Çin, küresel enerji şebeke ağını genişletiyor

2018-03-29 12:00:17 CRI

2018 Küresel Enerji Şebekeleri Konferansı dün Beijing'de düzenlendi. Çinli bir yetkili, Çin'in enerji reformunu derinleştirip küresel enerji şebekesi inşasını ilerleterek, bütün dünyanın temiz enerjiden faydalanmasını sağlayacağını ve enerjinin sürdürülebilir gelişmesini gerçekleştireceğini belirtti.


Günümüzde enerji, çevre ve iklim değişikliği gibi sorunlar nedeniyle, küresel sürdürülebilir gelişmede aksaklıklar yaşandı. Bu nedenle Çin'in ileri sürdüğü küresel enerji şebekesi inşa etme çağrısı, dünyada kabul görmeye başladı.


Konferansın ana temasını “Çin'in Çağrısından Dünya Hareketine” oluşturuyor. Konferansta, küresel enerji şebekelerine ilişkin politikalarda eşgüdüm sağlanması, teknolojik gelişmeler ve projelerin hızlandırılması gibi konuların ele alınması ve dünyadaki ileri teknolojide elde edilen gelişmelerin değerlendirilmesi bekleniyor.


Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Genel Sekreteri Li Piaomin, Çin'in temiz ve düşük karbonlu enerji sistemi oluşturulmasını hızlandırdığına işaret etti.


Li, 2017 yılının sonuna kadar Çin'in hidro elektrik, nükleer elektrik, rüzgar ve doğalgaz gibi temiz enerji tüketiminin, toplam enerji tüketimindeki payının yüzde 20,8'e çıkarak, bir önceki yıla göre 1,3 puan yükseldiğini belirtti.


Yıllar süren çabalar sonucunda Çin ile Rusya, Moğolistan, Vietnam, Laos ve Myanmar gibi yakın ülkeler arasında kısmen elektrik bağlantısı kurulduğunu söyleyen Li, gelecekte Çin'in etrafındaki ülkelerle enerji alanındaki altyapı tesisleri bağlantısını hızlandıracağını ifade etti.


Konferansta, Büyük Elektrik Sistemleri Uluslararası Konseyi (CIGRE) Başkanı Rob Stephen, küresel enerji şebekeleri inşası ve sürdürülebilir işleyişini sağlamak için, uluslararası işbirliğin güçlendirilerek, bilgi ve teknolojinin paylaşılması gerektiğini söyledi.


Stephen, bu nedenle küresel enerji bağlantılarına ilişkin alanları kapsayan daha fazla çalışma ekibinin kurulması gerektiğine işaret etti.


Stephen, küresel enerji bağlantıları düşüncesine destek verdiklerini, bütün sorunları tek bir ülkenin çözemeyeceğini ifade etti.


Küresel Enerji Şebekeleri Kalkınma ve İşbirliği Örgütü Başkanı Liu Zhenya, örgüte bağlı 61 ülke ve bölgeden 402 üye olduğunu ve bu açıdan küresel enerji şebekelerinin üst tasarımının tamamlandığını belirterek, artık ivedilikle harekete geçirilmesi gerektiğini kaydetti.


Li, Küresel Enerji Şebekeleri ile “Paris Protokolü”, “Kuşak ve Yol” inisiyatifi ve bölgesel kalkınma stratejilerinin kenetlenmesinin hızlandırılarak, bir eylem planı hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.


Li ayrıca; Çin-Myanmar-Bangladeş ve Çin-Güney Kore-Japonya dahil olmak üzere temiz enerji geliştirme ve elektrik şebekeleri yapımını hedefleyen projelerin de hızlandırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor