Xi: Kırsal kesimin kalkınması için endüstriyel kalkınma şart

2018-03-09 11:37:05 CRI

Xi: Kırsal kesimin kalkınması için endüstriyel kalkınma şart

ÇKP Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı ve Merkez Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping, Beijing'de süren 13. Ulusal Halk Meclisi'nin Birinci Toplantısı kapsamında Shandong eyaleti delegelerinin grup toplantısına katıldı ve delegelerle kırsal bölgeleri kalkındırma stratejisini ele aldı.

Kırsal bölgeleri kalkındırma stratejisi ilk defa ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde ortaya koyuldu. Cumhurbaşkanı Xi, dünkü toplantıda bu stratejinin ayrıntılarını şöyle anlattı:

Birinci olarak, endüstri kalkınma gerçekleştirilmeli. Modern tarımı geliştirme ve kırsal bölgelerdeki birinci, ikinci ve üçüncü sektörlerin kaynaşarak gelişmesini sağlama hedefleri çerçevesinde, kırsal bölgelerde endüstri kalkınma sistemi oluşturulmalı. Kalkınmanın sonucunda da köylülerin gelirlerinin artması sağlanmalı.

İkinci olarak, modern tarım geliştirilmeli. Ulusal tahıl güvenliği güvence altına alınmalı. Tarımsal yapı iyileştirilmesinin yanı sıra modern tarım için gerekli üretim ve işleyiş sistemleri kurulmalı. Tarımsal üretimin arttırılması ve kalitesinin yükseltilmesi sağlanmalı.

Üçüncü olarak, vasıflı bireyler yetiştirilmeli. Kırsal bölgelerde kalmak ve kırsal bölgelerin inşasına katılmak isteyenlere güven kazandırmalı.

Dördüncü olarak, kültür kalkındırılmalı ve kırsal bölgelerdeki toplumsal medeniyet boyutu yükseltilmeli.

Beşinci olarak, ekoloji inşası hızlandırılmalı. Kırsal bölgelerdeki çevre sorunları çözülerek, köylülerin mutlu yaşaması ve çalışmasına uygun yaşam alanları kurulmalı.

Altıncı olarak, kırsal bölgelerde ÇKP liderliğinde ve yerel yönetimlerin sorumluluğunda, vatandaşların geniş katılımıyla ve yasal sistem tarafından garanti edilen modern bir yönetişim sistemi oluşturulmalı.

Yedinci olarak, kırsal bölgeleri kalkındırmak için hazırlanan proje ve planların sağlıklı ve düzenli olarak hayata geçirilmesi sağlanmalı.

Xi, güçlü tarımın, güzel köylerin ve ekonomik rahatlığı olan köylülerin, orta halli refah toplumu ve sosyalist modernizasyonun kalitesini yansıttığını vurguladı.

Çin Ulusal Halk Meclisi Delegesi Zhang Xinwen, Xi Jinping'in Shandong eyaletinin somut koşullarına göre eyaletteki kırsal bölgelerin kalkındırılması için somut talepler ortaya koyduğunu ve bu talepleri yerine getirmeye çalışacaklarını dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde ÇKP Shandong Eyaleti Komitesi Sekreteri Liu Jiayi, kişisel sosyal medya hesabında eyaletteki kalkınma durumunu ve mevcut sorunları değerlendiren bir yazı paylaştı. Bu yazı kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Dünkü toplantıda da aynı sorunlardan bahseden Liu Jiayi, kaliteli kalkınmanın yanı sıra vatandaşların endişelendiği sorunların çözülmesine de büyük çaba harcadıklarını vurguladı.

Bu konuda da bir değerlendirme yapan Xi Jinping, yerel hükümet ve yetkililerden vatandaşların görebildiği, dokunabildiği ve yararlanabildiği çalışmalar yaparak, gelecek nesillerin kalkınmasına da zemin hazırlayan uzun vadeli plan yapmalarını istedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor