Çin'den ABD'nin iddialarına tepki

2018-01-26 12:03:27

Çin'den ABD'nin iddialarına tepki

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, ABD'nin “Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne katılmasını sağlamanın bir hata olduğu” yönündeki iddialarına karşı çıktıklarını, ticari korumacılık girişimleri karşısında uygun tedbirleri alarak kendi yasal haklarını koruyacaklarını belirtti.


ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi (USTR) tarafından kısa süre önce yayımlanan raporda, “Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne katılmasını sağlamak bir hataydı” ve “Çin, piyasa ekonomisinden uzaklaşıyor” şeklinde iddialar yer aldı. Konuyla ilgili olarak, Çinli sözcü Gao Feng, rapordaki iddiaların gerçeklerle uyuşmadığını, raporun ticari korumacılık ve tek taraflılıkla dolu olduğunu söyledi.

Gao Feng, bu konuda şunları ifade etti:


“USTR'nin raporunu ciddiyetle inceledik. Birçok fikrin gerçekleri hiçe saydığının, siyahı beyaz, beyazı da siyah olarak gösterdiğinin, hatta daha evvel yayımlanan rapora dahi aykırı olduğunun farkındayız. Raporun içeriğinde ticari korumacılık ve tek taraflılık hâkim. Çin, bu rapora karşı çıkıyor. Gerçek ve mantıklı piyasa ekonomilerinde, piyasa kaynak dağıtımında karar verici rolü oynamalı, ülkenin durumuna uygun ekonomik sistem uygulanmalıdır. Bir ülkenin standartları başka bir ülkeye dayatılamaz.”


“Çin'in DTÖ'ye üyeliğinden ABD de fayda gördü”


Sözcü Gao Feng, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne katılmasının dünya ekonomisine fırsat ve güç kattığını vurguladı.


Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Para Fonu gibi uluslararası kuruluşların açıkladığı verilerde, 2017 yılında Çin'in küresel ekonomiye katkısının yüzde 30 olduğuna ve Çin'in DTÖ üyeliğini kazanmasından bu yana, genel vergi seviyesini yüzde 15,3'ten yüzde 9,8'e indirdiğine dikkat çekildi.


Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, son yıllarda her geçen gün daha da dışa açılan Çin'de imalat sektörüne girişteki kısıtlama koşullarının, ülkenin DTÖ'ye yeni girdiği döneme kıyasla 50 madde azaldığını; hizmet sektöründe faaliyet gösteren 160 kurumdan 120'sinin farklı derecelerde dışa açıldığını ve bu rakamın Çin'in üyelik için söz verdiği 100'ün üzerinde olduğunu hatırlattı.


Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne katılmasından bu yana geçen 16 yılda, ABD'nin de bu durumdan çok faydalandığına dikkat çeken Gao Feng, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Geride bırakılan 16 yılda, ABD'nin Çin'e ihracatı yüzde 500 arttı. Bu artış oranı, ABD'nin dünyaya gerçekleştirdiği ihracatta görülen yüzde 90'lık artışın çok üstünde. Çin, ABD'nin 8. ihraç piyasasıyken, 3. büyük ihraç piyasası konumuna yükseldi. Bu rakamlara bakıldığında, ABD dâhil olmak üzere Dünya Ticaret Örgütü üyelerinin Çin'in katılımı sayesinde büyük fırsatlar yakaladıkları ve ortak kalkınma gerçekleştirdikleri görülebiliyor.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor