AAYB, büyük başarılarla 3. yaşına giriyor

2018-01-24 11:51:49

AAYB, büyük başarılarla 3. yaşına giriyor

Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın (AAYB) 16 Ocak 2016 tarihinde kurulmasından bu yana iki yıl geçti.

Geride bırakılan iki yılda, AAYB'nin üye sayısı 57'den 84'e yükselirken, banka 12 ülkede 24 altyapı projesine yatırım finansmanı sağladı.

Cook Adaları, Vanuatu Cumhuriyeti, Beyaz Rusya ve Ekvator olmak üzere dört ülkenin daha geçen aralık ayının ortasında üyeliğinin onay kazanmasıyla bankanın kuruluşunda 57 olan üye sayısı 84'e yükseldi. AAYB, üye sayısı açısından dördüncü kez genişlemeye gitmiş oldu.

Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Chen Fengying, AAYB'nin üye sayısının artmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Katılım kararını ülkeler kendi durumlarını dikkate alarak veriyor. Bana göre, katılmalarının en büyük sebebi bunu fırsat olarak görmeleri. Altyapı yatırımlarının kapsamı çok geniş. Özellikle de Asya'da pek çok yatırım fırsatı ve yatırım talebi bulunuyor. Dolayısıyla, bankanın büyüme potansiyeli çok yüksek. Dahası, Çin 'Kuşak ve Yol' inisiyatifini ileri sürdü. Asya Altyapı Yatırım Bankası da 'Kuşak ve Yol' inisiyatifine sıkı sıkıya bağlanarak daha da büyük fırsatlar yaratacaktır.”

Projelerin değeri 4,2 milyar doların üzerinde

Geçen iki yılda Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın hayata geçirdiği tüm projeler altyapı tesisleriyle ilgiliydi. AAYB'nin Çin'de gerçekleştirdiği ilk yatırım projesi Aralık 2017'de Beijing'deki 250 milyon ABD Doları tutarındaki doğal gaz boru hattının inşası oldu. Bu projenin “Beijing'de mavi gök” hedefine de güç katması bekleniyor.

Söz konusu projeyle aynı zamanda onay alan projeler arasında ise Hindistan'daki metro projesi ve Umman'daki fiber geniş bant ağı da yer alıyor.

Verilere göre, AAYB'nin iki yılda yatırım yaptığı altyapı projelerinin sayısı 24'ü buldu. 12 ülkeyi kapsayan projelerin toplam değeri ise 4 milyar 200 milyon ABD Doları'nın üzerinde.

Projeler, kentsel dönüşüm, su baskınlarıyla mücadele, doğal gaz boru hattı inşası, otoyol inşası, kırsal bölgelerde otoyol inşası, geniş bant ağı ve elektrik sistemi gibi alanları kapsıyor. Projelerin genel olarak enerji, ulaşım ve kentsel inşa gibi altyapı konularına odaklandığını söylemek mümkün.

AAYB'nin 4 milyar 200 milyon ABD Doları ile kamu kurumları ile özel kurumlardan 20 milyar ABD Doları'nı hareketlendirdiğine dikkat çeken Chen Fengying, bu konuda şunları söyledi.

“AAYB, uluslararası arenada tecrübelerinden yararlanıyor. Örneğin, kamu-özel ortaklığı formatını, yani kaldıraç etkisini kullanıyor. Bankaların yatırım desteği yalnızca 4 milyar 200 milyon ABD Doları civarında; fakat, kaldıraç etkisinde bulunan para 20 milyar ABD Doları'nı geçebiliyor. Bu etkiden Dünya Bankası da yararlanıyor. Ancak Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın bu alanda daha başarılı olduğunu söylemek lazım.”

“Yüksek notlar, çalışmaların kabul gördüğüne işaret”

Diğer yandan, 2017 yılında, Moody's, Standard & Poor's ve Fitch gibi dünyanın en büyük üç derecelendirme kuruluşu, Asya Altyapı Yatırım Bankası'na 3A notu verdi. Banka, aynı zamanda Basel Bankacılık Denetim Komitesi tarafından da sıfır risk ağırlığı notunu aldı.

Bu değerlendirmeler, küresel yatırımcıların AAYB'nin finans alanında başı çekmesi ve küresel kalkınmaya destek vermesi yönündeki özgüvenini de güçlendirecek. Chen Fengying, bu konuda şu ifadeleri kullandı:

“Asya Altyapı Yatırım Bankası, profesyonel, etkin, temiz ve şeffaf bir kuruluş. Bunun için, üç büyük derecelendirme kuruluşu aynı zamanda en yüksek puanları verdi. Bu değerlendirmelere mazhar olmak kolay bir iş değil. Demek ki, geçen iki yılda Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın performansı kabul gördü.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor