Yeni bakanlar, gazetecilerin sorularını yanıtladılar

2018-03-20 11:36:36 CRI

Yeni bakanlar, gazetecilerin sorularını yanıtladılar

2018 yılındaki iki toplantı kapsamındaki son “Bakanlar Koridoru”, dün 13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin 1. Toplantısı'nın genel toplantısının bitiminden sonra başlatıldı. Kabinede yer alacak olan 7 bakan, “Bakanlar Koridoru”nda Çinli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilere röportaj veren ilk yetkili, Çin Devlet Posta Müdürü Ma Junsheng oldu. Ma, verdiği bilgilerde, geçen yıl Çin'de işlem gören hızlı kargo miktarının 40 milyar adedi aşarak dünyanın hızlı kargo piyasasının yüzde 40'lık bir payını oluşturduğunu bildirdi. Geçen 5 yılda Çin'deki hızlı kargo sektörünün süratle büyüdüğüne ve yıllık ortalama büyüme oranının yüzde 40'tan fazla olduğuna dikkat çeken Ma, Çin'deki hızlı kargo sektörünün istikrarlı ve hız kesmeden gelişeceğine güvenle bakıldığını sözlerine ekledi. Ma şöyle konuştu: (ses fonu1)

“Çin'deki hızlı kargo sektörünün gelişme modeli son derece praktiktir. Biliyoruz ki, Çin'deki hızlı kargo esas olarak e-ticaret alanında hizmet vermeyi hedefliyor. İnternette alışveriş ve hızlı kargo modeli, halkların gönüllerini kazandı. Bu model, aynı zamanda lojistik maliyetinin azaltılması ve tüketimin canlandırılmasında önemli rol oynamaktadır. Hızlı kargo modeli, e-ticarete hizmet etmekle kalmayıp, modern imalat sektörü ve modern tarıma da hizmet sağlayabilir. Ayrıca bu model sınır ötesi internet alışverişine de hizmet vermeye başladı. Son birkaç yılda sınır ötesi alışveriş hızla gelişiyor. Bu nedenle geleceğe güvenle bakıyoruz.”

Ma Junsheng, Çin'de kırsal kesimlerdeki hızlı kargo kullanım oranının yüzde 87'yi bulduğunu ve 600 milyon köylünün şehirliler gibi internet alışverişi hizmetine kavuştuğunu dile getirdi.

Son yıllarda mali denetim, Çin hükümetinin çalışmalarının önemli bir konusu. Çin Ulusal Mali Denetim Başkanı Hu Zejun, yaptığı konuşmada, Çin'deki kapsamlı mali denetimin hem idari hem de parti kuruluşlarını ilgilendirdiğini belirtti. Hu, Çin'de büyük veri, bilişimleşme ve dijitalleşme yoluyla mali denetimin kalitesi ve verimliliğinin yükseltilerek, büyük krizlerin önlenmesinde mali denetimin desteğiyle çalıştırılacağını kaydetti. Hu sözlerine şöyle devam etti: (ses fonu2)

“Mali denetimin profesyonel, kapsamlı ve hızlı olma gibi avantajları değerlendirerek, ‘gölge banka' ve kötü kredi gibi finansal sorunların çözülmesinde önemli rol oynayacağız. Bunun yanında yerel hükümet kredileri, emlak ve kamu sermayesi gibi alanlarda olası riskleri önlemeye çalışacağız, önceden uyarıda bulunacağız.”

Yeni atanan Çin Bilim ve Teknoloji Bakanı Wang Zhigang, bakan olduktan sonra dünkü “Bakanlar Koridoru”nda ilk kez basın mensuplarının karşısına çıktı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Wang, Çin'in bilim ve teknolojisinin dünyaya katkı yapması için çaba gösterileceğini belirtti: Wang şöyle konuştu:(ses fonu3)

“Bilim ve teknolojinin öncüllerine, devletin önemli stratejik ihtiyaçlarına, ekonomik ve toplumsal gelişmelerin ana sahasına yakından bakmalıyız. Çalışmalarımızda ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in isteği uyarınca, bilim ve teknoloji gücünün ekonomik ve toplumsal gelişmelere, devletin önemli stratejileri ve düşüncelerinin gerçekleştirilmesine destek sağlayabilmesi için çaba göstermeliyiz. Aynı zamanda, bilimsel keşif ve bilimsel yönetim bakımından, Çin'in dünya bilimi ve teknolojisine katkı yapmasını sağlayacağız.”

Dünkü “Bakanlar Koridoru”nda, Çevre ve Tabiat Bakanı Li Ganjie, Bayındırlık ve İmar Bakanı Wang Menghui, Çin Spor İşleri Genel Müdürü Gou Zhongwen ve Çin Engelliler Federasyonu Konsey Başkanı Lu Yong gibi liderler de Çinli ve yabancı gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor