Çin ekonomisi 2017'de yüzde 6,9 büyüdü

2018-01-19 11:55:11 CRI

Çin ekonomisi 2017'de yüzde 6,9 büyüdü

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından dün yayınlanan rapora göre, 2017 yılında Çin Gayri Safi Milli Hasıla'sı (GSMH) 82,7 trilyon yuana ulaştı ve bir önceki yıla göre yüzde 6,9 oranında arttı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu Başkanı Ning Jizhe dün yaptığı açıklamada, 2017 yılında Çin ekonomisinin istikrarlı ve beklenenden iyi bir şekilde büyüdüğüne dikkat çekerek, bundan sonra ekonomideki kaliteli büyümenin hızlandırılacağını kaydetti.

Açıklanan verilere göre, GSMH'daki artış yedi yılın ardından ilk kez 2017'de hız kazandı. Ulusal İstatistik Bürosu Başkanı Ning Jizhe; Çin ekonomisinin istikrarlılığı, koordinasyonu ve sürdürülebilirliğinin gözle görülür bir şekilde arttığını, ekonominin sağlıklı olarak geliştiğini ve Çin ekonomisinin dünya ekonomisine katkı oranının da büyüdüğünü belirtti. Jizhe konuyla ilgili şunları söyledi:

“Daha önce ihracata dayalı olan ekonomik büyüme ve gelişme, artık ihracat ve ithalatın birlikte getirisine dönüştü. 2017 yılında ihracat yüzde 10,8 oranında, ithalat ise yaklaşık yüzde 20 oranında arttı. Çin'deki bu gelişmeler sadece Çin halkına yarar sağlamakla kalmıyor, Çin ekonomisinin dünya ekonomisinin büyümesine katkı oranı da yükseliyor. Çin'in dünya ekonomik büyümesine katkı oranı yüzde 30 civarında.”

2017 yılında Çin ekonomisindeki artış 8 trilyon yuanı ( yaklaşık 1,2 trilyon ABD doları) buldu. Bu miktar, 2016 dünya ekonomisi sıralamasında 14. sırada yer alan ülkenin ekonomisine denk geliyor.

Ekonomik büyümenin “troyka üçlüsü”ne bakıldığında, 2017 yılında Çin'de sabit sermayeye yatırım, bir önceki yıla göre yüzde 7,2 arttı. Tüketim mallarının perakende satış hacminde ise yüzde 10,2'lik bir artış kaydedildi. Bu iki alandaki artış hızında bir önceki yıla oranla gerileme görüldü, ancak ithalat ve ihracat hacimleri ise bir önceki yıla oranla yüzde 14,2 büyüyerek, son iki yıldır süren düşüşü durdurdu.

Üretime bakıldığında ise, Çin'deki tahıl üretiminde yine sağlıklı bir hasat elde edilirken, hayvancılık sektörü de istikrarlı bir şekilde büyüdü. Sanayideki katma değer ve işletmelerin kârlarında da hızlı büyüme korundu. Bununla birlikte endüstriyel kapasite kullanımında beş yılın ardından yeni bir rekor kırıldı.

Açıklanan verilere göre; Çin, inovasyona dayalı gelişme alanlarında sürekli ilerliyor, yeni itici güçler sürekli gelişiyor. Ulusal İstatistik Bürosu Müdürü Ning Jizhe bu konuda şunları belirtti:


“Yeni teknoloji bakımından; gerek C919 büyük yolcu uçağı, gerekse ‘Fuxing' adlı hızlı tren, kuantum komünikasyon hattı ve denizde inceleme çalışmaları gibi geçen yıl birçok yeni teknolojik sonuçlara tanık olundu. Yeni ürünler bakımından, şu anda büyük talep gören robotlar ve yeni enerjiye dayalı araçlardaki artış oranı yüzde 50'yi aştı. Strateji niteliğindeki yeni kalkınan sektörler ile yüksek teknolojiye dayalı sektörlerdeki katma değer oranı yüzde 10'u buldu. İnternet üzerinden alışverişte perakende satış hacmi yüzde 28 büyüdü. Hızlı kargo uygulamasında yüzde 30 oranındaki büyüme korundu. Paylaşımlı ekonomi, dijital ekonomi ve platform ekonomisi hızla gelişerek, ekonominin yeni itici gücü haline geldiler.”

Ekonomik büyümeye paralel olarak, halkın yaşam kalitesi de iyileşti. 2017'de Çin'de kişi başına düşen milli gelir, 2016 yılına oranla yüzde 7,3 arttı. İstihdam edilen kişi sayısı 13 milyonu aştı. Ürün fiyatlarındaki istikrar korundu. Halkın tüketim alışkanlıkları da gelişiyor. Örneğin, yurt dışına seyahat eden kişi sayısı 129 milyonu buldu, gösterime giren filmlerin toplam gişe geliri ise 5 milyar yuanı geçti. Sağlığını korumak için düzenli spor yapanların oranı nüfusun yüzde 50'sine ulaştı, hizmet sektörü ekonomik büyümeyi hızlandıran başlıca itici güç haline geldi.

2018 yılındaki gelişmelere de değinen Ning Jizhe; günümüzde Çin ekonomisinin temelde iyi olduğunu, ekonomik yapının iyileştirilmesinin hızlandırıldığını ifade etti:

“Bu aşamadaki değişikliklere bakıldığında, Çin ekonomisi hızlı büyüme aşamasından kaliteli gelişme aşamasına geçti. Bu sene arz yönlü yapısal reformlar daha da geliştirilecek.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor