Çin heyeti, 19. Genel Kongre'yi Kazakistan'da anlattı

2018-01-29 11:17:48

   Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Parti Edebi Çalışmalar Araştırma Ofisi Başkanı Leng Rong liderliğindeki heyet, Kazakistan'ı ziyaret ederek, ÇKP 19. Genel Kongresi'nin anlamı ve önemini Kazakistan'da çeşitli çevrelerden temsilcilere anlattı.

Çin heyeti, 26 Ocak'ta özel tanıtım toplantısı düzenleyerek,  ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm düşüncesi ve Xi'nin ÇKP ve yabancı siyasi partilerin liderleriyle diyalog toplantısında yaptığı konuşma hakkında detaylı bilgi verdi. Kazakistan tarafı, 19. Genel Kongre'yi yüksek takdirle değerlendirdi.

26 Ocak'taki özel tanıtım toplantısı, Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapıldı. Toplantıya Kazakistan hükümeti, meclisi, başlıca siyasi partiler, düşünce kuruluşları, üniversiteler ve medya kuruluşlarından 180'den fazla temsilci katıldı.

Kazak tarafı, 19. Genel Kongre'nin hayati önem taşıdığına işaret ederek, Çin ve Kazakistan arasındaki çifte kazançlı işbirliğinin geleceğinin parlak olduğunu kaydetti. Kazakistan Nazarbayev Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Timur Shaimergenov tanıtım toplantısından edindiği izlenimler hakkında şöyle konuştu:

“Çinlilerin özgüveninin giderek arttığını söyleyebiliriz. Özellikle dışa açılma ve reform politikasının uygulanmasından bu yana geçen 40 yıl içinde, Çin'in harcadığı çabalar verimli sonuçlar verdi. Bu sayede, Çinlilerin özgüveni de artıyor. Çin bir yandan, kendi kalkınmasını yoğunlaştırdı, diğer yandan da insanoğlunun kalkınmasındaki sorumluluğunu üstlendi. Çin yoksullukla mücadele yaparken, sosyal adaletsizliğini gidermek için çaba harcıyor. Çin bir yandan, kendi ekonomisini geliştiriyor, diğer yandan da Kuşak ve Yol inşasının yoğunlaştırılmasıyla komşu ülkelere yarar getiriyor. Çin ve Kazakistan arasındaki işbirliği diğer ülkelere örnek teşkil edebilir. Karşılıklı saygı ve çifte kazanç temelinde hareket edersek,  işbirliğimiz verimli olacaktır.”


Çin gelişimi komşularına sıkıca bağlıdır

Kazakistan Cumhurbaşkanlık Fonu Dünya Ekonomisi ve Siyaseti Enstitüsü Uzmanı Ruslan İzimov, 19. Genel Kongre'de alınan kararların Çin'in geleceğine yön verirken, komşu ülkelerdeki kalkınmanın hızlandırılması için de büyük önem taşıdığını ifade etti. İzimov bu konuda şunları kaydetti:

“Özel tanıtım toplantısının Kazakistan akademik çevresi için vaktinde düzenlenen yararlı bir etkinlik olduğunu öncelikle belirtmek istiyorum. Gerçi, Çin ve Batılı medya kuruluşları geçen yıl sonunda 19. Genel Kongre hakkında açıklamalarda bulundular. Ancak Kazakistan'da 19. Genel Kongre'yi detaylıca anlatan haber ve makalelerin sayısı hâlâ nispeten az. Çin heyetinin belirttiği gibi, 19. Genel Kongre'de Çin ekonomisinin gelişme kalitesine önem vermeye başladığına bir kez daha vurgu yapıldı. Bu da devletin gelişmesine yön verdi. Bu gelişme tabii ki, Kuşak ve Yol, Çin kalkınmasını öngören Çin Rüyası, insanoğlunun ortak kader topluluğu gibi hedefleri kapsadı. Bütün bunlar Çin'in gelişmesine ve hatta Çin'in komşu ülkelerinin kalkınmasına sıkıca bağlı.”

Kazakistan Cumhurbaşkanlık Fonu Dünya Ekonomisi ve Siyaseti Enstitüsü Uzmanı Ruslan İzimov, Kuşak ve Yol inşasının yoğunlaştırılmasının küresel etkiye sahip olduğunu dile getirdi. İzimov konuşmasına şöyle devam etti:

“İpek Yolu Ekonomik Kuşağı, Kazakistan'ın başkenti Astana'da ilk kez ortaya koyuldu. 4 yıl kadar kısa bir süre içinde, Kuşak ve Yol, küresel boyuta ulaştı. Tabii ki, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Nazarbayev Üniversitesi'nde İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nı ilk kez ortaya koyduğu zamanda tüm insanlar bu düşünceye yabancıydı. Ancak daha sonra Çin, Kazakistan ve diğer ülkelerin uzmanları, akademisyenleri ve siyasetçilerinin ortak çabaları sayesinde, Kuşak ve Yol inisiyatifi artık dünyaca tanınan bir inisiyatif haline geldi.”

Çin heyeti, ziyaretler kapsamında, Kazakistan Nur Otan Partisi ve Ak Zhol Demokratik Partisi gibi Kazakistan'ın başlıca siyasi partilerinin temsilcileriyle ayrı ayrı görüşmeler yaptı. Kazakistan tarafı, ÇKP ile parti yapılandırması ve devlet yönetimi konularında deneyim paylaşmaya, böylece Çin-Kazakistan ikili ilişkilerini yeni düzeye taşımaya hazır olduklarını açıkladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor