“Çin'in Afrika'ya desteklerinde 'siyasi şart' yok”

2018-01-15 11:19:16 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Angola Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Manuel Domingos Augusto ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantına katıldı.

Çin'in Afrika ülkelerine verdiği sermaye desteğinin üç temel ilkeye dayandığını belirten Wang Yi, “Çin'in sağladığı finansman Afrika ülkelerinin borçlarını artırdı,” şeklindeki iddiaları yalanladı.

Çin Dışişleri Bakanı, Çin'in Angola gibi Afrika ülkelerine finansman sağlamasının ilgili ülkelerin borç yükünü artırdığı ve bunun arkasında siyasi bir planın bulunduğu iddialarının asılsız olduğuna işaret etti.

Wang, son yıllarda Çin ile Afrika arasındaki işbirliğinin güçlenmesiyle birlikte, Çin'in Afrika ülkelerine yönelik finansman desteğini artırdığını ancak bu konuda bazı temel ilkeleri izlediğini söyledi.

Wang, öncelikle Çin'in Afrika'nın gelişme talebine göre finansman desteği sağladığına işaret etti. Bir ülkenin ekonomik kalkınma ve sanayileşme konusunda adım atarken ciddi anlamda sermayeye ihtiyaç duyduğuna, Afrika'nın da bu konuda istisna olmadığına dikkat çeken Wang, Çin'in Afrika ülkelerinin isteği doğrultusunda mümkün oldukça finansal destek sağlayacağını vurguladı.

Wang, Çin'in verdiği desteğin Afrika ülkelerinin ekonomik ve sosyal gelişmesine büyük yardımcı olduğu ve olumlu karşılandığını ifade etti.

İkinci olarak Çin'in sağladığı desteğin hiçbir siyasi şartı olmadığını vurgulayan Wang, Çin'in de tıpkı Afrika ülkeleri gibi, geçmişte yabancı ülkeler tarafından sömürüldüğünü dile getirdi.

Wang, bu nedenle Çin'in Afrika'ya yardım ederken ya da Afrika'yla işbirliği yaparken Batılı ülkeler gibi davranmayacağını  belirtti.

Üçüncü olarak Wang, Çin'in karşılıklı faydaya dayalı ortak kazanç ilkesinde ısrar ettiğini söyledi. Çin ile Afrika arasındaki işbirliğinin özünde Güney-Güney işbirliği bulunduğuna işaret eden Wang, bu işbirliğinin en önemli özelliklerinden birinin eşitlik ve karşılıklı faydaya dayalı ortak kazanç olduğunu kaydetti.

Wang, Çin'in Afrika'ya sermaye desteği vermeden önce, bütün projelerin ekonomik ve sosyal kazanç sağlamasını güvence altına alacak şekilde, uygulanabilirlik araştırmasını titizlikle yaptığını dile getirdi.

Dışişleri Bakanı, bazı Afrika ülkelerinin birikmiş borçlarının halledilmesi için sürdürülebilir gelişme yolunun izlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Wang, Çin'in bu konuda Afrika'ya destek olacağı gibi, Afrika'nın kendini geliştirme kabiliyetini geliştirip, ekonomik ve sosyal anlamda olumlu bir dönüşüm sağlaması için çaba göstermeye de hazır olduğunu ifade etti.


Afrika ekonomisinin geçen yıl yeniden canlanmaya başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Wang, Afrika'nın samimi destekçilerine ve güvenilir ortaklarına ancak Afrika halkının karar vereceğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor