Singapurlu büyükelçi: “Kuşak ve Yol” Çin-Singapur ilişkilerinin ağırlık merkezi olacak

2018-03-13 11:59:10

Singapurlu büyükelçi: “Kuşak ve Yol” Çin-Singapur ilişkilerinin ağırlık merkezi olacak

Singapur'un Beijing Büyükelçisi Stanley Loh Çin ve komşu ülkelerine yeni fırsatlar getiren “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin, iki ülke ilişkilerinin gelecekteki en önemli odak konusu olacağını söyledi.

Stanley Loh, başkent Beijing'de devam eden Çin Ulusal Halk Meclisi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı toplantıları sırasında CRI mikrofonuna değerlendirmelerde bulundu.

Singapurlu büyükelçi Stanley Loh, Çin'in “İki Toplantı” olarak anılan yıllık toplantılarına büyük önem verdiğini, bu yılki açılış töreninde Çin Başbakanı Li Keqiang'ın çalışma raporunu dinlediğini söyledi. Stanley Loh ticaret, ekonomi, toplumsal gelişme ve diplomasi konularına yer verilen zengin içerikli raporun, Çin hükümetinin önümüzdeki 5 yıla dair gelişme hedeflerini de gösterdiğine dikkat çekti.

Kuşak ve Yol, ekonomik ve ticari işbirliğine yön verecek

Singapur ile Çin arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin çok derin olduğunu kaydeden Loh, Singapur'un üst üste 5 yıl Çin'e en fazla yatırım yapan ülke olduğunu ve aynı zamanda Çinli yatırımcıların gözdesi olduğunu hatırlattı. Luo, Çin'in önümüzdeki 5 yıla dair ticari ve ekonomik gelişme stratejilerini öğrenmenin, ülkesinin Çin'le yapılacak işbirliğinde ağırlık verilecek noktaların net olarak belirlenmesine yardımcı olacağını belirtti.

Singapurlu büyükelçi Stanley Loh, iki ülkenin işbirliğinin çeşitli düzeylere yayıldığını ve en üst düzeydeki çalışmaların Suzhou Sanayi Parkı, Tianjin Ekoloji Parkı ve Chongqing Karşılıklı Bağlanırlık Projesi gibi hükümetler arası işbirliği noktaları olduğunu söyledi.

Suzhou Sanayi Parkı'nın 20 yıllık geçmişe sahip bir proje olduğuna dikkat çeken Singapur'un Beijing Büyükelçisi Stanley Loh, parkın geleceğini “Kuşak ve Yol” inisiyatifine bağlamaya çalıştıklarını dile getirdi. Stanley Loh, Çin-Singapur ortak sermayeli şirketlerin “Kuşak ve Yol” güzergâhında yer alan ülkelerde projeler geliştirmesi ihtimalini de Çin tarafıyla ele aldıklarını ifade etti. Geçtiğimiz günlerde Alibaba Grubu'nun Singapur'daki Ar-Ge merkezinin hizmete girdiğini hatırlatan Luo, bu projenin de “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin somut bir uygulaması olduğunu ifade etti.

Singapurlu büyükelçi, “Kuşak ve Yol”un Singapur ile Çin arasındaki işbirliğindeki ağırlık noktası olacağını vurguladı.

Çin'in Kuşak ve Yol yatırımının 3'te 2'si Singapur üzerinden

Luo Jialiang, Singapur'un “Kuşak ve Yol” inisiyatifine ilk destek veren ülkelerden olduğuna ve girişime aktif şekilde katkı sağladığına işaret etti.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Çin'in “Kuşak ve Yol” inisiyatifine yaptığı yatırımın üçte biri Singapur üzerinden aktarılırken, Singapur'un Çin'e yatırımları da “Kuşak ve Yol” inisiyatifi çerçevesinde Çin'e yapılan toplam yatırımın yüzde 85'ini oluşturdu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor