Hükümet raporunda Çin'in gelişmelerine yön verildi

2018-03-06 11:43:05 CRI

13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Birinci Toplantısı dün Beijing'de başladı. Başbakan Li Keqiang toplantıda, geçen beş yılda yapılanları özetleyen ve 2018 yılında yapılacak çalışmalar için önerileri içeren hükümet raporunu aktardı.


Peki, geçen beş yılda Çin'de ekonomik ve sosyal alanlarda hangi gelişmeler yaşandı? Çin, orta halli refah toplumu inşa etme hedefine ulaşabilmek için neler yapacak?


Rapora göre, geçen beş yıl boyunca Çin'in gayri safi yurt içi hasılası 54 trilyon yuandan 82,7 trilyon yuana çıktı ve Çin ekonomisinin dünya ekonomisinin büyümesine yönelik katkısı yüzde 30'u aştı. Çin, hızlı tren demiryolu şebekesi, e-ticaret, mobil ödeme ve paylaşım ekonomisi gibi alanlarda da dünyanın önünde yer alıyor.


Hızlı demiryolu uzunluğu 9 bin kilometreden 25 bin kilometreye ulaşarak, dünyadaki demiryolu ağının üçte ikisini oluşturdu; 68 milyondan fazla kişi yoksulluktan kurtuldu; ekolojik çevre iyileşti, hava kirliğinden etkilenen bölgelerdeki kirli gün sayısı yarıya indi…


Raporda, Çin'in hâlâ sosyalizmin başlangıç döneminde bulunduğuna ve uzun bir zaman bu dönemde kalacağına işaret edildi. Çin'in dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olduğuna ancak henüz dengesiz gelişim sorunlarının çözülmemiş olduğuna işaret eden raporda yer alan belli başlı sorunlar şöyle:


Ekonomik büyümede yurt içindeki itici güç yetersiz, şahsi yatırımlarda artış az, bazı bölgelerde ekonomi gerileme riskiyle karşı karşıya ve finans gibi alanlarda ihmal edilmemesi gereken riskler bulunuyor.


Vatandaşlar hava kalitesi, çevre, gıda ve ilaç güvenliği, konut, eğitim, sağlık, istihdam gibi alanlardaki çalışmalardan henüz yeterince memnun değil.


Li, hükümetin hem ülke hem halkın sorumluluğunu taşıdığı bilinciyle gerekli çalışmaları en iyi şekilde yapacağını vurguladı.


Raporda, Çin'in 2018 ekonomik ve sosyal gelişmelerine yönelik yeni hedefler belirlendi. Örneğin; bu yıl GSYH'nin yüzde 6,5, kent ve kasabalardaki kayıtlı işsizlik oranının ise yüzde 4,5 altında olması bekleniyor.


Raporda, aktif mali politikası ve istikrarlı para politikasının sürdürüleceği vurgulandı. Bu yıl bütçe açığı son beş yıldan sonra ilk defa düşürülerek, yüzde 2,6 olması planlanıyor.


Başbakan, bütçe açığının azaltılmasının Çin ekonomisinin istikrarlı şekilde ilerlemesine bağlı olduğunu ifade etti.


2018 Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmaya başlanmasının 40. yıldönümü, aynı zamanda ÇKP 19. Ulusal Kongresi ruhuna göre orta halli refah bir toplum yaratılması için de kritik bir yıl. Raporda; Çin Cumhurbaşkanı, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in ortaya koyduğu Yeni Dönemde Çin'e Özgü Sosyalizm Düşüncesi'nin titizlikle yerine getirilerek, istikrarlı ilerleme ilkesinde ısrar edileceğine dikkat çekildi.


Başbakan Li raporda şu bilgileri verdi:

Yüksek kaliteli gelişme büyük ölçüde hızlandırılacak,

Reform ve dışa açılma politikası güçlendirilecek,

Orta halli refah toplumun kapsamlı şekilde inşa edilmesi için ilgili çalışmalar yoğunlaştırılacak.


   Raporda ayrıca 2018 yılında hükümetin yapacağı çalışmalar ile ilgili sunulan öneriler de şöyle:

Arz yanlı yapısal reformun derinleştirilmesi,

İnovasyona dayalı bir ülke inşa etmenin hızlandırılması,

Temel ve kritik alanlarda reformların derinleştirilmesi,

Ciddi riskleri önleme, yoksullukla mücadele ve kirlilikle mücadele dahil üç önemli konunun çözülmesi,

Kırsal bölgeleri kalkındırma stratejisinin uygulanması,

Bölgesel koordineli gelişme stratejisinin sağlanması,

Tüketim kapsamının genişletilerek verimli yatırımların arttırılması,

Kapsamlı dışa açılma yapısının oluşturulması,

Halkın yaşam seviyesinin yükseltilmesi.


  Toplantıda ayrıca, 12. ÇUHM Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Wang Chen anayasa değişiklik tasarısı hakkında bir açıklama yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor