Wang Yi, Filipinler Dışişleri Bakanı ile görüştü

2018-03-22 12:05:16 CRI

Çin, “İki Toplantı” adıyla bilinen Çin Ulusal Halk Meclisi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Yıllık Toplantıları'nın sona ermesinin ardından ülkeye ziyarete gelen ilk yabancı lideri ağırladı. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing'de ziyarete gelen Filipinler Dışişleri Bakanı Alan Peter Cayetano'yla görüştü. İki taraf, görüşmede günümüzde Çin-Filipinler ilişkilerinin son yılların en verimli aşamasına girdiğine değindi.

İki dışişleri bakanı, iki ülke liderlerinin fikir birliklerini aktif bir şekilde yerine getirerek, çeşitli alanlardaki somut işbirliğini derinleştirmesinin, denizle ilgili diyalog ve işbirliğini olumlu bir şekilde hızlandırıp, ikili ilişkilerin sürekli ve derin bir şekilde geliştirmesinin arttırılması gerektiğini kaydetti.

Cayetano, Çin'de yeni dönem hükümetin kurulmasından sonra ülkeye ziyarete gelen ilk yabancı dışişleri bakanı oldu. Cayetano, görüşmeden sonra Wang Yi aracılığıyla Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte'nin yeniden Çin Cumhurbaşkanı olarak seçilen Xi Jinping'e gönderdiği tebrik mesajını aktararak, Çin'deki İki Toplantı'nın başarıyla tamamlanmasını kutladı. İki dışişleri bakanı, görüşmeden sonra birlikte gazetecileri kabul etti.

Filipinler Cumhurbaşkanı, Boao Asya Forumu'na katılmak üzere Çin'e gelecek

Cayetano, yaptığı konuşmada, iki ülke liderlerinin öncülüğünde, son yıllarda Filipinler-Çin ilişkilerinde dev gelişmelerin kaydedildiğini hatırlattı. Filipinler hükümetinin Çin'le ilişkilere büyük önem vererek Kuşak ve Yol inisiyatifine destek verdiğine dikkat çeken Cayetano, ikili ilişkilerin sürekli bir şekilde derinleştirilmesiyle, Filipinler'in Çin'le işbirliğini yoğunlaştırarak meydan okumalarını ortaklaşa ele almaya hazır olduğunu kaydetti. Cayetano sözlerine şöyle devam etti: (ses fonu1)

“Filipinler-Çin ilişkileri altın çağına girmesiyle birlikte, ikili ilişkilerin perspektifine umutla bakıyoruz. Çin'le birlikte meydan okumaları ele almaya hazırız. Çünkü Filipinler ve Çin, hep karşılıklı saygıya, güvene ve egemenliğin eşitliği ilkesine dayanarak ikili ilişkileri geliştirmekte. Filipinler, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifini destekleyerek, bunun başarılı olmasını arzu etmektedir. Ayrıca, bölgedeki bütünleşmenin artırılması, düzenlenecek Boao Asya Forumu'na destek verilmesi amacıyla, cumhurbaşkanımız Duterte önümüzdeki ay Çin'deki foruma katılacak.”

Günümüzde Çin-Filipinler ilişkilerinin son yıllardaki en verimli aşamasına girdiğini anımsatan Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, iki ülke arasındaki üst düzeyli temasın günden güne yoğunlaştırıldığını, karşılıklı siyasi güvenin sürekli bir şekilde artırıldığını, ekonomi ve ticaret dahil çeşitli alanlardaki işbirliğinin yeniden canlandırıldığını, iki ülke ve iki halka gerçekçi çıkarların getirildiğini ifade etti. Adı geçen başarıların edinilmesini değerlendiren Wang Yi, şöyle konuştu: (ses fonu2)

“İki ülke ilişkilerinde bu başarıların kaydedilmesi, öncelikle iki ülke liderlerinin doğru ve güçlü bir şekilde yönlendirilmesinden kaynaklanmaktadır. İki yıldan beri, liderler, iki taraflı ve çok taraflı alanlarda birkaç kez görüşerek, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesinde önemli fikir birliklerine vardı. Sayın Duterte, önümüzdeki ay Çin'de Boao Asya Forumu'nun yıllık toplantısına katılacak. Çin, bunu olumlu bir şekilde karşıladı. İnanıyoruz ki, bu ziyaret, iki ülke ilişkilerinin gelişmesini daha da hızlandıracaktır.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor