Çin, dünyada öne çıkıyor.

Öte yandan uzmanlar, şu an Çin'deki film sektörünün gelişiminin büyük derecede gişe hasılatına bağlı olduğuna işaret ediyor.

Mevcut durumda gişe gelirleri, film ve televizyon sektörünün toplam gelirinin yüzde 80'ini oluşturuyor. Olgun film piyasalarında ise bu oran, sadece yüzde 30. Bu piyasalarda yan ürünlerin payı ise daha yüksek. Bu açıdan Çin'in film sektörü büyük bir gelişme potansiyeline sahip.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor