“May'in ziyareti Çin-İngiltere ilişkilerini güçlendirecek”

2018-01-31 14:57:30 CRI

ngiltere Başbakanı Theresa May, Çin'e ilk resmi ziyaretine bugün başladı. Uzmanlar, “altın dönem”deki Çin-İngiltere ilişkilerinin bu ziyaretle daha da güçleneceği görüşündeler.

Yerel saatle bu sabah Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentine ulaşan May, burada Çin'in Londra Büyükelçisi Liu Xiaoming ve Hubei Vali Yardımcısı Tong Daochi tarafından karşılandı.

İngiltere Başbakanı, Wuhan'daki kültürel ve ticari temaslarının ardından başkent Beijing'e geçecek.

“Çin'in İngiltere ve Avrupa ülkeleriyle işbirliği gelişecek”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, dün düzenlenen olağan basın toplantısında May'in ziyaretinden beklentileri bildirdi. Hua Chunying, yaptığı açıklamada, May'in ziyaretinin, ikili ilişkilerin "altın dönemi”ni geliştirmekle kalmayıp Çin ile Avrupa ve Batı ülkeleri arasındaki işbirliğini yeni bir aşamaya taşıyacağını söyledi.

Hua, Çin ve İngiltere'nin Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde büyük bir işbirliği potansiyeline sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Kuşak ve Yol, Çin ve İngiltere'nin birbirlerinin avantajlarını işbirliğine dönüştürebileceği ve ortak çıkarları ile kazan-kazan işbirliğini güçlendirebileceği geniş bir alan. İki ülkenin hükümetleri ve finans kuruluşları, Kuşak ve Yol çerçevesinde daha fazla fırsat ortaya koyarak işbirliği ve kalkınma alanını genişletmeye hazırdır. Çin ve İngiltere'nin, Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde pragmatik işbirliğini derinleştirme konusunda büyük bir potansiyele ve geniş bir gelişme ufkuna sahip olduğuna inanıyoruz.”

Hua Chunying, açıklamasında, İngiltere'nin Çin Büyükelçisi Barbara Woodward'ın yorumlarına da yer verdi. Sözcü Hua, Woodward'ın değerlendirmesine göre, İngiltere'nin Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin büyük bir gelişme potansiyeli olduğunu düşündüğünü ve Çin ile işbirliğini derinleştirmeyi umut ettiğini aktardı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı (Brexit) alındıktan sonra Çin'e resmi ziyarette bulunan ilk İngiltere lideri. Theresa May, Çin'e yaptığı ilk resmi ziyarette şimdiye kadarki en kalabalık ticaret heyetiyle geldi. May, İngiltere'nin iş, finans ve akademik çevrelerinden 40 temsilciyi de beraberinde getirdi.

“Çin, Brexit sürecindeki İngiltere için çok önemli”

Çin Uluslararası Araştırmalar Akademisi Avrupa Çalışmaları Enstitüsü Başkanı Cui Hongjian, Çin Uluslararası Radyosu (CRI) muhabirine, May'in ziyaretinin ne ifade ettiğine dair şu değerlendirmede bulundu:

“İngiltere; şu anda Brexit sürecinde, bir yandan Brexit görüşmelerinin getireceği zorluklarla karşı karşıya, diğer yandan da Çin gibi dünyanın ekonomi devleriyle ilişkilerini güçlendirmek istiyor. Bu şekilde Brexit'ten göreceği zararları azaltabilir ve Avrupa Birliği'nden çıktıktan sonra ekonomi, ticaret ve diğer alanlarda çıkarlarını koruyabilir. Dolayısıyla bu ziyaretin odağı, Çin ile ekonomik ve ticari ilişkileri güçlendirip ilerletmek. Çin ile ticari ilişkileri geliştirmek, İngiltere'nin AB'den ayrıldıktan sonra vatandaşlarının yaşamında, ekonomisinde ve ticaretinde kısa vadede karşı karşıya kalacağı gerilemeyi gidermesine yardımcı olacaktır. Şüphesiz ekonomik ve ticari ilişkiler May'in ziyaretinin en önemli noktası.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor