Uzmanlar: Çin ve ABD, ekonomik işbirliğinin yeni düzenini oluşturmalı

2018-03-01 14:19:38 CRI

Uzmanlar: Çin ve ABD, ekonomik işbirliğinin yeni düzenini oluşturmalı

ABD'nin kısa süre önce rasyonel olmayan ve aşırı bir şekilde ticari yardım önlemlerini kullanması, özellikle Çin'in ihraç ettiği mallara yönelik anti-damping ve anti-sübvansiyon soruşturmalarını üst üste uygulaması, dünyanın çeşitli çevrelerinin dikkatini çekti.

Çin'de birçok ünlü uzman, dün Beijing'de yaptığı konuşmada, Çin ve ABD arasında ticaret savaşının patlak verme olasılığının küçük olduğunu, ancak belli sektörlerdeki kısıtlı çatışmaların kaçınılmaz olacağını dile getirdi. Uzmanlar, iki tarafın işbirliğini arttırarak yeni ekonomik işbirliği düzenini oluşturması gerektiğini savundu.

Son zamanlarda, ABD'de ticari korumacılık tekrar baş gösterdi. Çeşitli raporlarda sıkça “Çin tehdidi” ifadesi kullanıldı. Çin'in ihraç ettiği çamaşır makinesi ve alüminyum varak gibi ürünlere yüksek oranda anti-damping ve anti-sübvansiyon vergisi uygulandı. Tüm bunlar, konuyla ilgili çeşitli tarafların ilgisini çekti.

Çinli uzmanlar, 28 Şubat'ta Çin Uluslararası Ekonomik İletişim Merkezi'nde düzenlenen ekonomiyle ilgili aylık toplantıda, ABD'nin söz konusu davranışlarını değerlendirdiler. Uzmanlar, Çin-ABD ticaret açığı, Çin'in büyümesine duyulan endişe ve ABD'deki ara seçim gibi unsurların yanı sıra, ABD'deki ekonomik milliyetçiliğin yeniden baş göstermesi ve toplumdaki kutuplaşmayı, ABD'nin rasyonel olmayan ve aşırı bir şekilde ticari yardım önlemlerini kullanmasının esas nedenleri olarak sıraladılar.

Toplantıya katılan Çinli uzmanlar, Çin ve ABD'nin fikir farklılıklarını bir kenara bırakarak ortak noktaları aramaları, geleceğin yararına ortak çalışmalar yürütmeleri ve gelişme sonuçlarını paylaşmaları gerektiğini belirtti.

Çin Renmin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Başkan Yardımcısı Jin Canrong, “Geçen yıl Çin'in iç piyasası büyüdü, perakende satışı hacmi 5 trilyon 800 milyar ABD Doları'nı buldu. Öte yandan, Çin'in, gelecekte yurt dışına, özellikle Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelere ve Latin Amerika ülkelerine yatırım yaparken, ABD'li ortak bulması, böylece uluslararası engellerin azaltılması, güvenlik riskinin de kontrol altına alınmasını tavsiye ediyorum.” ifadesini kullandı.

Çin Uluslararası Ekonomik İletişim Merkezi'nden baş ekonomist Chen Wenling, Çin ve ABD'nin ikili yatırım anlaşmasıyla ilgili müzakereyi yeniden başlatmayı düşünmesi, hatta serbest ticaret anlaşmasının imzalanması için çaba göstermesi gerektiğini belirtti.

Çin ve ABD arasında kapsamlı ticaret savaşının ortaya çıkma olasılığının düşük olduğunu, ancak belli sektörlerdeki kısıtlı çatışmanın kaçınılmaz olacağına vurgu yapan Çinli uzmanlar, ABD'nin yanlış davranışını sürdürmesi halinde, Çin'in gereken önlemler alarak kendi meşru hak ve çıkarını koruyacağını kaydettiler.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nden ABD uzmanı Lu Xiang, yeni çağda Çin ve ABD'nin “ticaret-enerji-altyapı”dan oluşan yeni ekonomik işbirliği düzenini oluşturması gerektiğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor