Çin Engelli Milli Takımı, Kış Olimpiyat Oyunlarında iyi performans gösterdi

2018-03-19 14:53:56 CRI

2018 Engelliler Kış Olimpiyat Oyunları, dün Kore Cumhuriyeti'nin Pyeongchang kentinde görkemli bir törenle sona erdi. Çin Engelli Milli Takımı, müsabakalarda iyi performans göstererek, tarihi başarı kaydetti. Ayrıca Beijing Belediyesi de Engelliler Kış Olimpiyat Oyunları aracılığıyla tüm dünya dostlarını 2022 Kış Olimpiyat Oyunları'na davet etti.

Çin Engelli Körling Takımı, Engelliler Kış Olimpiyat Oyunları'nın 17 Mart'taki müsabakalarında birinciliği elde ederek, Çin Engelli Kış Olimpiyatları tarihindeki ilk altın madalyayı kazandı. Öte yandan, Çinli engelli sporcu Zheng Peng 11 Mart'ta 15 kilometre serbest kayaklı koşu yarışmasında dördüncülüğü elde ederek, Çin Engelli Kış Olimpiyatları bireysel kategoride tarihin en iyi derecesini yaptı.

Çin Engelli Milli Takımı ise, madalya sıralamasında, 20'nci sırada yer aldı. Çin Engelliler Birliği Başkanı ve Çin Pyeongchang Kış Olimpiyatları Heyet Başkanı Zhang Haidi, gösterdikleri güzel performanslardan dolayı, Çin Engelli Milli Takımı sporcularına teşekkür etti. Zhang şöyle konuştu:

“Kendim, Çin Engelli Milli Takımı sporcularının Engelli Kış Olimpiyat Oyunları'nda gösterdiği güzel performanstan dolayı büyük gurur duyuyorum. Onlar, ana vatanın gururu için yarıştı. Eğer bir kişi zorlukların üstesinden gelirse, kendi yaşamında mucize yaratabilir. Sporculara teşekkür etmek istiyorum ki, onlar nice zorluklara boyun eğmediler ve ellerinden gelen çabayı sarf ettiler. Tabii, bu sadece tüm Çin engellilerinin gururu değil, aynı zamanda tüm Çin halkının gururu oldu. ”

26 sporcudan oluşan Çin Engelli Milli Takımı, son dönem Engelliler Kış Olimpiyat Oyunları'nda buz hokeyi dışında, 5 kategoride 30 dalda tüm yarışmalara katıldı. Ayrıca, Alp disiplini, biathlon ve snowboard yarışmalarına ise ilk kez katıldılar. Çin, tarihindeki en kalabalık heyetle Engelliler Kış Olimpiyat Oyunları'na katıldı.

Beijing Belediyesi, bir sonraki Engelliler Kış Olimpiyat Oyunları'nın ev sahibi olarak, son dönem Engelliler Kış Olimpiyat Oyunları'nın kapanış töreninde “2022 Kış Olimpiyatları'nda rüyalarımızı uçuralım” adlı 8 dakikalık bir gösteri sundu. Beijing Belediyesi Başkanı ve Beijing Kış Olimpiyatları Komitesi İcra Direktörü Chen Jining, Engelliler Uluslararası Olimpiyat Oyunları Başkanı Andrew Parsons'un elinden Engelliler Kış Olimpiyat Oyunları'nın bayrağını devraldı. Bu, Kış Olimpiyatları'nın resmen Beijing sürecine girmiş olduğunu simgeledi. Çin Engelliler Birliği Başkanı ve Çin Pyeongchang Kış Olimpiyatları Heyet Başkanı Zhang Haidi, 2022 Beijing Engelliler Kış Olimpiyat Oyunları'na katılmak için sporculara yönetim, eğitim, lojistik, ar-ge, donanımlar gibi konularda etkin çaba harcayacaklarını kaydetti. Zhang şöyle konuştu: (SES-4)

“Nitekim, Çin Engelli Milli Takımı, 2 yıl kadar kısa süre içinde 50'den fazla küçük gruptan bin sporcuyu aşan bir ekibe dönüştü. Verilen büyük desteklerden dolayı, tüm Çin toplumuna büyük teşekkür etmek istiyorum. Hiç şaşmadan harcanan çabalar sayesinde, bir sonraki Kış Olimpiyatları'nda daha büyük başarılar kaydedeceğimize inancım tam.”
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor