Çin, Afrika ile ilişkilerini güçlendiriyor

2018-03-30 11:37:05 CRI

Çin, Afrika ile ilişkilerini güçlendiriyor

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Afrikalı ülkeler ile el ele vererek kader ortaklığı oluşturmak, iki taraf arasındaki ilişkilerin gelişmesine yeni güç katmak için çaba harcamaya devam edeceklerini belirtti.

Xi Jinping, dün Beijing'de Namibya Devlet Başkanı Hage Geingob'la bir araya geldi. Hage Geingob, Kamerun Devlet Başkanı Paul Biya'nın ardından, Xi Jinping'in bir hafta içinde görüştüğü ikinci Afrikalı lider.

Çin'in kalkınmasını ilerletirken, Afrikalı ülkelerin kalkınmasına da yardım etmeye devam edeceklerine dikkat çeken Xi, Afrikalı ülkelerin de Çin-Afrika işbirliğinden sürdürülebilir kalkınma yeteneği edineceklerini, böylece işbirliğine dayalı kazan-kazan ve ortak kalkınma elde edilebileceğini dile getirdi.

Namibya ile ilişkileri değerlendiren Xi Jinping, iki ülke kalkınmasının yeni bir aşamaya girmesiyle birlikte, kalkınma stratejileri ve ekonomik işbirliğinin karşılıklı olarak birbirini tamamlayıcı nitelikte olduğunu ve yönetim düşüncelerinde de benzer noktalara sahip olduğunu söyledi.

Xi, Çin'in "Namibya'nın her koşulda dostu" olarak, ilişkilerin iki ülke halkının yararına olacak şekilde, istikrarlı ve olumlu gelişmesini sağlamak için elinden geleni yapacağını vurguladı.

Hage Geingob görüşmede, Namibya hükümeti ve halkı adına Xi Jinping'in yeniden cumhurbaşkanı seçilmesini kutladı.

Çin'le ilişkilere büyük önem verdiklerini ve ikili ilişkileri yeni bir aşamaya taşımaya hazır olduklarını kaydeden Gingob; Çin'le altyapı tesisleri, insan kaynakları, kültür, eğitim alanlarındaki işbirliğini güçlendireceklerine işaret etti.

İki lider, Çin ile Namibya arasında kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerini kurmayı da kararlaştırdı.

Cumhurbaşkanı Xi, yeni dönemde iki taraf arasında üst düzey ile farklı seviyelerdeki temas ve işbirliğinin yoğunlaştırılması, karşılıklı siyasi güvenin arttırılması, temel çıkar ve önemli kaygılarını ilgilendiren konularda birbirlerine destek verilmesi çağrısında da bulundu.

Xi, ayrıca Namibya'yı ‘Kuşak ve Yol' inşasına katılmaya davet etti.

Görüşmeden sonra iki lider, altyapı tesisleri, finansman, karantina gibi alanlardaki işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık yaptı.

Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Chen Xiaodong, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, iki liderin Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun ikili işbirliğinde oynadığı önemli rolü takdirle değerlendirdiğini belirtti.

Chen Xiaodong'un açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Geingob'u Eylül ayında Beijing'de düzenlenecek Çin-Afrika İşbirliği Forumu Zirvesi'ne davet etti. Daveti kabul eden Geingob, Çin-Afrika işbirliğinde yeni dönemde ilerleme kaydedilmesi için Çin ile birlikte çaba harcayacaklarını belirtti.

Namibya Devlet Başkanı Hage Geingob, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in daveti üzerine 28 Mart-3 Nisan tarihleri arasında Çin'i altıncı kez ziyaret ediyor.

 

 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor