Çin, Beidou-3 uydu ağı oluşturmayı hedefliyor

2018-02-13 11:13:15 CRI

Çin, Beidou-3 uydu ağı oluşturmayı hedefliyor

Çin, iki Beidou-3 navigasyon uydusunun daha uzaya fırlatılmasıyla 18 Beidou-3 uydusundan oluşan ağ oluşturma hedefinde önemli bir yol katetti.

28. ve 29. Beidou navigasyon uyduları, Xichang Uydu Fırlatma Merkezi'nden dün Uzun Yürüyüş-3 taşıyıcı roketiyle başarıyla fırlatıldı.

Çin'in Beidou-3 projesinin 5. ve 6. grup ağına ait söz konusu iki uydunun uzaya gönderilmesiyle ülkenin Horoz Yılı'ndaki son fırlatışı yapılmış oldu. Uydular, fırlatılmalarından 3 saatlik bir süre sonra öngörülen yörüngelerine oturdu. İki uydu, test ve deneyler yapacak ve daha önce fırlatılan dört Beidou-3 uydusuyla beraber çalışacak.

Çin Uzay Bilim ve Teknoloji Şirketler Grubu'na ait Çin Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü mühendislerinden Wu Zhenyu, Beidou-3 projesi çalışma grubunun, bu tür uyduların yoğun aralıklarla fırlatılmasını sağlamak için araştırma-geliştirme sürecini en iyi şekilde ayarlama ve toplu üretim yöntemini kullandığını söyledi. Wu, bu konuda şunları dile getirdi:

“Toplu üretim için en önemli nokta, uyduların genel tasarımının tespit edilmesi. Tasarım yapılırken, farklı gruptaki uyduların ortak teknolojileri ve kullanacakları ortak parçalar düşünülmeli. Ayrıca, gerekli bütün testler yapılmalı. Beidou-2 uydusu ve Beidou-3 deneme uydusuyla kıyaslandığında Beidou-3 uydusunun, araştırma-geliştirme sürecinde ilgili testler yapılarak üretim süresinde 2 ay tasarruf edildi.”

Gelişmiş atom saati kullanılıyor

Zamanı en hassas şekilde ölçen araç olarak atom saatleri, navigasyon uydularında konum tespiti ve hız ölçümünde kullanılan en önemli araçlardandır. Beidou 1. ve 2. projelerinde rubidyum atom saatleri kullanılmışken, son fırlatılan Beidou-3 navigasyon uydusuna yeni nesil yüksek hassasiyette rubidyum atom saati yerleştirildi. Eskisine kıyasla daha küçük ve daha hafif olan saatin hassasiyeti de daha yüksek.

Çin Uzay Bilim ve Endüstri Şirketi'ne (CASIC) bağlı “203 Araştırma Enstitüsü” Atomik Frekans Standartları Araştırma Ofisi Başkan Yardımcısı Li Chunjing, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Eski atom saatine göre, yeni nesil atom saatinin önemli endeksleri bir hayli yükseldi. Örneğin, atom saatinin günlük zamanı ölçme kesinliği bir derece yükseldi. Uydunun konum tespitiyle ilgili endeksler de yükselişe geçti. Ayrıca, saatin boyutu ve ağırlığı eskisine göre yüzde 30 azaldı. Lokalizasyon seviyesi de yükselen yeni kuşak atom saati, ileri uluslararası seviyeye ulaşarak genel nitelikleri bakımından ABD'nin GPS sisteminde kullanılan uydu saatiyle hemen hemen aynı düzeyde bulunuyor.”

Bu yıl fırlatmalarda hız kesilmeyecek

Diğer yandan, son uydunun fırlatılışında kullanılan Uzun Yürüyüş-3B ve Yuanzheng-1 üst kademe aracı, Çin Uzay Bilim ve Teknoloji Şirketi'ne bağlı Çin Taşıyıcı Roket Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirildi.

Uzun Yürüyüş-3B ve Yuanzheng-1, 12 Ocak 2018'de gerçekleştirdikleri fırlatmanın ardından bir ay kadar kısa bir süre içinde ikinci kez uzaya “bir roketle iki uydu” göndermiş oldu.

Yuanzheng-1 üst kademe aracı, Beidou-3 uydusunun yörüngeye ulaşmasında önemli bir rol oynadı.

Öngörülen plana göre, Çin 2018 yılında Beidou uydu gruplarını yoğun şekilde fırlatmaya devam edecek.

Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelere temel hizmetler sağlamak amacıyla yılın sonuna dek toplam 18 tane Beidou-3 uydusunun fırlatılması bekleniyor.

Küresel hizmetlerin gerçekleştirilmesi için 2020 yılına kadar 30'u aşkın Beidou navigasyon uydusu fırlatılacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor