Bahar Bayramı'nda tatil Çinlilerin yeni trendi

2018-01-18 11:46:57 CRI

Çin Turizm Acentaları Derneği, Tuniu Turizm Sitesi ve Ivy Alliance Turizm Danışma Kuruluşu tarafından dün ortak yayınlanan “2018 Bahar Bayramı Altın Haftası Turizm Trendi Raporu”na göre, 2018 Bahar Bayramı zamanı turizmde hareketlilik artacak.

Bahar Bayramı'nı yurt içi ve yurt dışına seyahat ederek geçirmek, Çinlilerin yeni trendi haline geldi. 2018 Bahar Bayramı döneminde, yurt dışı seyahat fiyat endeksi de son yıllardaki en yüksek değere ulaştı.

Rapora göre, Çinliler Bahar Bayramı tatilinde sadece memleketlerine dönüp akrabalarını ziyaret etmekle kalmıyor, bayramı seyahat ederek geçirenlerin sayısı da günden güne artıyor.

Yurt içi seyahatlere bakıldığında; Shanghai, Beijing, Nanjing, Tianjin, Hangzhou, Shenzhen, Guangzhou, Suzhou, Wuhan ve Chengdu Bahar Bayramı'nda turistlerin tercih ettiği ilk on şehir.

Tuniu Turizm Sitesi Başkan Yardımcı Wang Shubai, diğer tatillerden farklı olarak, Bahar Bayramı'nda insanların genel olarak aileleriyle birlikte seyahat ettiklerini ifade etti. Wang, 2018 Bahar Bayramı'nda seyahate çıkanların çoğunun 30-45 yaş grubunda olacağını ve genel olarak ailece seyahat ettiklerini belirtti.


Öte yandan, “Güney'deki ılık bölgeler” ve “Kuzey bölgelerinde kayak” yurt içi seyahatlerde tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor.

Hainan, Yunnan, Guangdong ve Fujian gibi ılık hava, güzel manzara ve çok çeşitli turizm kaynaklarıyla ünlü yerler, kış soğuklarından kaçmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Kış sporlarını sevenler için de Çin'in Kuzeydoğu bölgesi en iyi seçenek. Harbin Buz ve Kar Dünyası, Changbaishan Turistik Bölgesi ve Yabuli Kayak Merkezi gibi alanlar turistlerin beğenilerini kazanıyor. Kayak ve kaplıca, kış turizminin iki ana unsurunu oluşturuyor.

Bu yılki Bahar Bayramı tatilinde Çinlilerin yurt dışı seyahat talebinde de gözle görülür artış mevcut. Tayland, Japonya, ABD, Fransa, Vietnam, Singapur, Avustralya, Malezya ve Endonezya en çok tercih edilen ülkeler. Ayrıca Çin'e yakın olan ülkelerde tatil yapmak hâlâ Çinlilerin ilk seçeneği. Özellikle adalar büyük rağbet görüyor.

Wang Shubai, Kanada ve Rusya gibi ülkelere de tatil talebinin önemli boyutla arttığını ifade etti. Wang'a göre, 2018 yılının Çin-Kanada Turizm Yılı olmasıyla, Çinlilerin Kanada'ya ilgisi son derece yüksek.

Rapora göre, 2018 yılı Bahar Bayramı Altın Haftası'ndaki yurt dışı seyahat fiyatı endeksi (OPI) 151,7'e çıktı. Ivy Alliance Turizm Danışma Kuruluşu'ndan Pazarlama Direktörü Wang Chunling, söz konusu endeksin son yıllardaki en yüksek değere ulaştığını kaydetti.

Rapora göre, yurt dışı seyahat fiyatı endeksinin bu ölçüde artması, Çinlilerin Bahar Bayramı'nda yurt dışı seyahat talebinin ne kadar fazla olduğunu gösterdi.

Çin'e yakın Asya ülkeleri, yurt dışı seyahat için en çok rağbet gören yerler arasında. Bu ülkelerin tur fiyatları, geçen aya oranla yüzde 50 arttı. Tur fiyatlarındaki en fazla artış, orta ve uzun mesafeli seyahat noktalarından Okyanusya'da görüldü. Ortadoğu ve Afrika bölgeleri de Çinlilerin beğenisini kazanmaya başladı. Çinli turistlerin en çok tercih ettiği tropik adalara seyahat fiyatlarındaki artış da yüzde 40'ı aştı. Bu adalardan Puji, Bali ve Saipan'a düzenlenen tur fiyatları ise yüzde 50 arttı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor