Dünyanın gözü Çin'de

2018-01-16 11:38:16 CRI

11. Asya Finans Forumu dün Hong Kong'da başladı. Forumda Çin ekonomisinin gelişmesi ve Çin Planı en çok tartışılan konulardan bazıları oldu.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi İdari Amiri Lam Cheng Yuet-ngor açılış töreninde yaptığı konuşmada, sürekli kalkınan küresel ekonomi içinde Asya'nın en büyük potansiyele sahip yeni büyüme noktası haline geldiğine işaret etti.

Lam Cheng Yuet-ngor, Asya ekonomisinin büyüme hızının son yıllarda dünyadaki birçok bölge ve ülkeyi aştığını, gelecekte de ciddi bir büyüme potansiyeline sahip olacağını belirtti.

Lam Cheng Yuet-ngor, Çin'in iç kesimindeki ekonominin hızla büyüdüğünü, dünyadaki tüm yatırımcı ve işletmecilerin gözlerini Çin'e çevirdiklerini vurguladı.

Hong Kong'un öteden beri Çin'in iç kesimindeki ekonominin hızla büyümesinden faydalandığına işaret eden Lam Cheng Yuet-ngor, Hong Kong hükümetinin, özellikle Çin hükümetinin uyguladığı yeni teşvik politikaları sayesinde, uzun vadeli büyümenin gerçekleşeceğinden hiç şüphesi olmadığını ifade etti.

Günümüzde istikrarlı büyümeyi koruyan Çin ekonomisinin dünyanın en önemli ekonomilerinden biri olduğuna dikkat çeken Lam Cheng Yuet-ngor, 2017 yılının ilk üç çeyreğinde gayri safi milli hasıladaki büyüme oranının yüzde 6,9'a ulaştığını vurguladı.

Lam Cheng Yuet-ngor, özellikle ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin ardından ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in söylediği gibi, “inovasyon, eşgüdüm, yeşil, açık ve paylaşım” şeklindeki ilerleme kavramlarına yoğunlaşılması gerektiğini ve bu kavramların sürdürülebilir bir ekonomik yapının oluşturulmasına yardımcı olacağını belirtti.

Uluslararası Para Fonu Birinci Başkan Yardımcısı David Lipton, dünyanın farklı bölgelerinde ekonominin yeniden canlanarak, hızla büyüme sürecine girdiğine dikkat çekti.

Lipton, etkili yatırım gücüne ve güçlü ihracata sahip Asya ekonomisinin küresel etkisinin sürekli arttığına ve Çin'in dünya ekonomisine katkısının 1/3 oranında olduğuna işaret etti.

Çin ekonomisine özellikle değinen Lipton, başarılı bir Çin ekonomisinin dünya ekonomisiyle yakından ilişkili olduğunu belirtti.

Çin'in 100'den fazla ülkenin önemli ticaret ortağı olduğunu ve bu ülkelerin gayri safi milli hasılasının dünyanın yüzde 80'ini oluşturduğunu söyleyen Lipton, Çin'in küresel tedarik zincirinin merkezi haline geldiğini ifade etti.

E-ticaret ve elektronik ödeme gibi konularda öncü olan Çin'in finans bilim ve teknolojileri ile robot gibi alanlarda da ileride olduğunu dile getiren Lipton; Çinli yatırımcıların Çin ekonomisinin kalkınması, alt yapı tesislerinin gelişmesi ve “Kuşak ve Yol” projelerinin ilerlemesini hızlandırmada önemli rol oynadıklarını söyledi.

Lipton ayrıca, Çin'in Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın en büyük hissedarı olduğu gibi, IMF'de de sahip olduğu hisse oranının çoğaldığını, aynı zamanda Çin parası Renminbi'nin de IMF'nin SDR sepetine eklendiğini belirtti.

Lipton, Çin'in reformu hızlandırmak için güzel fırsatlarla karşı karşıya olduğuna işaret etti.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak, Çin'in finansal ve ekonomik politikaları daima dikkat çekiyor. Çin Borsa Denetim ve Yönetimi Komitesi Başkan Yardımcısı Jiang Yang forumda yaptığı konuşmada, Çin ekonomisinin hızlı büyüme aşamasından kaliteli gelişme aşamasına geçtiğini, bunun yeni dönemdeki Çin ekonomisi hakkında yapılan en önemli değerlendirme olduğunu söyledi.

Jiang, gelecekte Çin'in kaliteli gelişme ilkesi temelinde, arz yanlı reform çerçevesinde sermaye piyasasının reel ekonomiye yönelik hizmet kabiliyetini artıracağını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor