Büyükelçi Emin Önen CRI TÜRK'e konuştu:

2018-01-17 09:18:11

Türkiye'nin yeni Beijing (Pekin) Büyükelçisi Emin Önen, görevine başlamak için şehre geldiğinde, normalde birkaç ay süren güven mektubu süreci bekleniyordu; ancak daha bir hafta geçmemişti ki, devlet televizyonu CCTV'de Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e güven mektubunu sunarken gördük Emin Önen'i. Önen, bu kadar kısa sürede kabul edilmesini “Çin'in Türkiye'ye verdiği önemin göstergesi” olarak değerlendiriyor.


Emin Önen, ikili ilişkilerde önemli bir seneyle görevine başlayacak: 2018 Çin'de Türkiye Turizm Yılı olarak belirlendi. Türkiye'nin, turizm konusunda Çin pazarından beklentileri büyük. Dış politika, ekonomi ve ticaret alanlarında da iki ülke, yeni bir hareket noktasında bulunuyor. Önen'in, bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanlığı görevinden Beijing'e büyükelçi olarak atanması, Türkiye'nin Çin'le ilişkilere verdiği önem bakımından önemli bir mesaj olarak değerlendiriliyor.


Yeni dönemde Türkiye-Çin ilişkilerinin geleceğine dair öngörülerini ve Türkiye'nin Çin'de varlığını nasıl artıracağını öğrenmek için, Ocak ayının soğuk ama güneşli bir gününde, Büyükelçi Emin Önen'in kapısını çaldık...


Normalde diplomatlar sıkça ülke değiştirir, yeni gittikleri bir ülkeye alışmaları zaman alır, tam ülkeyi tanımaya başlarken başka bir başkentte bulurlar kendilerini... Ancak Önen'in Çin'e ilgisi çok daha önceye gidiyor. Kendisi daha önce Çin'de yaşamış, Çin'e ve Çinceye aşina bir isim:


“2005-2007 yıllar arasında Guangzhou'da yaşadım, o nedenle Çin kültürüne aşinayım. Daha sonra Türkiye'ye döndüğümde iki dönem AK Parti'den Şanlıurfa milletvekilliği yaptım. Bu dönem boyunca da Çin'le irtibatım hiç kesilmedi. Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanlığı yaptım. Yine bu sürede Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın heyetleriyle Çin'le irtibatımız hep devam etti. Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında başdanışman olarak göreve başladığımda da, kendisine Çin'le alakalı raporlar hazırladım. Bir buçuk ay önce de büyükelçi olarak Pekin'e yerleştik.”


Xi Jinping: Çin makamlarından her türlü kolaylığı göreceksiniz


Büyükelçi Önen'in Beijing'deki görevi çok hızlı başladı, Önen gelişinden altı gün sonra Cumhurbaşkanı Xi'ye güven mektubunu sundu.


“Normalde büyükelçilerin gittikleri ülkede güven mektubu sunmaları iki üç ay sürebiliyor, ancak Çin'e geldikten 5-6 gün sonra, güven mektubumu Sayın Devlet Başkanı Xi Jinping'e verme imkanı buldum. Bu esnada Sayın Xi Jinping, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sizi buraya büyükelçi olarak göndermesi, ilişkilerimize verdiği önemi gösteriyor, Çin makamlarından her türlü kolaylığı göreceksiniz' dedi.”


Xi ile Erdoğan arasında yakın temas son yıllarda artıyor. İki devlet başkanı, iki yıl içinde 4 defa görüştü. Erdoğan, Çin'in 2017 Mayıs'ında ev sahipliği yaptığı Kuşak ve Yol Forumu'na katılan liderlerden biriydi, forum sırasındaki etkinliklerde Erdoğan ve Xi sıkça yan yana görüntülendi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor