Çin'de yoksullukla mücadele çabaları artıyor

2018-03-08 11:03:39 CRI

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Yoksul Nüfusa Yardım ve Yoksul Bölgeleri Kalkındırma Lider Grubu Başkan Yardımcısı Liu Yongfu, Çin Ulusal Halk Meclisi'nin yıllık toplantısı kapsamında dün düzenlenen basın toplantısında, geçtiğimiz beş yılda, Çin'de 68 milyondan fazla kişinin yoksulluktan kurtulduğunu ve yoksullukla mücadelede büyük başarılar kaydedildiğini belirtti.


Liu, Çin'deki çok yoksul bölgelere yardım çalışmalarının ilerletilerek, 2020 yılına kadar mutlak yoksulluk içindeki nüfusun tümüyle yoksulluktan kurtulma hedefine ulaşılacağını söyledi.


Çin Ulusal Halk Meclisi yıllık toplantısı Beijing'de sürüyor. Çin Başbakanı Li Keqiang sunduğu hükümet raporunda, Çin'in yoksullukla mücadele çalışmalarında kritik ilerlemeler kaydedildiğine işaret etti.


Li, geçtiğimiz beş yılda, Çin'de 68 milyondan fazla kişinin yoksulluktan kurtulduğunu, yoksulluk oranının yüzde 10,2'den yüzde 3,1'e indirildiğini kaydetti.


Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Yoksul Nüfusa Yardım ve Yoksul Bölgeleri Kalkındırma Lider Grubu Başkan Yardımcısı Liu Yongfu, 2012 yılı sonuna kadar Çin'deki yoksul kişi sayısı 99 milyon iken, bu rakamın 2017 sonunda 30 milyona düştüğüne dikkat çekti.


Son beş yılda 150 ilçenin yoksulluktan kurtulduğunu söyleyen Li, yoksul bölgelerdeki köylülerin gelir artışının ülkenin kırsal bölgelerinde yaşayan köylülerin gelir artışından ortalama 2,5 puan daha yüksek olduğunu ifade etti.


Çin'de yoksullukla mücadele için alınan önlemlerden biri de, elverişsiz yaşam koşullarındaki yoksul nüfusun daha yaşanabilir yerlere taşınması. Son beş yılda, Çin'de yaklaşık 8 milyon 300 bin kişi daha iyi şartlardaki başka yerlere taşındı.


Liu, taşıma maliyetinin yüksek olmasına rağmen, insanların bunu hak ettiğini söyledi. Ancak bu taşıma işleminden sonra endüstri kurulması gerektiğini belirten Li, insanların ancak çalışarak yoksulluktan kurtulabileceğini de vurguladı.
Tibetlilerin toplu olarak yaşadıkları Tibet Özerk Bölgesi, Yunnan, Sichuan, Qinghai ve Gansu eyaletlerindeki bölgeler ile Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin güneyindeki dört ili, Sichuan eyaletinin Liangshan ili, Yunnan eyaletinin Nujiang ili ve Gansu eyaletinin Linxia ilinde hâlâ çok sayıda yoksul nüfus bulunuyor.


Geçen yıl, çok yoksul bölgelere yönelik yoksullukla mücadele çalışmalarında kapsamlı düzenlemeler yapıldı.


Liu, bugüne kadar çok yoksul olan 334 ilçenin tespit edildiğini ve yardım çalışmalarının büyük ölçüde ilerletildiğini dile getirdi.


Çin Maliye Bakan Yardımcısı Hu Jinglin, son yıllarda merkez hükümetin mali olarak yoksullukla mücadeleye büyük destek verdiğini ve gelecekte bu desteği daha da artıracağını belirtti.


Hu, yoksullukla mücadele çalışmalarına 2018 yılı için 106 milyar yuanlık bütçe ayırdıklarını söyledi.


Çin'de bugün hâlâ 30 milyon yoksul nüfus var. Çin'in hedefi, 2020 yılına kadar yoksul nüfusun tümüyle yoksulluktan kurtarılması. Dolayısıyla bu yıl, yoksullukla mücadele çalışmaları için son derece kritik bir yıl olarak kabul ediliyor.


Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Yoksul Nüfusa Yardım ve Yoksul Bölgeleri Kalkındırma Lider Grubu Başkan Yardımcısı Liu Yongfu, Çin'in bu mücadelede başarıya ulaşılacağına inandığını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor