Bahar Bayramı dünyaya yayılacak

2018-02-07 11:29:04 CRI

16 Şubat 2018 tarihinde, Çin'in en önemli geleneksel festivali Bahar Bayramı başlayacak. Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından dün düzenlenen basın toplantısında, Bahar Bayramı'yla ilgili kültürel etkinlikler ve tatil planları hakkında bilgi verildi.

Çin Kültür Bakanlığı dünyanın 400'den fazla kentinde “Mutlu Bahar Bayramı” etkinlikleri düzenleyerek, Bahar Bayramı kutlamasını dünyaya yayacak.

Çin Ulusal Turizm İdaresi tarafından dün açıklanan verilere göre, bu yıl Bahar Bayramı tatilinde gerçekleşecek seyahat sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak, 385 milyona ulaşması bekleniyor.

Çin Ulusal Turizm İdaresi Başkan Yardımcısı Wang Xiaofeng, bu yılki Bahar Bayramı tatili esnasında da turizm piyasasının canlılığını sürdüreceğini belirtti.

Ulusal Turizm İdaresi Veri Merkezi tarafından yapılan ankete göre, Çin halkının yüzde 80'i yılın ilk çeyreğinde, bu oranın yarısı da Bahar Bayramı tatilinde seyahate çıkmak istiyor. Buna göre, bayramda seyahat edenlerin sayısının 385 milyona ulaşması bekleniyor. Elde edilecek turizm gelirinin de, geçen yıl aynı döneme kıyasla yüzde 12,5 artarak, 476 milyar yuanı bulacağı tahmin ediliyor.

Wang Xiaofeng, bayramda Çin'in Güney ve Kuzey bölgelerinde yer alan kentlerin en çok tercih edilen yerler olacağını ifade etti.

Wang, soğuk havalara biraz mola vermek isteyen Çinlilerin tercihi Güney bölgelerden yana olurken, kar zevkini yaşamak isteyenlerin ise Kuzey bölgelerde rezervasyon yaptırdıklarını söyledi.

Wang ayrıca, Çin'in ikinci ve üçüncü derece kentlerindeki alışveriş merkezi, müzeler, temalı parklar, lunaparklar, hayvanat bahçeleri ve panayırların da kalabalık turist gruplarını ağırlaması beklendiğini kaydetti.

Ankete göre, dinlenmek ve doğada vakit geçirmek isteyenler tatile çıkacakların yarısını, yeni yerler keşfetmek isteyenler de bu oranın üçte birini oluşturuyor. Bu da, insanların gittikçe seyahat kalitesine önem vermeye başladığını gösteriyor.

 

130 ülkede “Mutlu Bahar Bayramı” Kutlaması

Öte yandan, Çin ekonomisinin hızla gelişmesi, devlet gücünün artması ve yurt dışında yaşayan Çinlilerin konumunun günden güne yükselmesiyle birlikte, Çin'in geleneksel festivali Bahar Bayramı da Çin'den dünya sahnesine yayılmaya başladı.

2010 yılı itibariyle Çin Kültür Bakanlığı gibi kurumlar yurt dışında “Mutlu Bahar Bayramı” etkinliklerini düzenlemeye başladı. Dünyanın Çin kültürünü tanımasını sağlamayı hedefleyen “Mutlu Bahar Bayramı”, dünya genelinde bir Çin kültürü markası haline geldi.

Bu yılki bayramda da 130 ülke ve farklı bölgelerdeki 400'ü aşkın şehirde “Mutlu Bahar Bayramı” etkinlikleri devam edecek. Bunlar arasında “Kuşak ve Yol” güzergahında yer alan 53 ülke ile bazı bölgeler de bulunuyor.

Çin Kültür Bakan Yardımcısı Yang Zhijin, etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen sanatsal gösteriler, lezzetli yemek tadımları gibi çok çeşitli kültürel faaliyetlerle, Çin'in bayram dileğini bütün dünyaya iletmeye çalışacaklarını ifade etti.

Yang, bu yıl John F. Kennedy Sanat Merkezi dahil tanınmış yabancı sanat kurumlarıyla işbirliği yaparak, Bahar Bayramı etkinliklerini yurt dışındaki kültür etkinlikleriyle birleştireceklerini belirtti.

Yang ayrıca, 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları'nın da bu seneki “Mutlu Bahar Bayramı” etkinliklerinde lanse edileceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor