Beijing'de Hükümet Çalışma Raporu Semineri düzenlendi

2018-02-02 11:14:53

   Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Çin Başbakanı Li Keqiang, Mart ayında Çin Ulusal Halk Meclisi'ne sunulacak hükümet çalışma raporu hakkında eğitim, bilim, teknoloji, kültür, sağlık ve spor çevrelerinden temsilcilerin görüşlerini dün Beijing'de düzenlenen bir seminerde dinledi. Li daha önce bu rapor konusunda ekonomi çevresinden temsilcilerin görüşlerini toplamıştı.

      Çin'in önde gelen üniversitelerinden biri olan Tsinghua Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı Shi Yigong, 2016 yılında hükümet çalışma raporu hakkında Çin Başbakanı Li Keqiang'a kendi görüşlerini aktardı. Shi, doktora öğrencilerine verilen bursların artırılmasını talep etti. Shi'nin bu önerisi daha sonra hükümet çalışma raporuna dahil edilerek, doktora öğrencilerinin kişi başına düşen burs miktarı 3 bin yuan arttırıldı. Shi Yigong bu yılki seminerde ise kaliteli eğitim kaynakları arzının artırılması önerisinde bulundu. Shi bu konuda şunları kaydetti:

“Kaliteli eğitim kaynakları yetersizliği nedeniyle lise, ortaokul ve ilkokullardaki eğitim baskısı arttı. Ekonomi geliştikçe de öğrencilerin anne babaları daha gergin oldu. Özellikle son yıllarda yabancı ülkelerde eğitim gören Çinli lise öğrencilerinin sayısı giderek arttı. Bu soruna, hükümet tarafından ciddi şekilde önem verilmeli. Tabii, kamu üniversiteleri güçlenirken, özel üniversitelerin gelişmesi hâlâ başlangıç aşamasında bulunuyor. Çin'deki 400 özel üniversitenin çoğu mesleki eğitim veren ve hemen hemen hepsi kâr amacı güden kurumlar.”

Çin Kadınlar Milli Voleybol Teknik Direktörü ve Çin Voleybol Derneği Başkan Yardımcısı Lang Ping ise seminerde hükümete tüm vatandaşlar için vücut geliştirme konusunda daha fazla bütçe ayrılmasını istedi. Lang Ping bu konuda şunları kaydetti:

“Kendim, uzun süre boyunca milli takımın teknik direktörlüğünü yürüttüm. Bizim genç sporcularımızın sayısı çok, ancak beden kalitesi düşük. Boyu uzun ancak esneme kapasitesi zayıf olan sporcuların sayısı çok fazla. Yaşam kalitemiz yükseltildi, ancak çocukların beden kalitesi düştü. Gözlük takan ve şişman olan evlatlarımızı her yerde görebiliriz. Vatandaşlarımız, spor tesisleri bulmakta zorlanıyor. İşte bu nedenle hükümetimiz, vücut geliştirme konusunda daha fazla bütçe ayırmalı.”

Li: Halkın görüşlerine büyük önem verilmeli

29 yaşındaki Li Mingxuan, Shanxi eyaletine bağlı Linqi ilçesinde bir acil posta istasyonunun sorumlusu. Li, kırsal kesimlerde e-ticaretin teşvik edilmesi gerektiğini belirtti. Li, hükümetin kırsal kesimlerde acil posta ve sigortacılık arasındaki işbirliğinin artırılmasının teşvik edilmesi önerisinde bulundu.

Toplumun çeşitli çevrelerinden temsilcilerin görüşlerini dinledikten sonra Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin'in gelişme ve istikrar konusundaki iyi eğilimini korumak için halkın zekasıyla güçlerinin bir araya getirilmesi gerektiğini kaydetti. Li, hükümetin mevcut çalışmalarını iyileştirerek, çeşitli ulusal politikalar ve halkın umutları arasındaki kenetlenmenin pekiştirilmesini istedi. Li şunları kaydetti:

“Hükümet çalışmaları, halkın beklentilerine ayak uydurmalı, halk merkezli düşünceden hareket etmeli, böylece toplumsal ve ekonomik gelişmenin hızlandırılmasıyla devletin kapsamlı kapasitesi artırılmalı. Halkın potansiyeli büyük, toplum geliştikçe, vatandaşların talepleri de etkin şekilde karşılanabiliyor. Halk, hükümetin en büyük kaynağı, halkın görüşlerine büyük önem verilmeli. Bu nedenle önerileriniz için içtenlikle teşekkür etmek istiyorum.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor