Çin'deki siyasi partiler, yıllık meclis toplantılarına aktif katılıyor

2018-03-02 10:49:09

 Çin meclisinin yıllık toplantıları kısa süre sonra Beijing'de başlayacak. Çin'in demokratik siyasi partileri, ülkede reform ve kalkınmada risklerle zorlukların çözülmesi için kendi avantajlardan faydalanarak, meclise önergeleri sunmaya hazır. Bu durum, toplumsal ve ekonomik gelişmelere güç katmaya devam ediyor.

     Çin'deki demokratik siyasi partiler, ülkenin son yıllarda önceliklerinden biri olan Kuşak ve Yol inşasını yakından takip ederek, bu sürece ciddi destek sağladı. Edinilen bilgilere göre, Çin Köylü ve İşçi Demokratik Partisi, Kuşak ve Yol inşasının bilişim teknolojileriyle birleştirilmesi konusunda bir dizi önerge sunacak.

Zhigong Partisi (Zhigong, Çince'de halkın çıkarı anlamına geliyor) Kuşak ve Yol inşası kapsamında Çin ve ASEAN arasında sağlık alanında işbirliği ve uluslararası denizcilerin istihdamının istikrarlı gelişmesi konularında önergeler sunacak. Zhigong Partisi Siyasete Katılım ve Siyasi Danışmanlık Daire Başkan Yardımcısı Wang Qiping bahsi geçen iki önerge hakkında bilgi verdi:

“Önergelerimizden biri, sağlık laboratuvar kapasitesinin yapılandırılmasıyla ilgilidir. Özellikle Guangxi ve Yunnan bölgelerinde bulaşıcı hastalıkları önleme merkezi ile kamu sağlık personelleri eğitim merkezinin kurulmasıyla Çin-ASEAN karma sağlık işbirliği mekanizmasının oluşturulmasına odaklanılacak. Diğer önergemiz ise denizci istihdamının geliştirmesinin artırılması. Bu sayede, denizcilerin yönetimi güçlendirilecektir.”

Wang Qiping, Zhigong Partisi'nin sunacağı bazı önergelerin yabancı ülkelerde yaşayan Çinliler ve yabancı uzmanlarla ilgili olacağını bildirdi.

Çin'in önemli siyasi partilerinden biri olan Çin Demokratik Birliği'nin önergeleri de yabancı ülkelerde yaşayan Çinli nitelikli personellere yönelik olacak. Çin Demokratik Birliği Fujian Eyalet Komitesi Başkanı Ruan Shiwei bu konuda şunları kaydetti:

“Çin'in ekonomik büyümesinde, hızlı artıştan kaliteli artışa geçilmektedir. Bu süreçte daha çok nitelikli personele ihtiyaç duyulacak. Tabii ki yabancı ülkelerde yaşayan Çinli uzmanların vatana dönerek, çağdaş ve güçlü Çin'in yapılandırılmasına katılımlarını olumlu karşılıyoruz. Çünkü bu uzmanlar, yabancı ülkelerdeki durumları tüm detaylarıyla biliyorlar. Bu sayede, Çin menşeli ürünlerle hizmetlerin yabancı ülkelere aktarılmasına yardımcı olabilirler. Öte yandan, yabancı ülkelerdeki avantajlı ürünleri Çin'e transfer edebilirler, böylece ortak çaba ve paylaşım yoluyla hep birlikte el ele verip, kalkınmamızı gerçekleştirebiliriz.”

Edinilen bilgilere göre, Çin'in başlıca demokratik siyasi partilerinin sunduğu önergeler, ekonomi, finans, çevre koruma, eğitim, kültür ve sağlık gibi alanları kapsıyor.

Çin Ulusal Demokratik Yapılandırma Derneği Taijian Belediye Komitesi Başkan Yardımcısı Sun Taili, partisinin meclise 38 önerge sunacağını, bunlardan yarısının ekonomiyi ilgilendirdiğini ifade etti. Sun Taili bu konuda şunları aktardı:

“Partimizin bu yılki önerge sunumları, reform ve kalkınma çalışmalarında karşılaşılan zorluklarla sorunların çözülmesine odaklanacak. Önergelerimiz ekonomik yapılandırma, siyaset, kültür, sosyal inşa ve ekolojik medeniyeti kapsıyor. Bunların yarısından fazlası, ekonomiyi ilgilendiriyor, bu da partimizin ekonomi çevresine sıkıca bağlı olduğunun göstergesidir.”  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor