“ABD-Çin ticaret savaşından kazançlı çıkan olmaz”

2018-03-23 12:00:42

ABD yönetimi, son aylarda ticari korumacılığını yoğunlaştırdı. Bu korumacılık eylemleri ise esas olarak Çin'i hedefliyor. Çok sayıda Çinli uzman, ABD'nin ticaret savaşı açması halinde, bu durumdan Çin'in zarar görebileceği gibi, ABD'nin de kazançlı çıkmayacağını savundu.

ABD yönetimi, Ağustos 2017'de Çin'e karşı 301. madde olarak anılan ticari soruşturmayı başlattı. Çin Dış Ekonomik ve Ticari Üniversitesi Çin Dünya Ticaret Örgütü Araştırma Merkezi Başkanı Tu Xinquan, ABD soruşturmasının Dünya Ticaret Örgütü kurallara aykırı olduğunu belirtti. Tu şunları kaydetti:

“301. madde ABD'nin 1974 Ticaret Kanunu'n bir maddesi. Bu soruşturma, esas olarak, ABD'nin ticari ortaklarının sözde rasyonel olmayan ticari politikalarıyla eylemlerine karşılık vermeyi amaçladı. Ancak, Dünya Ticaret Örgütü, tek taraflı ticari kısıtlamayı yasakladı. Bir ülke, ticari anlaşmazlık konusunda Dünya Ticaret Örgütü'ne dava açma hakkına sahip olurken, kendi yasalarına göre, diğer ülkelerin ticari eylemlerinin rasyonel olup olmadığını tek taraflı olarak değerlendirmesi yanlış bir eylemdir. Dolayısıyla ABD'nin sözde soruşturması, Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarına ciddi şekilde aykırıdır. ABD'nin ortaya koyduğu bu eylem, baştan sona kadar tek taraflı ticari korumacılık ve Çin'in çıkarlarına aykırıdır.”

Çin'e karşı ticari korumacılığın yoğunlaştırılmasıyla ABD'nin Çin'e olan ticari politikasının değişim göstererek, saldırı niteliğine dönüştüğü savunuluyor. Çin Uluslararası Ekonomik Değişim Merkezi Profesörü Zhang Muonan ise bu görüşü savunan uzmanlardan biri. Zhang şunları kaydetti:

“ABD, birçok alanda ulusal güvenlik kavramını aşırı şekilde abarttı. Örneğin, dijital ekonomi gibi bazı ileri teknoloji sektörleri, geleneksel açıdan ABD'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturmuyor. Ancak bu ülke, ekonomik ve ticari konularını ciddi şekilde siyasileştirdi, Çin ile işbirliğine zarar getirdi. Yani, ABD, kendi yasalarını çok taraflı küresel çerçevenin üstüne zorla koydu.”

ABD'nin ticari korumacılığı yoğunlaştırmasıyla uluslararası toplum, Çin ve ABD arasında ticari savaşın patlak vermesinden endişe etmeye başladı. Buna karşın, Çin hükümeti, olası ticari savaştan kazançlı çıkanın olmayacağını defalarca yineledi. Çin Uluslararası Ekonomik Değişim Merkezi Profesörü Zhang Muonan şöyle konuştu:

“Küreselleşme eğilimiyle birlikte küresel değerler internet çağına girdi. Bu eğilimin üretici ve tüketici gibi önemli unsurları, çıkar açısından birbirlerine sıkıca bağlandı. ABD, diğer ülkelere yüksek vergi uygularsa, bu ülkelerle ticari ortaklığını zedeleyeceği gibi, üretici ve tüketici gibi sistemin tüm unsurlarına zarar getirecektir. Başka bir deyişle, ABD'nin eylemi, dünyanın tüm tüketicilerine zararlı olacaktır.”

    ABD'nin birçok ticaret alanından 45 meslek derneği, hükümete ortak dilekçe sunarak, Çin menşeli mallara yönelik ek vergi getirmesini geçici olarak durdurmasını istedi. Apple, Google, Microsoft, Nike ve Walmart, 45 meslek derneğine bağlı şirketler arasında yer aldı.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor