Çin'de Bahar Bayramı'nda harcama rekoru

2018-02-23 11:44:00 CRI

Çin'de Bahar Bayramı'nda harcama rekoru

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, 15-21 Şubat günlerini kapsayan 7 günlük Bahar Bayramı tatilinde ülke genelindeki perakende satışlar ile lokantacılık sektöründe gerçekleşen satışların toplamı 926 milyar yuanı (yaklaşık 138 milyar ABD Doları) geçti.

Veriler, Bahar Bayramı tatilinde eğlence alanında yapılan harcamaların, alışveriş ve lokantacılık alanlarından daha fazla olduğunu gösteriyor.

Bayramda eğlence parklarındaki etkinliklere yapılan harcamalar, geçen seneki tatile göre yaklaşık yüzde 50 artarken, sinemaya gitmek gibi kültürel harcamalarda ise yüzde 60'lık artış kaydedildi. Çin'de bayram sırasında 100 milyondan fazla kişinin sinemalara akın etmesiyle 5 milyar yuanın üzerinde gişe geliri elde edildi.

Diğer yandan, çok sayıda kişi bayramı kutlamak için kültürel etkinliklere katılmayı tercih etti. Ülke genelindeki müzelere ve kitapçılara ilgi yoğun olurken, farklı konulardaki kültür gösterilerini izleyenlerin sayısı da az değildi.

“Ülkemizin hazinelerine dair kısa belgeseller seyrettim. Bence, Çin tarihi ve kültürü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalıyım. Belgeselleri izlerken çok şey öğrendiğimi hissettim ve çok mutlu oldum.”

“Çin Yeni Yılı'nı kutlarken lezzetli yemekler yemekle ve yeni elbiseler giymekle kalmamalıyız; manevi ihtiyaçlarımızı gidermek bundan daha önemli.”

386 milyon turist ağırlandı

Bahar Bayramı'nda birçok Çin vatandaşı memleketine dönerek ailesiyle bir araya gelirken, seyahat etmeyi seçenlerin sayısı da çoktu.

Çin Ulusal Turizm İdaresi tarafından yayımlanan verilere göre, Bahar Bayramı'nda ülke çapında toplam 386 milyon turist ağırlandı. Bu alanda, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12,1 artış kaydedilerek bir rekora imza atılmış oldu.

Çin'de turizm sektöründe hizmet veren internet sitesi Lvmama'nın İletişim Direktörü Hua Bei, geçtiğimiz yıllarda gençlerin memleketlerine dönerek aileleriyle bir araya gelmelerinden farklı olarak, bu sene çok sayıda ebeveynin bayram öncesinde çocuklarının çalıştıkları yerlere gittiğini söyledi.

Bu yıl tatildeki zirve döneminde seyahat etmekten kaçınmayı seçenlerin sayısının da arttığını belirten Hua, sözlerine şöyle devam etti:

“Açıklanan verilere göre, bu yılki Bahar Bayramı sırasında Beijing, Shanghai ve Guangzhou gibi büyük kentlere ulaşımda bilet fiyatları istikrara kavuştu. Uçak, tren ve hızlı tren biletlerinde yeterlilik sağlanmasının yanı sıra, fiyatlar da tatil dışı dönemlere göre önemli ölçüde artmadı. Çok sayıda turistin Bahar Bayramı sırasında büyük kentleri gezmeyi seçmesiyle masraflarda tasarruf edildi, zirve döneminden kaçınılarak da stres azaltılmış oldu.”

Tatil seçimlerinde bireysellik öne çıktı

Yine verilere göre, kentlerdeki eğlence aktivitelerine katılmanın yanı sıra, deniz kıyısında ve adalarda tatil geçirmek, daha sıcak iklime sahip bölgelere gitmek de Bahar Bayramı tatilinde büyük rağbet gördü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor