“Çin, ABD'ye sert karşılık vermeli”

2018-04-08 16:33:41 CRI

Çin ve ABD arasındaki ticarî anlaşmazlık, dünyanın da dikkatini çekiyor.

Çin'in ünlü düşünce kuruluşu Çin Finans 40 Forumu'ndan (China Finance 40 Forum, CF40) birçok üye Çin ile ABD arasındaki ticarî anlaşmazlığın ABD tarafından yaratıldığına, tek çözüm yolunun da ABD'yi geri püskürtmek olduğunu vurguladı.

Çin Finans 40 Forumu üyesi Guo Kai Beijing'de yaptığı açıklamada; ABD'nin 301. Madde Soruşturması'na dayanarak ticari savaş başlattığını, fakat 301. Madde Soruşturması raporu incelendiğinde, içindeki bilgilerin çoğunun ABD'nin hayal ürünü olduğunu ve ABD'nin tek amacının ek gümrük vergisi getirmek olduğunu kaydetti.

Çin hükümetinin sorunun çözümü için ABD yönetimine defalarca görüşme fırsatı sunmasına rağmen ABD'nin bunu dikkate almadığına işaret eden Guo, bu koşullarda tek çözüm yolunun ABD'ye sert bir karşılık vermek olduğunu belirtti.

Çin hükümeti bu süreçte defalarca ticarî savaşın galibi olmadığını yinelemişti. Peki, buna rağmen ABD neden sürekli gerginliğin tırmanmasını kışkırtan eylemlerde bulundu?

1975 yılından bu yana ABD'nin dış ticaret açığı bulunduğu gerçeği, küresel uzmanlar tarafından biliniyor. Çin Finans 40 Forumu üst düzey araştırmacısı Ha Jiming, ABD'nin ticaret açığı konusunu şöyle değerlendirdi:

“Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmaya başlaması ve özellikle Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne katılmasından sonra, pek çok yabancı sermayeli şirket Çin'de yatırım yaptı, fabrika açtı. Bu da Çin'de birçok ürünün katma değerinin çok düşük olmasına neden oldu. Ancak Uluslararası ticaret istatistiklerinde bunlar hep Çin'in ticaret fazlası olarak sayılıyor. Çin'e yüksek bilim ve teknoloji ürünlerinin ihracatını arttırması durumunda da, iki ülke arasındaki ticari farklılık gözle görülür şekilde azalabilir.”

Ek gümrük vergisi uygulamanın da ABD'nin dış ticaret açığı kapatmasına yararlı olmayacağını da vurgulayan Ha, Çin'den ithal edilen ürünler azalırken diğer ülkelerden ithal edilen ürünlerin artacağını, böylece ABD'nin ticari savaşı başlatma girişiminin en çok kendisine zarar vereceğini dile getirdi.

Verilere göre ABD'de enflasyonda artış eğilimi görüldüğünü, ek gümrük vergisi getirmekte ısrar edilmesi durumunda enflasyonun da yükselmeye devam edeceğini belirten Ha, bunun sonucunda ABD Merkez Bankası (FED) faiz arttırma sürecini hızlandırmak zorunda kalacağı için, sermaye piyasasındaki değişikliklerin de reel ekonomiyi etkileyeceğini dile getirdi.

İstatistiklere göre, 1 Mart 2018 tarihinde Trump'un çelik ve alüminyum ürünlerine vergi uygulama kararını açıklamasından sonra, ABD borsası bir önceki güne göre 800 milyar dolar küçüldü.

Ha, Çin ile ABD arasındaki ticari savaş sürerse küresel ekonominin de gerilemeye girebileceğine dikkat çekti.

Çin Finans 40 Forumu'ndan üst düzey araştırmacı Guan Tao ise, büyük bir piyasaya sahip olan Çin'in küresel çok taraflılık ticaret sistemine büyük katkıda bulunduğunu hatırlattı.

Guan Tao, ticari savaşın Çin'in isteği olmadığını, ABD'nin Çin'i zorla bu noktaya getirdiğini kaydetti.

Guan, Çin'in amacının Çin piyasasının dışa açılmasını genişleterek, diğer ülkelerin Çin'in ekonomik büyümesinden daha çok yarar görmesini sağlamak olduğunun altını çizdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor