PyeongChang, Kış Olimpiyatları'na hazır

2018-02-07 15:06:43 CRI

2018 Kış Olimpiyat Oyunları 9 Şubat'ta yerel saatle 20.00'de yapılacak açılış töreniyle başlıyor.

9-25 Şubat tarihleri arasında Güney Kore'nin (Kore Cumhuriyeti) Gangwon eyaletine bağlı PyeongChang, Gangneung, Jeongseon bölgelerinde düzenlenecek 23. Kış Olimpiyat Oyunları'na hazırlıklar tamamlandı.

Şimdiye kadar 92 ülke veya bölgeden 2925 sporcunun katılımı kesinleşirken, 55 binden fazla personel ve gönüllü de görevlendirildi. Kış Olimpiyat Oyunları tarihinin en büyük ölçeklisinin bu yıl PyeongChang'da yapılacağı bildirildi.

Çin Uluslararası Radyosu Güney Kore temsilcisi Zhang Yun, Kış Olimpiyatları'na hazırlıklarla ilgili şu bilgileri verdi:


“PyeongChang Olimpiyat Komitesi Başkanı Lee Hee-beom, dün düzenlenen basın toplantısında, PyeongChang'ın Oyunlara hazır olduğunu söyledi. Komite, tüm dünyaya muhteşem ve barışçıl bir oyun sunmak için elinden geleni yapıyor. Lee Hee-beom'un verdiği bilgilere göre, oyunların açılış törenine 3 günlük bir süre kaldı. Çok sayıda sporcu ve heyet Olimpiyat köyüne ulaştı ve bütün alanlarda yarışlar öncesi antrenmanlar devam ediyor.'”


Oyunlara hazırlıklar esnasında bir takım aksaklığın da meydana geldiğini belirten Zhang, şunları ifade etti:


“Dünya basınında çıkan bazı haberlerde 'PyeongChang Kış Olimpiyatları'nın tarihin en soğuk Oyunları olacağı' şeklinde yorumlar yapıldı. Çünkü PyeongChang, Güney Kore'nin en soğuk bölgesi ve Olimpiyat Oyunları'nın yayın haklarını elinde bulunduran ABD'li NBC kanalı, açılış töreninin akşam saatlerinde yapılmasını istedi. Bu nedenle hissedilen sıcaklık daha da düşük olacak. PyeongChang Olimpiyat Komitesi yarışların düzenleneceği alana rüzgâr engelleyiciler kurdu, 18 ısıtmalı dinlenme odası açtı ve yarış alanına izleyicilerin kullanabileceği 40 büyük ısıtıcı yerleştirdi.”


Isıtma sorununun haricinde Olimpiyat köyünün güvenliğinden sorumlu 41 görevliye grip teşhisi koyulduğunu bildiren Zhang, bu kişilerin yakınlardaki hastanelerde tedaviye alındıklarını kaydetti. Zhang, onlarla aynı yerde kalan 110'den fazla güvenlik görevlisinin de grip muayenesinden geçtiğini ifade etti.


Kuzey Kore ile Güney Kore'den ortak katılım

Bu yıl düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunları'na Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ve Güney Kore'den ortak ekipler katılacak. Zhang, Kuzey Kore ve Güney Kore arasında bu konudaki işbirliğine dair şöyle konuştu:


“Güney Kore Birleştirme Bakanlığı, dünkü açıklamasında, Kuzey Kore'den aynı gün Güney Kore'ye iletilen bildiriyi aktardı. Kuzey Kore Olimpiyat Komitesi üyeleri, amigo takımı ve basın mensuplarından oluşan 280 kişilik heyet bu sabah Güney Kore'ye geçti. Ayrıca, Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, 9-11 Şubat tarihlerinde Kuzey Kore Yüksek Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Kim Yong-nam'ı devlet lideri düzeyinde ağırlayacaklarını açıkladı. Kim Yong-nam, şu ana kadar Kuzey Kore'den Güney Kore'yi ziyaret eden en üst düzey yetkili. Güney Kore Cumhurbaşkanı da açılış töreninde Kim Yong-nam ile görüşecek.”


Kış Olimpiyatları'nda Asya çağı başladı

Öte yandan, PyeongChang Olimpiyat Komitesi Başkanı Lee Hee-beom, dün düzenlenen basın toplantısında, Kış Olimpiyatları Oyunları'nın bu yıl PyeongChang'da ve 2022'de Beijing'de düzenlenecek olmasının, Kış Olimpiyatları'nda Asya çağının başladığı anlamına geldiğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor