Li Keqiang: Ticari savaşta kazanan taraf olmaz

2018-03-27 10:09:11 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin ve ABD'nin ticaretteki  dengeyi artırarak, anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmede ısrar etmeleri gerektiğini belirtti.


Li, dün Beijing'de düzenlenen Çin'in Kalkınması Üst Düzey Forumu Yıllık Toplantısı'na katılan yabancı temsilcilerle bir araya geldi.


Li, Apple, HITACHI, Google ve Qualcomm ile Cambrige Üniversitesi gibi şirket ve üniversitelerden gelen temsilcilerin sorularına yanıt verdi.


Çin ile ABD arasındaki ticaret anlaşmazlıklarına da değinen Li Keqiang, Çin ile ABD arasındaki ekonomi ve ticaret çapının bugünkü noktaya piyasa gücü ve ticaret kuralları sayesinde geldiğini, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayalı olduğunu söyledi.


Li, ticari savaşta kazanan taraf olmayacağına işaret etti.


Li, uluslararası toplumun çok taraflı ticaret sistemini birlikte koruyarak, korumacılık ve tek taraflılık girişimlerine net şekilde karşı çıkması gerektiğine işaret etti.


Ticari dengesizliğe de değinen Li, Çin ve ABD'nin gerçekçi ve mantıklı tavır temelinde, ticaretteki dengeyi arttırarak, anlaşmazlıkları da diyalog yoluyla çözmede ısrar etmeleri gerektiğini ifade etti.


Dışa açılmanın Çin'in temel politikası olduğunu vurgulayan Li, Xi Jinping'in çekirdeği olduğu ÇKP'nin önderliğinde, Çin'in reformu derinleştirirken dışa açılmayı daha da genişleteceğini söyledi.


Bu yıl Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmaya başlanmasının 40. yıldönümü olduğunu belirten Li,  Çin'in kapılarını daha da çok açacağını, bunun Çin'in kendi çıkarlarına uygun olduğu gibi, serbest ticaretin korunması ve küreselleşmenin sağlıklı ilerlemesine de yardımcı olacağını kaydetti.


Li, yabancı ülkelerin ileri teknolojisi ve yönetim deneyimlerini öğrenerek, ürün, bilgi, teknoloji ve hizmet gibi alanlardaki işbirliğini genişletmeye hazır olduklarına dikkat çekti.


Günümüzde Çin'de güçlü imalat ülkesi stratejisi kapsamındaki ilk on yıllık eylem planı “Çin Üretimi 2025” uygulanıyor.


Li, güçlü uluslararası şirketleri birlikte gelişme fırsatı yaratmak ve sonuçlarını birlikte paylaşmak için Çin'e davet etti.


Li, “Çin Üretimi 2025” planının açık bir ortamda ilerlediğini, hem Çinli hem yabancı işletmelere aynı standartların sunulduğunu söyledi.


Li, yabancı işletmeleri teknolojiyi transfer etmeye zorlamak yerine, fikri mülkiyet haklarına yönelik korumayı daha da güçlendireceklerini ve hak ihlallerine de ciddi darbe vuracaklarını dile getirdi.


Toplantıya katılan yabancı temsilciler, Çin'in gelişmesinin dünyaya daha fazla fırsat sunacağına inandıklarını, Çin'in reform ve dışa açılma sürecine etkin şekilde katılmaya hazır olduklarını belirtti.


Forum'un Eş Başkanı, Apple CEO'su Tim Cook, Li Keqiang'e samimiyeti için teşekkür etti.


Cook, diğer ülkelerden gelen tüm işletmecilerle birlikte, Çin'in reform ve dışa açılma kapısının gelecekte daha fazla açılmasını umduğunu belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor