Çin-İngiltere başbakanları, Kuşak ve Yol gibi işbirliğini ortaklaşa ilerletecek

2018-02-01 12:40:22 CRI

Çin-İngiltere başbakanları, Kuşak ve Yol gibi işbirliğini ortaklaşa ilerletecek

Çin Başbakanı Li Keqiang ve ziyarete gelen İngiltere Başbakanı Theresa May dün öğleden sonra Çin-İngiltere başbakanlarının yıllık görüşmesi yaptı. Bu görüşme, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2015 yılındaki başarılı İngiltere ziyaretinde iki ülkenin 21. Yüzyıla yönelik küresel kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin kurulmasını açıklamasından sonra iki ülke arasında gerçekleştirilen ilk başbakan yıllık buluşması.

Kuşak ve Yol, inovasyon, finans ve kültür gibi alanlardaki işbirliğini ilerletmeyi takdirle değerlendren İki taraf, görüşmede iki ülkenin ekonomi, ticaret, finans ve havacılık dahil çeşitli alanları kapsayan işbirliği belgelerini imzaladı.

Bu, Theresa May'in başbakanlık görevine başlamasından sonra gerçekleştirdiği ilk resmi Çin ziyareti. Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin Büyük Halk Sarayı'nda törenle May'ı karşıladı.

“Brexit” arka planında, Theresa May, “küresel İngiltere” düşüncesini ortaya koyarak ilgi odağını Avrupa'nın dışındaki diğer ülkelere çevirdi. Çin, İngiltere'nin en önemli ticaret ortaklarından biri. 2017 yılında Çin ve İngiltere arasındaki ticaret hacmi 79 milyar ABD dolarına ulaşarak önceki yıla oranla yüzde 6,2 arttı. İki ülke aynı zaman birbirinin önemli yatırım kaynak ülkesi. Bu bağlamda, iki ülke arasındaki ticaret yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesi, Theresa May'in bu gezisinin önemli bir amacı. Kabine üyelerinin yanı sıra, İngiltere'deki ünlü şirketlerden 50 sorumludan oluşan büyük bir ekonomik ve ticari heyet, bu defaki Çin gezisinde May'a eşlik etti. Bu, İngiltere'nin iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğine beslediği ümiti açık bir şekilde yansıttı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ve İngiltere'nin gelişme stratejilerinin kenetlenmesini güçlendirerek çift yönlü dışa açılmayı genişletmesi gerektiğini belirtti. Li, ayrıca iki tarafın Kuşak ve Yol, nükleer elektrik, hızlı demiryolu, finans, yüksek teknolojiyle ilgili ticaret ve üçüncü pazar gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirerek, çift yönlü yatırımı artırıp yüksek teknolojiye dayalı ürünlerin ikili ticaret içindeki oranını yükseltmesi gerektiğini vurguladı. Çin'in uygun olduğu zaman “Shanghai-Londra borsa bağlantısı”nın hazırlık çalışmalarına başlayacağına (Shanghai-London stock connect) değinen başbakanı Li, şunları ifade etti:

“Geçen yıl, Çinli işletmelerin İngiltere'ye yatırımı, Avrupa ülkelerine yatırımlarında ilk sıralarda yer almakta ve hâlâ artmakta. İnilgere'nin Çin'de yatırım yapması ve çift yönlü bir dışa açılmanın oluşturulmasını olumlu karşılamaktayız. Ayrıca İngiltere'nin Çin'de Renminbi'ye dayalı  tahvil (Panda Tahvili) çıkarmaya devam etmesi dahil finansal işbirliğini ele aldık. “Shanghai-Londra borsa bağlantısı”yla ilgili düzenlemeler yaptık. Tüm bunlar, iki tarafın ticaretin serbestleştirilmesi, yatırımın kolaylaştırılması ve küreselleşmenin devamlı bir şekilde ilerleştirilmesi, çeşitli biçimlerdeki korumaclığına karşı çıkılması için tüm dünyaya verdiği açık sinyalları yansıttı.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor