Çin'in bilimsel ve teknolojik inovasyonu yeni seviyeye adım atıyor

2018-02-27 12:12:17 CRI

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanı Wan Gang, dün Beijing'de yaptığı konuşmada, Çin'in küresel etki gücüne sahip bir bilim ve teknoloji inovasyon devi haline geldiğini belirtti.

Wan Gang, "Jiaolong" denizaltısı, “Tianyan” çanak radyo teleskobu ve Karanlık Madde Parçacık Araştırma (DAMPE) uydusu Vukong (Maymun Kral) dahil birçok büyük inovasyon mevyesinin ortaya konduğunu, Çin'in temel araştırmalar alanında dünyadaki etki gücünün bir hayli yükseldiğini ve bazı alanlardaki inovasyonda dünyanın lideri haline geldiğini ifade etti. Wan Gang'a göre, Çin gelecekte orijinal inovasyon kapasitesini pekiştirmek için yeni önlemler alacak.

Bilim ve Teknoloji Bakanı Wan Gang, Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin'in bilimsel ve teknolojik inovasyon seviyesi bakımından dünyanın ilk sıralarına çıkmakta olduğunu, bazı alanlardaki inovasyonda dünyanın lideri haline geldiğini kaydetti: (ses fonu1)

“2017 yılında, tüm toplumumuzda araştırma ve deneyler için harcama tutarı 1 trilyon 760 milyar yuana ulaştı. Bu rakam, 2012 yılına oranla yüzde 70,9 arttı. İşletmelerin bu yöndeki yatırım oranı birkaç yıldır yüzde 75'i aşmakta. Çinli bilim insanlarının kaleme aldıkları ve uluslararası yayınlarda yayımlanan tez sayısı, dünyada ikinci sırada yer almakta. Çin, buluş patent başvurusu sayısı ve onaylanan buluş patent sayısı bakımından dünyada birinci sırada yer almakta. Çin'in tam zamanlı eşdeğer bilimsel araştırmacılarının sayısı da dünya ilk sırada. Çin'de bilimsel gelişmelerin katkı oranı 2012 yılındaki yüzde 52,2'den yüzde 57,5'e yükseldi. Çin, 2012 yılında dünya bilimsel inovasyon kabiliyeti listesindeki 20. sıradan 2017 yılında 17 sıraya yükseldi.”

Alınan bilgilere göre, şu an, Çin'deki yenilenebilir enerjinin kapasitesi ve elektrik üretimi dünyanın birinci sırasında bulunuyor. Elektrikli araçlar ve yeni enerjiye dayalı araçların üretim ve satış miktarı ise dünyanın yüzde 50'sini oluşturmakta. Çin'de yüksek hızlı tren demiryolu uzunluğu, dünyanın yüzde 60'ını oluşturmakta.

Basın toplantısına katılan Çin Mühendislik Akademisi'nden akademisyen ve CRRC Zhuzhou Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ding Rongjun, şu bilgileri verdi: (ses fonu2)

“Şu an dünyada hızı saate 350 kilometreyi aşan yüksek hızlı trenler için genel kabul gören kriterler bulunmuyor. Bu alanda dünyanın en ileri teknolojisini geliştiren Çin, en çok veriye sahip olan ülkedir. Öte yandan binden fazla buluş için patent aldık. Tüm bunlar, bizim teknolojik sistemimizi oluşturdu. Geçen sene daha aerodinamik şekilde tasarlanan "Fuxing Hao" hızlı treni de hizmete sunuldu. Şu an hızı saate 400 kilometreyi bulan FGT treniyle ilgili Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyoruz. Saatteki hızı 600 kilometre olması hedeflenen manyetik transatlantik trenle ilgili incelemeler de yapmaktayız.”

Bununla birlikte, yapay zeka, büyük veri ve bulut veri teknolojilerinin öncülüğünde Çin'deki dijital ekonomi, platform ekonomisi ve paylaşım ekonomisi hızla gelişerek ulusal ekonominin dönüştürülmesi ve yeni dinamiğinin artırılmasında kilit rol oynuyor.

Ancak Çin'de bilimsel ve teknolojik inovasyon kapasitesinin artmasına rağmen, orijinal inovasyon yeteneği hâlâ düşük seviyede. Wan Gang, gelecekte orijinal inovasyonun artırılması için önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekti: (ses fonu3)

“İlk olarak, temel araştırma ve uygulamayla ilgili esas araştırmalara uzun vadeli ve kalıcı yatırımın güçlendirilmesi gerekiyor. İkinci olarak, bazı önemli bilimsel çalışmalarda temel araştırmalardan teknolojik inovasyona ve piyasada uygulamaya kadar kapsamlı bir düzenlenme yapılması lazım. Üçüncü olarak, önemli inovasyon alanlarındaki temel araştırmanın payının artırılması hedefimiz. Ve son olarak, endüstrinin üniversitelerdeki araştırmalarla sıkı bir şekilde kaynaştırılması, dolayısıyla işletmelerin orijinal teknolojilerin incelenmesine katılması sağlanacaktır.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor