Xi Jinping'den Bo'ao'da ikili görüşmeler

2018-04-11 10:44:59

   Bo'ao Asya Forumu Yıllık Konferansı, Hainan eyaletine bağlı Bo'ao kasabasında devam ediyor.

Toplantı, Çin'in bu yıl ev sahipliği yapacağı önemli diplomasi etkinliklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Bo'ao sırasında Hollanda, Pakistan, Moğolistan ve Filipinler'in devlet ve hükümet liderleriyle ayrı ayrı görüşmeler yaptı. Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra, Kuşak ve Yol inşasında işbirliğinin güçlendirilmesi konuları öne çıktı.

Xi Jinping dün Bo'ao Devlet Konuk Evi'nde Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile bir araya geldi. Xi görüşmede yaptığı konuşmada, ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımaya hazır olduklarını kaydetti:

“Bo'ao Asya Forumu'ndaki konuşmanızı takdirle dinledik. Dünya Ticaret Örgütü öncülüğünde çok taraflı ticaret sistemine yönelik desteğinizi yinelediniz, böylece tüm dünyaya ticarette serbestlik mesajı verdiniz. Çin ve Hollanda bu konuda benzer tutuma sahip. Bu nedenle iki ülke bu konuda koordinasyona devam edebiliyor. Çin ve Avrupa ülkelerinin Kuşak ve Yol çerçevesinde işbirliğinin pekiştirilmesine katkı sağlayacağınızı da açıkladınız. Bu tutumunuzu da memnuniyetle karşılıyoruz. Hollanda ile birlikte, ikili ilişkileri yeni seviyeye taşımaya hazırız. ”


Çin-Pakistan işbirliği, bölgesel istikrara katkı sağlıyor


Pakistan, Bo'ao Asya Forumu'nun kurucu ülkelerinden biri. Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, Pakistan hükümeti adına bu yılki konferansa katıldı.

Xi Jinping, Abbasi ile yaptığı görüşmede Çin'in Pakistan'la geleneksel dostluğu derinleştirmeye ve karşılıklı desteği güçlendirmeye hazır olduğunu belirtti. Xi şöyle konuştu:

“Pakistan'a resmi ziyaret gerçekleştirdiğim 2015 yılından bu yana geçen süre içinde, Çin ile Pakistan arasında stratejik işbirliği ortaklığı ilerleme kaydetti. İki ülke arasında stratejik koordinasyon güçlendirildi, Çin-Pakistan ekonomik koridoru pürüzsüz şekilde yürütüldü, savunma işbirliği derinleştirildi, önemli bölgesel ve uluslararası işlerde koordinasyon pekiştirildi, böylece bölgesel istikrarın korunmasına katkı sağlandı. Çin-Pakistan ikili ilişkileri bölgesel barışın korunması için bir dayanak olmalı, Kuşak ve Yol küresel işbirliğine örnek teşkil edilmeli.”

Xi Jinping görüşmede yaptığı konuşmada, herhangi bir ülkenin Pakistan'ın içişlerine müdahale etmesine karşı çıktıklarına işaret ederek, Pakistan'ın toprak bütünlüğünü korumak ve terörle mücadele için harcadığı çabaları kararlılıkla desteklediklerini ifade etti.


Moğolistan: Çin'in Kuzeydoğu Asya'da barışa katkısı önemli


Xi Jinping Bo'ao Asya Forumu'nda Moğolistan Başbakanı Khurelsukh Ukhnaa ile de bir araya geldi. Xi görüşmede, Moğolistan'la ilişkilerin, Çin'in diplomatik önceliklerinden biri olduğuna işaret etti:

“Çin-Moğolistan ilişkileri yeni bir tarihi aşamada. Bu ilişkilerin önünde önemli fırsatlar bulunuyor. Gelecek yıl, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümü. Çin, Moğolistan'la el ele vererek, karşılıklı güven, işbirliği ve çifte kazanç ilkeleri temelinde, dış baskıları göğüsleyerek çeşitli alanlarda işbirliği güçlendirmeye hazır. Böylece Çin-Moğolistan kapsamlı stratejik ortaklığını ilerletmek ve iki halka mutluluk getirmek arzusundayız.”  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor