Xi Jinping: Çin halkının kalkınma rüyasına ulaşması engellenemez

2018-03-20 14:42:41

13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 1. Toplantısı'nın kapanış oturumu bugün Beijing'de yapıldı. Xi Jinping, oturumda Çin Cumhurbaşkanlığı'na yeniden seçilmesinden sonraki ilk konuşmasını yaptı. Xi Jinping, anayasanın cumhurbaşkanlığına verdiği sorumluluklara sadık kalacağına işaret ederek, halkın denetimi altında halkın hizmetçisi olmaya devam edeceğini belirtti. Xi, Çin'e özgü sosyalizmin yeni döneminin her Çin vatandaşına ait olduğuna işaret ederek, tüm Çin vatandaşlarının güçlü dayanışma içinde ortak çaba harcamaları gerektiğini söyledi. Xi, Çin halkının rüyasına ulaşmasının engellenemeyeceğini belirtti.

Üç gün önce Xi Jinping 13. ÇUHM 1. Toplantısı'nda yapılan oylamada tüm oyları alarak yeniden Çin Cumhurbaşkanı seçildi. Xi'nin Çin Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesi, toplantı salonunda uzun süren alkışlarla karşılandı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 13. ÇUHM 1. Toplantısı'nın kapanış oturumunda ise 3 bine yakın halk delegesi huzurunda konuşma yaparak tüm Çin halkına önemli taahhütlerini duyurdu:

“Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ulu ve gururlu bir görevdir. Bu makamın görevi onurlu, sorumluğu ise ağırdır. Ben eskiden olduğu gibi, bundan sonra da anayasa doğrultusunda, anavatana, halka sadık kalmaya devam edeceğim. Halk için elimden gelen tüm çabayla çalışacağım. Halkın denetimi altında halka hizmet etmeye devam edeceğim, böylece ÇUHM'in tüm delegeleriyle çeşitli etnik gruplara mensup tüm üyelerinin güvenini boşa çıkarmayacağım.”

Nitekim, Xi Jinping'in konuşmasında başından sonuna kadar en çok geçen kelime “halk” oldu. Xi Jinping, tüm kamu çalışanlarının ne kadar yüksek mevkide bulunursa bulunsun, bulunduğu devletin Çin Halk Cumhuriyeti olduğunu unutmamaları, halkı hep kalbinde taşımaları, sonsuza kadar halka hizmet etmeleri, halkın temel çıkarlarıyla mutluluğu için şaşmadan çaba harcaması gerektiğini söyledi. Binlerce yıla dayalı Çin medeniyetinin önemine değinen Xi, Çin milletinin geçen uzun süre içinde biriktirdiği ulu ruhunun Çin gelişmesi ve insanoğlunun ilerlemesine büyük dinamizm kattığını ifade etti. Xi şunları kaydetti:

“Çin halkı inanıyor ki, dağlar ne kadar yüksek olursa olsun, zirvesine eninde sonunda ulaşılır. Yollar ne kadar uzun olursa olsun, elbet sonuna varılır. Yakın çağda, Çin milletinin ulu kalkınması için Çin halkı, düşmanlara karşı ölümden korkmayarak, 170 yıldır sürekli mücadele vermiş, böylece küresel sahneye özgüven ve gururla çıkmıştır. Günümüzde, Çin halkı, Çin milletinin kalkınmasına tarihin diğer zamanlarına göre çok daha yakındır. İnanıyorum ki, 1,3 milyar Çin halkı zorluklara hiç boğun eğmeden etkin çaba harcamaya devam ederse, Çin milletinin ulu kalkınmasına eninde sonunda ulaşacaktır.”

Xi Jinping konuşmasında devletin tüm yetkilerinin halka ait olduğuna işaret ederek, halkın güveni varsa, devletin parlak geleceğine ve zorlukların üstesinden gelme kapasitesine sahip olacağını dile getirdi. Xi Jinping sözlerine şöyle devam etti:

“Halkın desteği ve mutluluğu, tüm çalışmalarımızı ölçen temel standarttır. Halkın temel çıkarlarını garanti altına alacağız, tüm Çin vatandaşlarının Çin milletinin ulu kalkınmasından doğan çıkarlardan faydalanmalarını, bu süreçte mutlu olmalarını sağlayacağız.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor