“8. Beijing Uluslararası Film Festivali” başladı

2018-04-16 11:51:20 CRI

“8. Beijing Uluslararası Film Festivali” başladı

“8. Beijing Uluslararası Film Festivali”nin açılış töreni dün akşam düzenlendi. Uluslararası sinema endüstrisinin önemli bir sembolü haline gelen Beijing Uluslararası Film Festivali, Çinli ve yabancı film sektörleri arasındaki etkileşim için önemli bir platform niteliğine sahip. Festivale bu sene, 50 ülke ve bölgeden 300 film kuruluşunun 15 bin temsilcisi katılıyor.

ABD'li aktris Chloe Grace Moretz, Hong Konglu yönetmen Peter Chan, Çinli yönetmen ve aktör Jason Wu dahil, Çin'den ve yurt dışından pek çok ünlü yönetmen ile oyuncu, film festivalinin kırmızı halısında boy gösterdi.

Beijing Uluslararası Film Festivali Organizasyonu Komitesi Başkan Yardımcısı Du Feijin, ilk kez 2010'da düzenlendiğini kaydetti.

Du Faijin, festivalin o yıllarda, sinema kültürünün refahını arttırmak için, kaynakların paylaşımı ve geleceğin ortaklaşa yaratılması doğrultusunda çalıştığını dile getirdi.

Du Feijin, festivalin bu alanda yeni nesil sinemacılar yetiştirmek için çabaladığının altını çizerek, artık uluslararası, profesyonel, yenilikçi ve üst düzey bir şenlik haline geldiğini vurguladı.

  

“Çin sineması gelişiminin altın döneminde”

Beijing Uluslararası Film Festivali, Çin sinemasının gelişiminin bir sonucu. Son yıllarda Çin sineması gelişiminin altın dönemini yaşıyor.

Savaşçı Kurt II (Wolf Warriors II), geçtiğimiz yıl 5 milyar 680 milyon yuan gişe hasılatı ile ulusal gişe rekoru kırdı. Film, 159 milyon izleyici ile küresel sinema endüstrisinde tek piyasada en çok izlenen film oldu.

Çin'in sinemasındaki yüksek performans bu yılın ilk çeyreğinde de sürüyor.

Çinlilerin en büyük bayramlarından Bahar Bayramı'nın ilk gününde, 1 milyar 261 milyon yuandan fazla gişe elde edildi. Bu anlamda de dünyada tek günlük gişe rekoru kırılmış oldu.

İlk çeyreğin gişe geliri ise 20 milyar yuanı aştı. Dünya çapında tek çeyrekte en yüksek gişe geliriyle yine Çin bayrağı elinde bulunduruyor.

Bunun dışında, Operation Red Sea ve Ditective Chinatown II filmlerinin gişesi de 2 milyar yuanın üstünde.

Mekong River Action ve Operation Red Sea filmlerinin yönetmeni Dante Lam film festivalinin açılışında yaptığı konuşmada, gerçekçi filmlerin önümüzdeki dönemde sinemanın önemli trendlerinden biri olacağına dikkat çekti.

Ditective Chinatown II filminin yönetmeni Chen Sicheng ise, Çin sineması için gelecek 10 yıla ait büyük umutlarının bulunduğunun altını çizerek, 10 yıl sonra daha çok yabancı izleyiciye ulaşmayı beklediklerini ifade etti.

Chen, kendi jenerasyonundan yapımcıların ortak çabaları sonucunda, daha kaliteli Çin filmlerinin dünya izleyicilerinin beğenisini kazanmasını arzuladığını dile getirdi.

Savaşçı Kurt II filminin yönetmeni Jason Wu ise, filmin hazırlık ve çekim aşamalarının üç sene sürdüğünü, emeklerinin sonunda da izleyiciye 4 bin 77 karenin sunulduğunu dile getirdi.

Jason Wu, bunun karşılığı olarak da 159 milyon kişi tarafından izlendiklerini kaydetti.

Ünlü yönetmen, ilk iki filmin Çinli film yapımcılarının sinema tecrübelerini geliştirmek için bir basamak olarak görülebileceğini; ancak üçüncü filmin, Çinli izleyicilerin ulusal filmlere yönelik desteğinin bir göstergesi olduğuna işaret ederek, daha fazla profesyonel ve kaliteli film sunmaya çalışacaklarına vurgu yaptı.

15-22 Nisan günlerinde yapılacak Beijing Film Festivali kapsamında Tiantan (Gök Tapınağı) Ödülü'ne bu sene, Çin yapımı Operation Red Sea ve Hold Your Hands filmlerinin yanı sıra, Çek Cumhuriyeti'nden Barefoot, Hindistan'dan Dark Wind ve Fransa'dan Köpek (Dog) dahil 15 film aday gösterildi.

Tinantan Ödülü'nün sahibi, 22 Nisan'da film festivalinin kapanış töreninde açıklanacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor