Çin: Hiçbir dış baskıya boyun eğmeyeceğiz

2018-04-04 21:09:24 CRI

ABD Başkanı Donald Trump'ın yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığı Çin menşeli ürünlerin listesi bugün yayımlandı. Genel olarak Çin'in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef alan listede, ticari değeri yaklaşık 50 milyar dolar olan bin 300'e yakın ürün çeşidi bulunuyor.

Kendi yasal hak ve çıkarlarını korumak için Çin Maliye Bakanlığı, ek gümrük vergisi getirmeyi planladığı ABD menşeli ürünlerle ilgili yeni bir liste açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yeni listede soya fasulyesi, otomobil ve kimyasal ürünler dâhil ticari değeri yaklaşık 50 milyar doları bulan 14 kategorideki 106 çeşit ürün yer alıyor.

Çin maliye ve ticaret bakanlıklarından yetkililer, Çin'in ABD menşeli ürüne ek gümrük vergisi getirme kararının mecburen alındığını ve girişiminin ölçülü olduğunu kaydetti.

Çin'in dış baskıya boyun eğmeyeceğine dikkat çeken yetkililer, ısrarla "ticari savaş" başlatılması halinde de Çin'in sonuna kadar mücadele edeceğinin altını çizdi.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen, bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD tarafından dün "301. Madde" raporuna dayanarak Çin meşeli yaklaşık 50 milyar dolarlık ürüne ek vergi getirme kararı açıklandığını anımsatarak, bunun uluslararası yükümlülüklerine de aykırı olduğuna dikkat çekti.

Wang, ABD'nin söz konusu girişiminin Çin'in çıkarlarına ters olduğu ve ekonomik güvenliğine tehdit oluşturduğu gibi, küresel ekonominin hem toparlanmasına hem de istikrarlı büyümesine de zarar vereceğini hatırlattı.

Wang, bu gelişmeler sonucunda Çin Dış Ticaret Yasası'nın 7. maddesi uyarınca; herhangi bir ülke ya da bölge eğer Çin'e karşı ayrımcı bir tutum, yasak ya da sınırlama gibi uygulamaya giderse, Çin'in de buna karşı gereken tedbirleri alması gerektiğini vurguladı.

Çin Maliye Bakan Yardımcısı Zhu Guangyao, Çin hükümetinin köylülerinin taleplerine saygı göstererek, ABD'den ithal edilen soya fasulyesine gümrük tarifesi uygulayacağını açıkladı.

Zhu Guangyao, ABD'nin Çin'e ihraç ettiği soya fasulyesi miktarının, tüm soya fasulyesi ihracatının yüzde 62'sini oluşturduğunu ve ABD'nin 2017 yılında Çin'e ihraç ettiği soya fasulyesinin ise Çin'in soya fasulyesi ithalatının yüzde 34,39'unu teşkil ettiğine dikkat çekti.

Soya fasulyesi yetiştiren Çinli köylülerin, ABD yönetiminin sübvansyonunun kendi çıkarlarını olumsuz etkilediği yönünde şikayette bulunduğunu hatırlatan Zhu, köylülerinin taleplerine ve Çin Soya Fasulyesi Derneği'nin isteğine saygı gösterilerek, soya fasulyesine gümrük tarifesi uygulanacağını belirtti.

Gümrük tarifesi uygulanacak ürünlerin listesinin henüz yürürlüğe girmediğine işaret eden Zhu, sorunların masaya yatırıldığını kaydederek, "şimdi ABD'yle görüşme zamanı geldi." dedi.

Zhu, görüşmenin ön şartının ise, karşılıklı saygı olduğunu sözlerine ekledi.

ABD Ticaret Temsilciliği tarafından yayınlanan "301. madde raporu”nda "Çin Üretimi 2025” planından kaygı duyulduğu ifade edildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen, “Çin Üretimi 2025” planının, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) çerçevesindeki yükümlülüklere uygun, şeffaf, açık ve bütünleştirici bir plan olduğuna işaret etti.

Wang, “Çin Üretimi 2025” planında bulunan herhangi bir maddenin DTÖ'nün yükümlülüklerine ve Çin'in taahhütlerine aykırı bulunması halinde, DTÖ çerçevesinde müzakere yapılabileceğini veya dava açılabileceğini; ancak herhangi bir bahaneyle tek taraflı önlemler alınmaması gerektiğini ifade etti.

Çin Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamalarda, Çin'in ticaret fazlası hedeflemediği; aksine işbirliği kurmak ve ticari dengeyi sağlamak istediği belirtildi.

Çin Maliye Bakan Yardımcısı Zhu Guangyao konuyla ilgili açıklamasında şöyle konuştu:

“Her iki tarafın şartlarını sunduğu şu anki durumda, dürüstlük, saygı ve işbirliğine dayalı ortak kazanç ilkeleri temelinde müzakere yapılmasını bekliyoruz. Çin hiçbir dış baskıya boyun eğmeyecek.”
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor